CDMSI визначила найголовніші теми і напрями удосконалення стандартів у сфері свободи слова – Ольга Герасим‘юк в ефірі «Українського радіо»
Про найважливіші аспекти засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI), що тривало у Страсбурзі 1-2 червня, та настрої і плани, які озвучували доповідачі й учасники, повідомила слухачам «Українського радіо» голова Національної ради Ольга Герасим’юк.
Після того, як росію виставили з Ради Європи, всі структури РЄ розпочинають перегляд документів, що ухвалювалися (або ж взагалі відкладалися) під впливом росіян та їх прибічників.
Вперше в історії європейці йдуть на кроки щодо блокування окремих медіа, адже принцип вільного вираження думок є засадничим для вільної демократичної Європи.
Однак, зважаючи на агресію рф проти України, європейці краще зрозуміли, що кремлівська пропаганда – це також зброя і з нею треба боротися. Саме тому, окрім двох російських мовників щодо яких уже є заборона – RT і Sputnik, у шостому пакеті санкцій опинилися ще три російські канали – Rossiya 24, TV Center International, RTR Planeta.
Національна рада докладає максимум зусиль, щоб обмеження щодо поширення російської брехні стосувалося також і супутникових платформ.
Є і складніша історія – щодо регулювання інтернету, адже він існує без кордонів, але треба реагувати на випадки дискримінації, сексуальних злочинів, булінгу, терористичних закликів тощо. Технології не стоять на місці, вже існує метаверсія інтернету – це той самий інтернет, який має можливість впливати на відчуття. У Комітеті готові працювати далі над питаннями регулювання у сфері новітніх технологій та обмежень щодо небезпечного контенту.
Упродовж багатьох років Росія заважала ухвалювати документи, щодо регулювання у кібер-просторі, бо для них звичною практикою було зламування сайтів, розміщення рухомого рядка із спотвореною інформацією на екранах, ботоферми та інші методи впливу на аудиторію. Насправді вона ніколи не розуміла цінностей свободи слова і навіть не ратифікувала конвенцію, що передбачає дотримання вироблених європейським співтовариством правил. І тепер робота над розробкою нових стандартів починається без росіян.
Важливо наголосити, що, на жаль, 140 мільйонів росіян роками позбавлені можливості отримувати достовірну інформацію, тому вони вимушені жити у вигаданому світі, у цій ідеології виховані цілі покоління. Щоби відбулися якісь зміни мають пройти роки.
Україну в цьому контексті найбільше турбує, щоб ця ідеологія та зомбування населення якомога менше зачепило українських людей. Тому всіма можливими способами треба поширювати правдиву інформацію про всі події, що відбуваються в Україні і світі для громадян, які тимчасово опинилися в окупації. Роль «Українського радіо» й інших українських медійних ресурсів у цьому процесі дуже велика.
Україна упродовж останніх років постійно співпрацювала із колегами у Керівному комітеті Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства, тепер її роль у роботі над усіма документами, в обговоренні найактуальніших питань повинна стати більш активною і продуктивною.
Докладніше слухайте тут