Члени Національної ради взяли участь у конгресі Незалежної асоціації телерадіомовників
13 грудня члени Національної ради і керівники окремих структурних підрозділів регуляторного органу взяли участь у конгресі Незалежної асоціації телерадіомовників, під час якого відповіли на запитання представників регіональних і місцевих медіа.
З вітальним словом до учасників заходу звернувся голова Національної ради Юрій Артеменко. Він окреслив виклики, які сьогодення ставить перед індустрією, та завдання регулятора, який повинен знаходити правильні рішення, дбаючи і про інтереси суспільства, і даючи можливість розвиватися бізнесу.
На одному з найактуальніших питань – вимкнення аналогового сигналу і переходу на цифровий стандарт мовлення докладніше зупинився відповідальний секретар Національної ради Олександр Ільяшенко. Він зауважив, що Національна рада подала до Кабінету Міністрів України план вимкнення аналогу, який складається з трьох етапів. Перший – вимкнення аналогу в одній із областей. Нею, за рішенням уряду може стати Волинська, Житомирська, Київська, Кіровоградська або Одеська області. Вимкнення має відбутися до 30 березня 2018 року. Другий етап – вимкнення аналогу по всій Україні – до 30 червня 2018 року. За умови, що в аналозі й далі працюватимуть Суспільне мовлення, місцеві телерадіоорганізації, в яких немає цифрової ліцензії, а також окремі мовники на території проведення АТО та інших прикордонних областей, які будуть визначені Міністерством інформаційної політики. Третій етап – остаточне вимкнення аналогового сигналу в березні 2019 року, окрім тих телерадіоорганізацій, що мовитимуть в окремих населених пунктах де немає цифрового покриття відповідно до рішення Мінінформполітики.
Також вирішуватиметься питання із забезпеченням цифровими ліцензіями тих мовників, які виявлять бажання перейти на цифровий стандарт. Із них частина розташовані на території, яку покриває мережа «Зеонбуду», а частина – за її межами. Крім того, нині, за словами Олександра Ільяшенка, доопрацьовується питання встановлення оператором цифрової мережі додаткових передавачів для загальнонаціонального мультиплексу МХ-1. Всього їх може бути близько 47.
Йшлося також і про можливість розбудови мультиплексу Концерном радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Сьогодні відбувається процес погодження і міжнародної координації запропонованих частот. Водночас зазначалося, що близько третина із них не отримала погодження Генерального штабу. У разі неможливості створення окремого загальнонаціонального мультиплексу ці частоти можуть бути використані для прорахунку місцевих мультиплексів, зауважив Олександр Ільяшенко.
Багато питань представників регіональних телерадіоорганізацій стосувалися подання інформації про структуру медіавласності. На них відповідала заступник голови Національної ради Уляна Фещук. Говорячи про можливе спрощення форм заповнення, вона зазначила, що скоріше має скоротитися кількість суб’єктів, які їх подають. Запитання від представників компаній стосувалися кінцевих бенефіціарних власників комунальних підприємств і громадських мовників тощо.
Член Національної ради Валентин Коваль розповів про платформу на сайті регуляторного органу для подання інформації про медіавласність. Подавати інформацію можна буде в персональному кабінеті через сайт. Із наступного року вона має запрацювати в тестовому режимі. Згодом цей електронний кабінет можна буде використовувати для того, щоб подавати й іншу інформацію, яку буде потребувати регулятор або яку навіть потребуватиме суспільство, наприклад про покриття провайдерів, пакети каналів, інші параметри. Валентин Коваль повідомив, що нині в Міністерстві юстиції на погодженні перебуває методика подачі інформації про медіавласність. Очікується, що до кінця року цей процес буде завершено. Тоді телерадіоорганізації і провайдери повинні будуть надіслати до Національної ради електронну адресу, яка буде використовуватися для надання доступу до персонального кабінету. Отримавши пароль і доступ до електронного кабінету, вони вже зможуть спробувати заповнювати усі форми он-лайн. Однак поки у законі залишається чинного норма, яка вимагає подавати документи про структуру власності і в паперовій формі, і на електронних носіях, наголосив Валентин Коваль.
Також на запитання представників телерадіоорганізацій відповідали начальник управління контролю та аналізу телерадіомовлення Роман Кіфлюк і начальник управління ліцензування Людмила Запорожець. Йшлося про проведення перевірок, моніторинг у дні пам’яті та скорботи, опрацювання документів апаратом регуляторного органу тощо.