Інформаційно-аналітична довідка за підсумками роботи зі зверненнями громадян за 2022 рік - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Інформаційно-аналітична довідка за підсумками роботи зі зверненнями громадян за 2022 рік

Додаток
до рішення Національної ради
12.01.2023 № 4

 

У 2022 році до Національної ради надійшло 454 письмових звернення громадян, що майже вдвічі менше за відповідний минулорічний показник (754).

На початку року тематика листів була здебільшого дотичною до питань інформаційної безпеки держави, а також стосувалася недотримання телерадіокомпаніями регламентованих законодавством мовних квот, можливого порушення рекламного законодавства, необхідності посилення захисту сфери суспільної моралі.

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України змістовна спрямованість звернень набула передусім безпекового характеру.

Значна кількість листів містила нарікання на трансляцію російських супутникових програм та вимоги щодо її припинення. У відповідях на ці звернення зазначалося, що наразі заблокувати сигнал можна лише за підтримки європейської спільноти, задля чого Національна рада звернулася до регуляторів у галузі телерадіомовлення європейських країн з проханням сприяти відключенню на супутниках російських пропагандистських телеканалів.

Упродовж всього звітного періоду у зверненнях громадян прослідковувалась нетерпимість до присутності в ефірі мови країни-окупанта. Зокрема низка звернень містила вимоги щодо припинення трансляції програм російською мовою медіасервісами, які не є ліцензіатами Національної ради. Дописувачам повідомлялося, що на сьогодні в регуляторного органу відсутні важелі впливу на таких суб’єктів інформаційної діяльності.

Крім того, заявники неодноразово висловлювали незадоволення щодо здійснення мовлення російською мовою супутникової телепрограми «FREEДОМ» (ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України», м. Київ). Авторам звернень надавались роз’яснення, що ця телерадіоорганізація є суб’єктом державного іномовлення і згідно з чинним законодавством її програми можуть вироблятися, крім української, іншими мовами, а також, що реалізація телевізійного проєкту російською мовою «FREEДОМ» здійснюється на підставі відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України з метою забезпечення інформаційної безпеки держави, захисту її інформаційного простору та інформування міжнародної спільноти про події, що відбуваються під час збройної агресії російської федерації.

Багато глядачів та слухачів були стурбовані поширенням в телерадіоефірі певної інформації про хід воєнних дій, що, на їхню думку, може бути використано в подальшому ворогом для реалізації його загарбницьких цілей. Авторам таких звернень повідомлялося, що на офіційному сайті Національної ради розміщено нагадування медійникам, блогерам, дописувачам у соцмережах про те, як говорити про війну і не нашкодити нашим захисникам і співгромадянам, а також зазначалося, що наказом Головнокомандувача Збройних Сил України затверджено перелік інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії українських військових.

Також надходили звернення, в яких дописувачі висловлювали занепокоєння щодо припинення українського мовлення на тимчасово окупованих територіях та територіях, де ведуться воєнні дії. У відповідях надавалися роз’яснення, що після припинення бойових дій та деокупації тимчасово захоплених ворогом територій буде вжито всіх необхідних заходів, спрямованих на відновлення та забезпечення нормального функціонування українського телерадіомовлення, а відтак, забезпечення відповідних прав та інтересів громадян нашої держави.

Продовжували надходити скарги щодо діяльності провайдерів програмної послуги – щодо підвищення оплати або ж, на думку заявників, неправомірного відключення послуги через несплату рахунків. Як правило, авторами таких звернень були представники соціально незахищених верств населення.  Заявникам повідомлялося, що оскільки питання господарської діяльності суб’єктів інформаційної діяльності перебувають поза межами компетенції регуляторного органу, їх можна вирішити в судовому порядку. Водночас в окремих випадках листи надсилалися ліцензіатам з проханням розглянути звернення і надати відповідь заявникові по суті.

Як і в попередні періоди, глядацьку аудиторію турбувало питання неякісного цифрового сигналу. Низка звернень стосувалась питань наявності чи відсутності мовлення окремих телеканалів у цифровій мережі Т2.

Найбільш активними дописувачами традиційно були жителі столиці, від яких надійшло понад сто листів. Обсяг кореспонденції з інших регіонів значно зменшився порівняно з попередніми періодами.

У 2022 році до Національної ради надійшло 59 запитів на отримання публічної інформації від юридичних та фізичних осіб. Цей показник, як і щодо звернень громадян, також майже вдвічі менший за відповідний минулорічний – у 2021 році було отримано 93 запити.

Відповіді на всі запити було надано вчасно, згідно зі статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Інформація про надходження та стан виконання запитів системно оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національної ради.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше