Члени Національної ради виступили на комітетських слуханнях щодо розвитку мовлення громад
15 вересня Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики провів слухання на тему: «Перспективи розвитку мовлення громад в Україні». У заході взяли участь голова Національної ради Юрій Артеменко і член регуляторного органу Сергій Костинський.
Голова Національної ради Юрій Артеменко під час вступного слова подякував Комітету за організацію такої дискусії, оскільки ця тема є надзвичайно актуальною і такий закон дуже потрібен і громадськості, і мовникам, і країні загалом. Оскільки технологія проводового мовлення є застарілою і радіомовники регулярно відмовляються від таких ліцензій, мовлення громад стане тією альтернативою, яка дозволить забезпечити населення інформацією місцевого характеру.
Презентував законопроект під робочою назвою «Про особливості здійснення мовлення територіальних громад з метою розвитку і захисту інформаційного розвитку держави» член Національної ради Сергій Костинський. Він підкреслив, що специфіка документа полягає у тому, що він базується на практичній діяльності з відновлення мовлення українських телерадіокомпаній у зоні АТО й на територію окупованого Криму. Ця робота із відновлення мовлення на сході і на півдні є передумовою для організації умов для організації створення мовлення громад.
Цей законопроект задовольняє низку викликів, які постали в телерадіоінформаційній сфері, повідомив Сергій Костинський. Серед них він назвав наявність територій, на яких відсутнє будь-яке українське мовлення, так звані білі плями; інформаційний тиск на прикордонні території й території, що межують з окупованим Кримом; відсутність розгалуженої мережі системи оповіщення населення, в тому числі в зоні проведення АТО; поступове зникнення місцевого мовлення з локальним контентом, зникнення проводового мовлення. Доповідач зауважив, що за три останні роки кількість редакцій проводового мовлення скоротилася на 20%: у 2013 році працювали 269 редакцій, а сьогодні лише 208.
Сергій Костинський докладно зупинився на основних характеристиках законопроекту. Він розповів про стратегічні цілі документа, ключові фактори, які було враховано при його розробці, особливі потреби місцевого мовлення, які відображені у законопроекті.
Запропонований проект закону дозволить забезпечити громаду місцевим і загальнонаціональним контентом, створити інструменти для стимулювання розвитку громадянського суспільства на рівні територіальних громад, розвивати радіомовлення на комерційно непривабливих територіях і гарантувати незалежність від місцевої ради інформаційних організацій.
Для впровадження мовлення громад, сказав член Національної ради, планується використати технологію малопотужного ефірного FM-радіомовлення. Ліцензія такій радіоорганізації видаватиметься на 24 години мовлення з обов’язковою часткою власного продукту від 15 хв до 4 год на добу, увесь інший час – ретрансляція однієї з програм Українського радіо на безоплатній основі. Однією вимог до такої компанії буде використання української мови не менше 60% від власного продукту. Ліцензування відбуватиметься на позаконкурсній основі за заявою мовника.
У комітетських слуханням також взяли участь голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, радник з питань захисту прав людини відділу політики Представництва Європейського Союзу в Україні Танел Танг, голова Державного комітету телебачення та радіомовлення України Олег Наливайко, експерт Ради Європи Стів Баклі, медіа-експерти, народні депутати, представники регіональних ЗМІ та громадських організацій.