5 санкцій від регулятора за мову ворожнечі – «НАШ» може втратити ліцензію

02.09.2021

Відразу 5 санкцій застосувала Національна рада за поширення мови ворожнечі. Штраф, а також позов до суду про анулювання ліцензії за неусунення порушень норм законів, що передбачають неможливість трансляції програм і передач, які провокують у суспільстві розбрат і ненависть, отримав від Національної ради телеканал «НАШ» (ТОВ «НАШ 365», м. Київ).  До «Максі-ТВ» (ТОВ «Наша Прага», м. Київ) за ретрансляцію передач телекомпанії «НАШ» застосовано санкцію «оголошення попередження» та накладено два штрафи за ті ж передачі з Оленою Лукаш і Андрієм Пальчевським, що виходили в ті самі дні на телеканалі «НАШ».

 Так, Національна рада розглянула на засіданні 2 вересня результати перевірки ТОВ «НАШ 365», м. Київ, (логотип «НАШ»). Перевірка проводилася на підставі моніторингу за 27 і 28 квітня 2021 року  і стосувалася ток-шоу «Важливе». Його вели Максим Назаров і Ангеліна Пичик, гостею студії була міністерка юстиції часів Януковича Олена Лукаш.

Національна рада перед перевіркою вимагала в ліцензіата необхідні документи. Їх треба було подати до 1 липня 2021 року, натомість вони надійшли з порушенням термінів тільки 7 липня.

У передачі «Важливе» Олена Лукаш стверджувала, що нинішня влада України і її союзники в боротьбі з російською агресією становлять загрозу та небезпеку для людей: «Для власти невероятно удобно, чтобы военные действия продолжались. Это снимает с нее ответственность за происходящее в стране, это дает возможность спокойно наживаться, грабить и затыкать рот всем оппонентам и при этом для того, чтобы люди верили в какие-то мирные процессы…»

 Всю відповідальність за ведення бойових дій Олена Лукаш покладає на політичне керівництво України, а не на країну-агресора. Вона безапеляційно стверджує про небажання влади припинити цю війну, ставить під сумнів територіальну цілісність країни і навіть вдається до агресивних закликів: «Украины нет. Украина не субъектна… Ничего не может решить руководство Украины, ей через «Твиттер» указывают, куда ей идти и чем заниматься, кто что возглавит, и кто что кому должен»; «Я не вижу другого правового способа, чем, возможно, не федерация, возможно другое…»; «От пойдите, попробуйте, найдите какой-то памятник и попробуйте его повредить. Любой, любой в Киеве. Уже не осталось тут практически ничего нормального…»

Вона нав’язує глядачам думку, яка поширюється російською пропагандою, що в Україні процвітає фашизм: «Это фашисты в законе. Понимаете, чем…, наверное, же сторонников фашистов в Украине всегда было какое-то минимальное количество, и они прятали свою, скажем, родовую память, любовь и надежды. Но при Порошенко и при Зеленском они расцвели буйным цветом, буйным цветом и сказать ничего нельзя».

 У лексиці пані Лукаш є провокаційні, образливі й дискримінаційні визначення стосовно людей, які живуть на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей: «унтерменши», «недочеловеки», «раковая опухоль», «немытые, нечесаные дети», і вона приписує їх нинішній українській владі.

Очевидною є мета таких тверджень – скомпрометувати політичне керівництво України, запевнити громадян в його підступних намірах, посіяти страх і ненависть. Трансляція подібних публічних висловлювань в ефірі телеканалу є нічим іншим, як розпалюванням національної ворожнечі, приниженням окремих груп населення, спонуканням до невдоволення та ксенофобії.

З боку працівників телеканалу не було спроб збалансувати однобічність та упередженість висловленої позиції та наведених аргументів. Повтор передачі відбувся без змін чи редакційної модерації і підтверджує, що ліцензіат свідомо надав платформу для поширення поглядів, які провокують ненависть і нетерпимість.

Національна рада визнала порушення ТОВ «НАШ 365» абзацу четвертого частини другої статті 6, пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію» і наявність розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті. До мовника застосовано санкцію «стягнення штрафу». Телеканал упродовж місяця має сплатити у державний бюджет 119 544,75 грн, що становить 25% відсотків суми ліцензійного збору цієї компанії. Такі штрафні санкції передбачені чинним законодавством за найбільші порушення.

Іншим рішенням регулятор застосував до цього мовника санкцію – «звернення до суду про анулювання ліцензії», знову ж таки за системне порушення законодавчих норм щодо поширення мови ворожнечі та неусунення порушень після застосування двох попередніх штрафних санкцій. Рішення стосувалося ефіру телеканалу за 7 і 8 травня 2021 року, де в програмі «П’ятниця. Вечір» брав участь Андрій Пальчевський. Останній припустився висловів, які провокують ненависть і дискримінацію за етнічним походженням та місцем проживання громадян України. Докладніша інформація тут.

 Крім того, на засіданні 2 вересня ухвалено два рішення щодо іншої юридичної особи – ТОВ «Наша Прага» (логотип «Максі-ТВ»), м. Київ, що стосувалися тих самих передач. Так, в ефірі цього ліцензіата моніторингом за 28 квітня 2021 року було зафіксовано повторну трансляцію передачі «Важливе», в якій брала участь Олена Лукаш, а 7 і 8 травня трансляцію передачі «П’ятниця. Вечір» за участю Андрія Пальчевского, де встановлено ті самі порушення законів, що й в ефірі телеканалу «НАШ» у ці самі дні. На «Максі-ТВ» за порушення законодавства щодо поширення мови ворожнечі накладено штрафи, що в сумі за обома рішеннями становить 239 089,50 грн. Ці кошти ліцензіат має сплатити до державного бюджету у місячний термін, також його зобов’язано привести соє мовлення до вимог законодавства.

Також «Максі-ТВ» отримав від регулятора попередження через ретрансляцію програм іншого мовника – телеканалу «НАШ».