Чергове попередження через порушення умов ліцензій оголошено п’яти регіональним компаніям, що мовлять з емблемою «112 Україна» - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Чергове попередження через порушення умов ліцензій оголошено п’яти регіональним компаніям, що мовлять з емблемою «112 Україна»

19 вересня за результатами позапланових перевірок, які проводилися на підставі моніторингу від 19 липня, Національна рада застосувала до ТОВ «Новий формат ТВ», ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «ТВ Вибір» і ТОВ «Лідер ТВ» санкції оголошення попередження через недотримання ліцензіатами законодавства про телебачення і радіомовлення, а також умов власних ліцензії і визначених програмних концепцій мовлення.

Регулятор розглядав ці питання попри те, що компанії не отримали письмових запрошень на засідання Національної ради (вони не були вручені). 5 вересня з цієї причини розгляд матеріалів позапланових перевірок компаній уже було перенесено.

Після того Національна рада повідомила зазначених регіональних мовників усіма можливими способами – електронною поштою, повідомленням на сайті регуляторного органу і навіть оголошенням у газеті «Голос України». Водночас знімальна група телеканалу «112 Україна» була присутня на засіданні Національної ради, що свідчить про те, що керівництво цього каналу, а також  п’яти регіональних компаній знало про розгляд  на засіданні результатів перевірок. Тому члени Національної ради  розглядали ці питання без присутності представників мовників.

Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк прокоментувала цю ситуацію: «Дуже шкода, що немає представників, що вони продовжують цю традицію відмови від отримання запрошення, відмови від можливості тут на засіданні проговорити аргументи, які Національна рада представила. Це дуже прикро. Мені здається, що це слабка позиція».

Перевірками цих п’яти компаній, які відповідно до ліцензій є регіональними мовниками багатоканальної мережі МХ-5, встановлено, що вони у своїй діяльності порушили частину сьому статті 27, частину восьму статті 28, частини першу і третю статті 46 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Зокрема, у програмній концепції мовлення ними збільшено обсяг інформаційно-аналітичних та публіцистичних передач із 2 год. 30 хв./добу за ліцензією до 22 год. 50 хв./добу фактично. Не транслюються взагалі культурно-мистецькі, науково-просвітницькі, розважальні та музичні, дитячі передачі, а також немає фільмопоказу. Без дозволу регуляторного органу компанії самовільно змінили логотипи. Порушення вимог щодо розміщення логотипа, за словами заступника голови Національної ради Уляни Фещук, порушує права глядачів. Адже коли в них виникають скарги, то вони не можуть належним чином ідентифікувати, який мовник працює в ефірі.

Також перевіркою Національної ради зафіксовано, що зазначені мовники не виконують конкурсні умови, передбачені окремими додатками до їхніх ліцензій на мовлення, якими було рекомендовано розміщення в ефірі телеканалів дитячих передач.

Загалом Уляна Фещук нагадала, що зазначені регіональні компанії, які отримали ліцензії на конкурсі, більше як чотири роки тому самовільно змінили власні програмні концепції і з тих пір ретранслюють телеканал «112 Україна», хоча мають зовсім інші зобов’язання і повинні забезпечувати місцевою інформацією саме ті регіони, на які вони мають мовити відповідно до своїх ліцензій.

Члени Національної ради також зауважили на тому, що телеканал «112 Україна», а отже й п’ять цих телеканалів, поширюють спотворену інформацію про те, що в каналу «112 Україна» регулятор забирає ліцензію. Насправді канал має супутникову ліцензію, і до неї претензій немає. Інші мовники є регіональними, і через порушення умов власних ліцензій позбавили жителів своїх регіонів можливості отримувати локальний контент про події місцевого значення.

Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк зауважила, що захищати свої права треба цивілізованим шляхом і не порушувати при цьому журналістські стандарти, а головне – важливо не обманювати глядача. «Прикро, що канали замість того, щоби дослухатися до цих абсолютно законних вимог, витрачають ефірний час на те, щоб шукати компромат на членів Національної ради, огульно звинувачувати їх. Я думаю, що така позиція дуже далека від свободи слова, вона зовсім зі свободою слова не має нічого спільного», – сказала вона.

Регулятор зобов’язав ТОВ «Новий формат ТВ», ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «ТВ Вибір» і ТОВ «Лідер ТВ» упродовж місяця увідповіднити свою діяльність вимогам чинного законодавства. Далі Національна рада, щоб з’ясувати, чи виправлені порушення,  може призначити  компаніям позапланові перевірки і застосувати санкції, передбачені чинним законодавством.

Це вже шоста санкція оголошення попередження, яку Національна рада застосувала до цих мовників. Крім того, двічі було визнано невиконання ліцензіатами рішень (розпоряджень) регуляторного органу, через що на них було накладено штрафні санкції, а також ухвалено рішення про звернення до суду щодо анулювання їхніх ліцензій на мовлення.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше