Чернігівщина – форпост інформаційного фронту. Голова Національної ради зустрілася з мовниками області
У рамках робочого візиту до Чернігова голова Національної ради Ольга Герасим’юк зустрілася із представниками місцевих телерадіокомпаній. Говорили про їхні будні, плани, проблеми та інформаційний спротив російській пропаганді.
Передусім Ольга Герасим’юк подякувала медійникам за мужність і їхню роботу навіть в умовах, коли Чернігів був в оточенні. Вона сказала, що захоплюється стійкістю і сміливістю чернігівських журналістів, які стали прикладом самовідданості, професійної мужності для багатьох своїх колег в Україні і за її межами. Незважаючи на те, де вони працювали до початку повномасштабної війни, якою була форма власності телеканалів, журналісти і їхні колеги об’єдналися, щоб інформувати людей і в Україні, і у світі про все, що відбувається. Це надзвичайно цінно, адже створити інформаційний вакуум, відрізати від широкого якісного інформування та заповнити медіапростір своєю пропагандою – це одне із перших завдань, яке реалізують росіяни.
Про те, якою нині є медійна ситуація на Чернігівщині, розповіла представниця Національної ради в області Ірина Сенченко. Так, на грудень 2022 року відповідно до ліцензій Національної ради здійснюють мовлення 9 загальнонаціональних радіомовників, 27 загальнонаціональних телеканалів і 14 місцевих телерадіоорганізацій (4 телебачення, 5 – радіомовлення, 5 провайдерів програмної послуги).
Представниця регулятора в регіоні зазначила, що навіть попри значні виклики війни, втрати – як людські, так і технічні – компаніям вдалося розширити території покриття і збільшити мовлення. Так, найбільше покриття території радіосигналом має «Українське радіо» (90%), його мережа охоплює 13 FM-частот. Минулого року, щоб позбутися «білих інформаційних плям» на мапі Чернігівщини, Національна рада визначила можливості для збільшення потужності мовлення радіо Суспільного. 20 вересня 2022 року радіо «Суспільне Чернігів» розпочало мовлення в Чернігові на частоті 88,7 ФМ із потужністю 2 кВт, таким чином його потужність зросла у 8 разів.
Медійники зі свого боку розповідали про діяльність під час війни, нагальні проблеми, з якими зіткнулися минулого року, умови, в яких працюють зараз, питання і потреби, що виникають. Поділилися також своїми успіхами і досягненнями. Так, навіть в умовах воєнного стану минулого року прилуцькій радіокомпанії «ТІМ ФМ» вдалося розпочати мовлення на частоті 102,4 FM у Чернігові. Крім того, компанія почала мовити у цифровому стандарті в Ніжині та Прилуках, отримавши дозволи на тимчасове мовлення. Головна редакторка телеканалу «ТІМ» зазначила, що вихід телеканалу за межі кабельного мовлення у цифровий ефір та на FM-частоти в Чернігові – це безумовна заслуга всього колективу, який розуміє відповідальність оперативно інформувати населення в часи війни. Наразі перед компанією стоять виклики, пов’язані з відключеннями електропостачання. Телерадіоорганізація забезпечена альтернативним джерелом живлення, однак навіть генератори не витримують довготривалі вимкнення, і техніка виходить з ладу.
Через повну блокаду і постійні обстріли в березні 2022 року місто Чернігів опинилося без світла, зв’язку та жодних комунікацій. Щоб уникнути інформаційного вакууму, медійники об’єднали зусилля, виїздили на місця обстрілів і фіксували воєнні злочини. Директорка телеканалу «Новий Чернігів» Наталія Левочко ухвалила рішення не наражати на небезпеку колектив, відпустити колег до родин, а сама разом з оператором Андрієм Кузьменком по гарячих слідах фільмували руйнування, яких завдав ворог. Сьогодні телеканал «Новий Чернігів» транслює власне мовлення і телемарафон. Команді вдалося запустити низку нових програм, таких як «Вірю в ЗСУ», «Чернігів – місто Героїв», «Близько до серця». Як зазначила головна редакторка телеканалу Ірина Садчикова, серед проблемних питань, які постали перед командою, – це професійні кадри, адже багато працівників телекомпанії наразі захищають країну на передовій.
Директорка телеканалу «Новий Чернігів» Наталія Левочко і оператор Андрій Кузьменок
Непоправних втрат внаслідок агресії російських військових зазнала вся медійна родина Чернігівщини – були вбиті Роман Нежиборець та Ірина Бойко, працівники телеканалу «Дитинець». «У березні 2022 року в будівлю, де знаходиться студія телеканалу, прилетіла ворожа ракета. Працівники, які залишалися в місті під час блокади, змогли відновити знімальний процес у співпраці з колегами телеканалу «Новий Чернігів». Уже з 6 квітня в телеефірі «Дитинця» відновилася трансляція телемарафону «Єдині новини», а з травня – компанія повноцінно відновила роботу з власними випусками новин», – розповіла Ірина Ломонос, керівниця телеканалу «Дитинець».
Роман Нежиборець та Ірина Бойко
Під час активних бойових дій частина колективу Чернігівської філії Суспільного була переміщена до інших регіонів України і працювала віддалено, частина – працювали у Чернігові. Одразу після вигнання російських військ компанія запрацювала в штатному режимі. Попри нестабільні зв’язок та електропостачання, а також загрози ракетних обстрілів команда Суспільного має значні здобутки 2022 року. Один з них – трисерійний фільм про оборону міста «Битва за Чернігів». Окрім цього, чернігівська команда Суспільного вже не перший рік займає першість серед місцевих медіа в діджиталі. Менеджер філії Вадим Соколюк зауважив на важливості питання акредитації всієї знімальної групи, а шефредакторка Алла Скорик порушила питання про страхування групи медійників, які працюють в зоні бойових дій.
Місцеве радіомовлення стало справжнім порятунком для людей у війну. Адже коли в населених пунктах зникло світло, зв’язок, навіть з укриттів люди мали змогу почути інформацію від місцевих радіостанцій. Для прикладу, «Радіо Борзна». На цій радіостанції під час активних бойових дій залишилася працювати лише директорка Ірина Плющ. Радіостанція підключилася до марафону «Єдині новини» і спільно з власними новинами та сповіщеннями інформувала населення про події. Сьогодні мовник забезпечений генератором, виходить із власним мовленням із 7 ранку до 22 години.
Ольга Герасим’юк спілкується з Оксаною Горбач
Радіостанція «Короп ФМ» ділить мовлення на спільній хвилі з «Українським радіо». Як розповіла керівниця компанії Оксана Горбач, у фазу активних бойових дій, щоб не лякати людей сповіщеннями тривоги, які звучали для Чернігова, вона ночувала у студії та вмикала гімн. Наразі основною проблемою для радіокомпанії є тривалі вимкнення електропостачання. Радіокомпанія комунальна, генератора не має, і є проблема, як забезпечити мовлення під час вимкнення світла.
Ірина Сенченко під час зустрічі повідомила, що через бойові дії на території регіону і втрату обладнання призупинили мовлення радіостудії «Свобода ФМ» і «Студія «1ФМ». Костянтин Шехальов, представник радіостанції «Студія «1ФМ», розповів про фінансові труднощі, які наразі не дають змоги відновити мовлення. Зі свого боку керівник «Свобода ФМ» Олег Головатенко відеозв’язком з Литви повідав про складнощі мовлення через особливості роботи на середніх хвилях і брак необхідного обладнання в Україні. Однак він запевнив, що вже є позитивні зрушення і бажання різних громадських організацій допомогти з вирішенням цього питання.
Зруйновані мережі, пошкоджене обладнання, відсутність електропостачання й обстріли – так розпочалася війна для компаній-провайдерів Чернігівщини. Керівники компаній «Онова» і Терра» на зустрічі розказали, що внаслідок бойових дій був знищений автопарк, який обслуговував мережі. Однак навіть це не завадило провайдерам підтримувати місцевих мовників – були надані приміщення для роботи журналістів і зв’язок. Сьогодні в роботі провайдерів основним викликом є вимкнення електропостачання. Адже у всіх без винятку виходить з ладу техніка, що призводить до потреби міняти телекомунікаційне обладнання.
Ольга Герасим’юк запевнила, що Національна рада і далі усіляко підтримуватиме медіа, шукатиме шляхи, як допомогти, разом із партнерами. Про потреби медійників йшлося і під час її зустрічі з головою Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеславом Чаусом.
Голова медіарегулятора також звернула увагу представників медіакомпаній на потребу вивчати новий Закон «Про медіа». Він запроваджує багато новел, у тому числі щодо захисту інформаційного простору держави. Національна рада планує організувати роз’яснення для регіональних медіа щодо норм і впливу цього закону на них.
Зустріч була проведена за участі регіонального представника ІМІ в Чернігівській області Павла Пущенка в «МедіаБаза. Чернігів». Тут місцеві журналісти мають змогу проводити регулярні зустрічі, тренінги, майстер-класи.
27 січня Ольга Герасим’юк також відвідала Чернігівську філію суспільного мовника і ознайомилася з роботою команди філії.
Про те, як працювали медіа Чернігівщини у часи масових обстрілів та окупації регіону, Національна рада писала в проєкті «Медійне Серце України».