Інформаційно-аналітична довідка за підсумками роботи зі зверненнями громадян за перше півріччя 2019 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Інформаційно-аналітична довідка за підсумками роботи зі зверненнями громадян за перше півріччя 2019 року

Додаток
до рішення Національної ради
18.07.2019 № 903

 

Упродовж першого півріччя 2019 року до Національної ради надійшло 332 письмові звернення громадян та 18 запитів на отримання публічної інформації.

Як і в попередньому аналогічному звітному періоді, більшість адресатів – це жителі столиці, від яких надійшло близько ста листів, що складає майже третину загальної кількості звернень. Активними дописувачами були також жителі Донецької (30) та Дніпропетровської областей (25).

Увага заявників насамперед була зосереджена на проблемах, дотичних до питання впровадження цифрового мовлення. Зміст скарг стосувався неякісного прийому сигналу, відсутності прийому цифрових програм у цілому в деяких районах або тимчасової відсутності певних програм.

Зокрема, низка звернень була спричинена ситуацією, яка склалася внаслідок того, що в окремих областях вежі Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення було відключено від енергопостачання у зв’язку з несплатою Концерном РРТ заборгованості енергопостачальникам. Оскільки вказана проблема стосувалася суто господарських відносин суб’єктів ринку телерадіомовлення і регулятор не мав законодавчих повноважень щодо її вирішення, заявникам було надано відповідні роз’яснення.

На звітний період припав виборчий процес чергових виборів Президента України. Відтак, на розгляді Національної ради перебували звернення, зміст яких стосувався порушень телерадіоорганізаціями виборчого законодавства (включення до інформаційних телерадіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів кандидатів на пост Президента України; незбалансований підхід до розміщення передвиборних матеріалів, прихована політична реклама тощо). Окремі звернення було розглянуто на засіданнях Робочої групи Національної ради для здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства під час виборчої кампанії Президента України у 2019 році з прийняттям відповідних рішень.

Безумовно, залишалася актуальною тема інформаційної безпеки та захисту вітчизняного телерадіопростору від існуючих загроз як внутрішнього, так і зовнішнього характеру. Листи заявників містили факти щодо трансляції компаніями фільмів чи передач, зміст яких може свідчити про ознаки порушення статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції телепередач, виготовлених після 1 серпня 1991 року, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, а також для трансляції аудіовізуальних творів, одним із учасників яких є особа, внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненого на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв). Діючи в межах повноважень, регулятор здійснював відповідні моніторинги з метою перевірки зазначеної інформації, також окремі звернення надсилалися на адресу Державного агентства України з питань кіно, яке видає державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, ухвалює рішення щодо його анулювання та скасування державної реєстрації фільмів у випадках, передбачених чинним законодавством.

У центрі уваги глядацької та слухацької аудиторії продовжувало перебувати питання дотримання телерадіокомпаніями чинних законодавчих норм щодо мовних квот. Така зацікавленість є ознакою зростання громадянської активності українців. Однак, викладені в листах факти не завжди свідчать про порушення законодавства, оскільки дописувачі, як правило, не досить добре ознайомлені з існуючими вимогами щодо підрахунку обсягу мовлення державною мовою. Зазвичай авторам таких звернень надавалися відповідні роз’яснення з посиланням на законодавчі норми. Водночас деякі листи стали підставою для проведення моніторингу ефіру компаній.

Як і в попередні періоди, громадяни не залишалися байдужими до змісту програмного наповнення телерадіоефіру. Зауваження щодо жанрового спектру програм та передач, нарікання на ефірний продукт, який не відповідає нормам суспільної моралі, скарги щодо наявності недостовірної інформації – таким є перелік основних тем цих листів.

У більшості випадків Національна рада зверталася до керівництва телерадіоорганізацій щодо необхідності вжиття заходів з метою вирішення ситуації, проханням врахувати побажання глядачів при подальшому формуванні програмного наповнення, а також наголошувала на необхідності дотримання компанією чинних законодавчих вимог.

Неодноразово об’єктами уваги дописувачів були факти, які могли б свідчити, на їхню думку, про недотримання компаніями норм рекламного законодавства. У відповідях Національної ради надавалася інформація про дії регулятора в межах законодавчо визначених норм (здійснення контролю та нагляду за дотриманням Закону України «Про рекламу» щодо спонсорства і порядку розповсюдження реклами на телебаченні і радіо), а листи, в яких йшлося про зміст рекламної продукції, як правило, надсилалися до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за належністю.

Слід зазначити, що продовжує утримуватись тенденція щодо надходження листів, насамперед електронних, які оформлено без дотримання вимог Закону України «Про звернення громадян» – не вказано всі необхідні реквізити, передбачені статтею 5 зазначеного Закону (прізвище, ім’я, по батькові та місце проживання), а отже, відповідно до статті 8 цього Закону такі листи визнаються анонімними і не підлягають розгляду та вирішенню. Про це в законодавчо встановлений термін повідомляється адресатам.

 

Запити на отримання публічної інформації

У першому півріччі 2019 році в Національній раді опрацьовано 18 запитів на отримання публічної інформації від юридичних та фізичних осіб.

Насамперед це прохання щодо надання копій документів за результатами діяльності регуляторного органу: рішень Національної ради, протоколів засідань, порядків денних засідань. Також зміст запитів стосувався контактних даних телерадіоорганізацій, які внесено до Державного реєстру суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення,  статистичних даних щодо діяльності телерадіоорганізацій та ін.

Не всі листи, оформлені як запити на отримання публічної інформації, є інформаційними запитами за своїм змістом. У такому разі надаються відповідні роз’яснення та надсилається відповідь згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян».

Відповіді на всі запити було надано вчасно, згідно зі ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Інформація про надходження та стан виконання запитів системно оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національної ради.

Як і раніше, робота щодо опрацювання звернень громадян та запитів на отримання публічної інформації ґрунтується на максимальному забезпеченні зворотного зв’язку та спрямована на ефективність кінцевого результату.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше