Зверення щодо використання мови ворожнечі ЗМІ - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Зверення щодо використання мови ворожнечі ЗМІ

Під час виконання проекту «Stop negative representation of Roma people in news media» ми, ініціативна група, провели моніторинг новин за останній рік, які так, чи інакше стосуються ромів. Було відправлено 38 скарг до Коміссії журналісткої етики, щодо порушення Кодексу журналісткої етики, а саме пункту 15 «Журналіст повинен уникати у своїх публікаціях та передачах образ з приводу національних, расових, етичних та релігійних поглядів і почуттів людей, протидіяти екстремізму та обмеженню громадянських прав за будь-якими ознаками. Особливу чуйність і тактовність журналіст має виявляти щодо дітей та неповнолітніх.»
З 23 по 24 серпня було відправлено 38 листів: до 0352.ua – 3 листи, до ICTV – 4 листи, VgorodeKiev – 1 лист, Realist – 8 листів,VgorodeOdessa – 2 листа, перший.com – 7 листів, РБК Україна – 5 листів, ТСН – 8 листів. Однак з 25 серпня по 15 жовтня не поступило відповіді ні від одного видавництва. А Комісія Журналісткої етики відповіли листом, що через нестачу ресурсів вони не можуть розглянути усі скарги, та виберуть лише одну з 38. Станом на 15.10.2021 Комісія з журналісткої етики ще не обробили скаргу.
Уся ця робота була зроблена через те, що через згадування в кримінальній хроніці ромської національності, як характеристики людини, виникають випадки дискримінації. Через такий дисбаланс представлення ромської тематики, у людей, які ніколи не зустрічали ромів у житті, з’являється ряд упереджень, а у самих ромів – відчуття власної нікчемності. Це загострює розбрат між ромами та українцями, створює міфічний образ ромів і тим самим викликає відчуття дисонансу у свідомості самих ромів, а також змушує їх більш тісно триматись один одного та усіляко уникати зовнішніх контактів. Що в свою чергу ще більше вповільнює процес включення ромів в українське суспільство.
Цим листом закликаємо Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення:
– запровадити рейтинг не надійних ЗМІ, а саме таких, що поширюють упереджену інформацію, стереотипи та збурюють суспільство;
– заохочувати ЗМІ впроваджувати політику різноманіття матеріалів;
– запровадити штраф для редакцій та окремих журналістів, які поширюють мову ворожнечі;
– позбавити ліценцій тих ЗМІ, що неодноразово поширювали мову ворожнечі.
Відкритий лист, з підписами 6 ромських організацій прикріпляю.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше