Громадська рада при Національній раді обговорила законопроєкт про медіа і висловила йому свою загальну підтримку
7 липня члени Громадської ради, що діє при регуляторному органі, під час онлайн-засідання висловили свої фахові думки щодо рекомендованого до першого читання в Парламенті законопроєкту «Про медіа». Дорадчий орган загалом підтримав цей законопроєкт і надішле до Верховної Ради свої пропозиції до нього для розгляду під час другого читання. До засідання також приєднався перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль.
Він повідомив позицію регуляторного органу, який підтримує законопроєкт про медіа і вважає, що галузь давно потребує нового законодавства. Чинні законодавчі акти у сфері регулювання інформаційного простору не знають двох третин нині наявних каналів розповсюдження інформації, що не дає можливості унормувати їх діяльність попри значний вплив на аудиторію. Розроблений законопроєкт не є ідеальним для всіх, жодна сторона, яку він зачіпає, не є повністю задоволена. Так, наприклад, на думку Національної ради, регуляторові теж багато в чому зв’язали руки. «На сьогодні можна говорити, що законопроєкт є рівноважним, тобто однаковою мірою враховує бажання всіх сторін», – вважає Валентин Коваль. І це є запорукою того, що закон буде працювати.
Національна рада також усвідомлює, що в суспільстві буде організовано достатньо жорсткий спротив ухваленню цього законопроєкту. З одного боку, несприйняття є в індустрій, які раніше не були регульовані і бажають залишитися у такому статусі. З другого боку, це питання політичне, на якому спекулятивними способами намагатимуться заробляти собі дивіденди певні політичні сили. Попри це можна впевнено сказати, що «позитивних речей у законі набагато більше, ніж, можливо, якихось поки що незрозумілих нюансів», переконаний Валентин Коваль. Тому в такій ситуації вкрай важливою є думка фахівців, експертів у своїх сферах, які вже багато років працюють у медіагалузі. Саме їхній фаховий аналіз, роз’яснення дадуть змогу суспільству краще зрозуміти, які переваги пропонує новий законопроєкт, і розвіяти міфи і побоювання, що масово транслюють окремі джерела.
Про один із таких меседжів висловилася виконавча директорка Незалежної асоціації телерадіомовників Катерина М’ясникова, яка входила до складу робочої групи, що працювала над законопроєктом «Про медіа». Сьогодні звучить багато звинувачень щодо повноважень Національної ради і її можливого перетворення на «певного монстра», який зможе всіх карати. «Я не можу сказати, що ми задоволені всім стовідсотково, але я точно не погоджуюсь як людина, яка знає текст досить непогано, що Національна рада перетворюється на монстра», – сказала вона. На її думку, «демонізація» цього питання є «абсолютно свідомою».
Зі свого боку керівник юридичного відділу Інституту Масової Інформації Роман Головенко погодився з тим, що повноваження Національної ради розширилися. Однак в окремих аспектах, на думку ІМІ, регулювання стало слабшим. Тому організація подаватиме свої зауваження щодо законопроєкту.
Визнавши, що галузі потрібна нова нормативна база, члени Громадської ради обговорили і пропозиції, які надсилатимуть на розгляд до Парламенту. Зокрема, йшлося про можливе скорочення термінів введення в дію положень законопроєкту з огляду на те, що потреба нового регулювання медіасфери назріла давно. Із цією думкою виступив Сергій Бойко, засновник і директор Незалежної рейтингової агенції «BigDataUa». Решту пропозицій члени Громадської ради погодилися доопрацювати в електронному режимі і вирішили доручити підписати звернення до Верховної Ради члену Громадської ради Олені Андрієнко.
Також на засіданні Громадської ради було порушене питання про виконання провайдером загальнонаціональної цифрової мережі ТОВ «Зеонбуд» обіцянок, які були озвучені під час зустрічі з Президентом України у березні. Тоді йшлося про зниження модуляції і встановлення додаткових передавачів. Валентин Коваль повідомив, що в Національної ради немає жодної інформації про те, що обіцянки стосовно зміни модуляції були виконані. Медіагрупи зі свого боку забезпечили відкриту трансляцію міжнародних версій власних телеканалів.
Зважаючи на те, що незабаром термін дії ліцензії ТОВ «Зеонбуд» завершується, Громадська рада вирішила письмово звернутися до регуляторного органу, вказавши на невиконання компанією своїх публічних обіцянок. Це, на переконання членів дорадчого органу, має бути враховано під час розгляду питання про видачу провайдеру нової ліцензії.
У засіданні Громадської ради взяли участь Сергій Сьомкін, Олена Андрієнко, Сергій Бойко, Вікторія Веселовська, Олександр Глущенко, Роман Головенко, Світлана Коробіна, Мар’яна Кучерук, Катерина М’ясникова, Мирослав Хом’як.