Члени Національної ради поспілкувалися з представниками місії ОБСЄ зі спостереження за місцевими виборами в Україні
На запрошення української влади та згідно зі своїм мандатом Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ (БДІПЛ/ОБСЄ) 22 вересня розгорнуло Місію зі спостереження за місцевими виборами, проведення яких заплановано на 25 жовтня. Члени Національної ради та керівники структурних підрозділів регулятора під час онлайн-зустрічі 15 жовтня розповіли про особливості цієї виборчої кампанії та її висвітлення в медіа.
Голова Місії Інгібьорг Солрун Гісладоттір пояснила, що Місію, зокрема, цікавить, з якими проблемами регулювання зіштовхується Національна рада, чи багато порушень зафіксовано, чому мовники не дотримуються Виборчого кодексу, які санкції може застосовувати регулятор, чи є різниця у висвітленні виборчих перегонів на загальнонаціональних і місцевих каналах тощо.
Найперше, пояснили міжнародним партнерам члени Національної ради, український регулятор і далі відстежує поширення передвиборної агітації у медіа з досить обмеженими повноваженнями. Хоч виборче законодавство й було оновлено – у січні 2020 набув чинності Виборчий кодекс України, але Національна рада й надалі має досить обмежені можливості реагувати на порушення в ефірі телерадіоорганізацій під час виборчих перегонів. Вона не є суб’єктом виборчого процесу і не може застосовувати санкції до мовників за порушення Виборчого кодексу. Регулятор нині може складати адміністративні протоколи, але сама процедура їх складання не надає можливості робити це оперативно. До того ж, у Кодексі не виписано відповідальності за деякі порушення та процесу накладання санкцій.
Робоча група, яка здійснює нагляд за дотриманням ліцензіатами Національної ради вимог виборчого законодавства, фіксує всі випадки порушень, звертається до компаній з вимогою надати копії платіжних угод на трансляцію політичної реклами, призначає перевірки у разі виявлення порушень загального рекламного законодавства, вказує мовникам на факти недотримання законодавчих вимог щодо розміщення прихованої політичної реклами, оприлюднення даних соціологічних досліджень, що не відповідають законодавчим нормам. Сьогодні помітно, що найбільше порушень законодавства фіксується саме в ефірі регіональних і місцевих мовників.
Національна рада інформує Центральну виборчу комісію про виявлені порушення в ефірі телевізійних і радомовників, однак повноваження регулятора наразі не поширюються на інтернет-видання та соціальні мережі, де також поширюється передвиборна агітація.
Про тенденції, які спостерігаються в медіа на цих місцевих виборах 2020 року, і зафіксовані порушення Національна рада напише у звіті, який підготує після завершення виборчої кампанії. Цього року окремий розділ буде присвячено ще й гендерному аспекту моніторингу мовників.
Члени Національної ради також висловили сподівання, що висновки і пропозиції, які регулятор представить у звіті, будуть враховані законодавчою гілкою влади під час подальшого удосконалення виборчого законодавства.
У зустрічі взяли участь перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль, відповідальний секретар Юрій Зіневич, член Національної ради Максим Онопрієнко, начальник юридичного управління Ганна Літвіщенко, т.в.о. управління контролю та аналізу телерадіомовлення Дмитро Швидченко, начальник відділу міжнародного співробітництва та євроінтеграції Ірина Моцар. Від Місії БДІПЛ/ОБСЄ були присутні також Вероніка Лапуцька, Марія Крючок, Людмила Кельганкіна.