10 грудня в онлайн-форматі тривали заходи Всесвітньої конференції з питань свободи преси, до участі в яких долучилися голова Національної ради Ольга Герасим’юк і член Національної ради Максим Онопрієнко. У другий день конференції мова йшла про нові виклики для медіа – ті, які пов’язані з Covid-19, захистом журналістів від онлайн-насильства, потребою підтримки сталої журналістики і необхідністю створення інклюзивного середовища для нових медіа-спільнот. Захід організовано (ЮНЕСКО) за підтримки Королівства Нідерландів.
На сесії, присвяченій впливу пандемії на медіа, було відзначено, що поглиблення авторитаризму у цей час і глобальні проблеми на основі расових відносин спричинили протести у всьому світі. Тому її учасники розмірковували на тим, якими є наші суспільства сьогодні і яка роль журналістики у ці безпрецедентні часи.
Про необхідність підтримки сталої журналістики говорили на іншій дискусійній панелі. Адже нині журналістика і засоби масової інформації стикаються з тим, що доходи цих установ падають, а державне фінансування зменшується саме тоді, коли воно їм найбільш необхідне. Мова йшла про наслідки впливу все більшої кількості викликів для підтримки журналістики і розвитку ЗМІ.
Завдяки цифровізації з’явилися нові форми засобів масової інформації та інтернет-спільнот. На окремій сесії експерти з усього світу залучилися до розмови про виклики, з якими стикаються нові медіа-спільноти. Вони говорили про потребу створення інклюзивного та сприятливого онлайн-простору для спільнот цифрових медіа.
Широке поширення Інтернету, однак, позначається і новими безпековими викликами для журналістів, які працюють онлайн, особливо це актуально для жінок-журналісток. Вони потребують формування лінії захисту у цій сфері. До обговорення цього питання приєдналися три журналістки, які мають нагороди. Спільно учасники шукали відповіді на запитання: «Що потрібно зробити для ефективнішої боротьби з переслідуванням жінок-журналісток в Інтернеті?»
У важкі періоди кризи традиційно увага суспільства прикута до суспільних мовників. Адже суспільні медіа розбудовуються на базі основних цінностей журналістики. Там, де незалежність гарантована, національним ЗМІ найбільше довіряють. Зараз така довіра перебуває під загрозою у всьому світі. Протягом сесії «Чому суспільні медіа мають значення» учасники обговорили питання про те, чим є суспільне медіа і як йому не втратити довіру аудиторії, залишатися надійним і життєздатним у цифрову епоху.
Безпека журналістів і розслідування злочинів про них теж були в полі зору учасників Всесвітньої конференції. Зокрема, відбувся діалог Омбудсмена з прав людини Нідерландів Бах’ї Тахзіб-Лі з пані Хатідже Дженгіз, нареченою саудівського журналіста Джамаля Хашоггі, і Агнесою Калламард, спеціальним доповідачем із питань про позасудові страти, страти без належного судового розгляду або самовільні страти, яка керувала розслідуванням ООН вбивства Джамаля Хашоггі.
Міжнародному дню припинення безкарності за злочини проти журналістів була присвячена сесія «Посилення розслідувань і кримінальних переслідувань для припинення безкарності за злочини проти журналістів».
Під час конференції організація «Артикль 19» провела з нещодавно призначеними уповноваженими з питань свободи слова в ООН, Африканській комісії з прав людини і народів, Міжамериканській комісії з прав людини обговорення питань щодо свободи вираження і того, як вони планують виконувати свої повноваження.
Під час церемонії закриття Всесвітньої конференції з питань свободи преси було представлено ексклюзивне інтерв’ю з головною міжнародною кореспонденткою телекомпанії «CNN» Крістіан Аманпур за ексклюзивної участі Міністра зовнішньої торгівлі і розвитку Нідерландів Сігрід Кааг.