Сергій Костинський на «Радіо Свобода» – про заборону ретрансляції російських телеканалів в українських кабельних мережах
Загалом в Україні під забороною є вже загалом 42 російські телевізійні канали
Трансляцію ще 14 російських телеканалів заборонила в Україні Нацрада з питань телебачення і радіомовлення 17 березня. У переліку є такі канали як «Єврокіно», «Дитячий», «Індія ТВ», «Музика Першого», «Здорове телебачення» та інші мовники, назви яких не надто відомі. Загалом в Україні під забороною є вже загалом 42 російські телеканали. У першу чергу до списку потрапили федеральні мовники, такі як НТВ, «Первий канал», «Росія 24». Проте ці обмеження не стосуються інтернету та супутникового телебачення. Тим часом на окупованій території Донецької та Луганської областей доступ до українських ресурсів заблоковано майже повністю – закритий доступ навіть до ресурсів інтернет-мережі.
Заборону трансляції 14 російських телеканалів у Нацраді пояснюють переважно несанкціонованим показом реклами. Порушення законодавства полягає в тому, що в Україні заборонено ретранслювати комерційну рекламу мовників з тих країн, які не підписали Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, а це стосується Росії. Про це в ефірі Радіо Свобода розповів Сергій Костинський, член Нацради з питань телебачення і радіомовлення.
«Більшість зауважень до російських телеканалів полягають у тому, що вони транслюють рекламу, яка оплачена на території Росії, хоча це заборонено. Ми ведемо моніторинг іноземних телеканалів, які ретранслюються на території України з 2008 року, а з 2014 року була прийнята практика, щодо відключення таких телеканалів. Першим прецедентом для цього послужили інформаційні телеканали Російської Федерації через наявність у їхніх програмах закликів до насильницької зміни конституційної влади в Україні, до розв’язання війни, агресивних дій або їх пропаганди», – пояснює посадовець.
Втім, серед причин щодо заборони трансляції, вказано і використання програм із особами, яких внесено до переліку Мінкульту як таких, які становлять загрозу національній безпеці України. У цьому переліку наразі 83 людини.
Ставлення до українських каналів інакше, пояснює член Нацради.
«Бувають випадки, коли ми фіксуємо, що українські канали транслюють передачі, фільми чи серіали із підсанкційними російськими артистами, тому такі телеканали можуть отримати попередження. Але це не є впливом на редакційну політику, втручанням у діяльність. Це попередження про те, що порушене законодавство України, і ми вимагаємо усунення цієї проблеми. До санаційного списку можна ставитися і погано, і добре, але він існує, і ми ним також керуємося. Хоча вважаємо, що підходи до створення такого списку мають бути іншими, до його формування має бути залучена громадськість, для того, щоб існували чіткі критерії формування цих списків. І, можливо, він має бути не таким широким», – зазначає Сергій Костинський.
Джерело “Радіо Свобода“