Члени Національної ради обговорили із представниками Місії БДІПЛ/ОБСЄ медіа-простір України напередодні виборів - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Члени Національної ради обговорили із представниками Місії БДІПЛ/ОБСЄ медіа-простір України напередодні виборів

20 листопада члени Національної ради Валентин Коваль і Сергій Костинський, а також працівники апарату регуляторного органу зустрілися з представниками Місії Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації безпеки і співробітництва в Європі Алєксандром Шликом, Ульві Ахундлу та Франческо Пагані. Візит Місії БДІПЛ/ОБСЄ в Україну обумовлений прийдешніми президентськими виборами.

Спостерігачі Місії мають своїм завданням вивчити поточну ситуацію в Україні у політичному, технічному, юридичному аспектах, щоб зрозуміти, в яких обставинах відбуватимуться вибори, які зміни відбулися з часу останньої виборчої кампанії, якими будуть основні виклики. У полі зору міжнародних експертів і вітчизняний медіа-ландшафт.

Виборче законодавство з часу минулих виборів не змінилося, і навряд чи воно зміниться до президентських виборів. «Тож маємо використовувати законодавство миру в ситуації, яку навряд чи можна назвати мирною», – повідомив гостям Валентин Коваль.

Члени Національної ради окреслили тенденції, які нині можна спостерігати на медіа-ринку України. Це – масове поширення передвиборної агітації у час, коли офіційно виборча кампанія ще не стартувала, оприлюднення соціологічних опитувань із рейтингами навіть тих кандидатів, які не заявляли про свої наміри балотуватися у президенти, появу медіа із назвами та графічним оформлення їх логотипів у кореляції до певних політиків і політичних партій. Такий ранній старт політичної агітації, на думку членів Національної ради, порушує принцип рівної кількості агітації для усіх кандидатів. Серед негативних трендів – розпалювання ворожнечі, брак плюралізму, розповсюдження фейкових новин, і при цьому національний регулятор сфери медіа має недостатні повноваження застосовувати санкції за порушення ЗМІ законодавства та стандартів журналістики під час виборчого періоду.

Оцінюючи ризики для свободи слова, члени Національної ради запевнили спостерігачів, що сучасний український медіа-простір є вільним. «Пройшла епоха, коли ми переживали через ризики для свободи слова, тепер треба створювати нові правила, що дозволяли б ефективно регулювати медіа-простір, запобігаючи розпалюванню ворожнечі, поширенню фейкових новин, прихованої політичної агітації», – повідомив Сергій Костинський. Він зауважив, що в країні є достатньо високий рівень свободи слова, і регулятор стоїть на засадах її захисту, однак вкрай важливою є тема відповідальності медіа, а  щодо цього, на жаль, ситуація не дуже втішна.

Також Сергій Костинський наголосив, що всі рішення регуляторного органу базуються винятково на вітчизняному законодавстві, а з питань, які можуть бути політизовані, Національна рада зазвичай звертається до незалежних медіа-експертів для отримання фахових висновків, і при розгляді цих питань на засіданні, зважає на їхню думку.

Під час зустрічі обговорювалося і питання мовлення українських телерадіоорганізацій на територію окупованого Криму. Українська сторона поінформувала представників Місії про те, що всі кримські частоти, закріплені відповідно до міжнародних угод за Україною, були відібрані й нині незаконно використовуються Російською Федерацією. Крім того, було порушено майнові права приватних власників, відібрано телекомунікаційне обладнання на мільйони гривень.

За результатами зустрічі сторони домовилися про подальшу співпрацю і підтримання тісних контактів, коли місія розпочне свою активну роботу в Україні.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше