Рішення № 15 від 7 березня 2017 року «Щодо трансляції передачі ТРК "Україна" «Говорить Україна» від 06.02.2017» - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Рішення № 15 від 7 березня 2017 року «Щодо трансляції передачі ТРК “Україна” «Говорить Україна» від 06.02.2017»

РІШЕННЯ від 07.03.2017 № 15

Громадської ради при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення «Щодо трансляції передачі ТРК “Україна” «Говорить Україна» від 06.02.2017»

До Громадської ради звернулася Національна рада з проханням висловити позицію: чи є порушення законодавства України у трансляції передачі «Говорить Україна» загальнонаціонального мовника ТОВ «Телерадіокомпанія  “Україна” від 06.02.2017, час демонстрування з 19.45 до 21.00 (відеоматеріал http://fex.net/#742090444863).

На таке звернення Нацради Громадська рада зазначає наступне:

  1. Факт трансляції випуску телепередачі «Говорить Україна» на телевізійному каналі «Україна» 6 лютого 2017 року з 19:44 до 21:00 є порушенням Товариством з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» низки норм Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (далі – Закону), а саме:
  2. 1. Абзацу п’ятого частини другої статті 6 Закону, що встановлює заборону використовувати телерадіоорганізації для необґрунтованого показу насильства.

На першій хвилині випуску крупним планом без ретуші було показано кілька разів (з наближенням) фотографію вбитого 17-річного хлопця Максима з сильно порізаним ножем обличчям та з виколотим оком, а також сказано про те, що над трупом поглумилися і були відрізані статеві органи. На 59-ій хвилині випуску транслювалися понівечені обличчя хлопця і жінки, обидва з виколотими очима.

Показ цих фотографій не можна виправдати ні задумом авторів телепередачі, ні редакторською чи будь-якою іншою метою. Ці фотографії викликають негативні емоції, острах і несприйняття того, що такі жахіття дійсно мають місце у житті. Якщо ж узяти до уваги непідготовлену дитячу психіку, то ефект може призвести до психічних травм у дитини.  Отже, можна зробити висновок про те, що у частині показу означених фотографій Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» порушила приписи абзацу п’ятого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

  1. 2. Абзацу восьмого частини другої статті 6 Закону, що передбачає: не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції програм або їх відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися.

Відповідно до частини п’ятої статті 28 Закону, ліцензіат не має права розповсюджувати програми і передачі, трансляція яких не допускається згідно з вимогами частини другої статті 6 цього Закону, а також програми, що можуть впливати на нормальний фізичний, розумовий або моральний розвиток дітей та юнацтва, і програми, що містять сцени, які викликають жах, сцени вбивства, насилля (фізичного чи психологічного), сцени, звернені до сексуальних інстинктів.

Частина друга статті 62 Закону передбачає, що телерадіоорганізаціям забороняється розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом.

Такі програми або передачі повинні мати спеціальне попередження і відповідно позначатися в розкладі програм телерадіоорганізацій та спеціально позначатися безпосередньо перед їх трансляцією.

Протягом всього випуску телепередачі «Говорить Україна» у подробицях проговорювалися і показувалися обставини і деталі вбивства неповнолітнього Максима і старшої жінки.

Протягом передачі звучали наступні фрази:

– «ему вырезали глаза»;

– «изрезали половые органы»;

– «умер от болевого шока – глумились над человеком, и он умер от ужасной боли»;

– «изрезали лицо, порезали лицо – 36 колотых ран в голову»;

– «держал мужчину за половые органы».

Також у випуску обговорювалася ситуація з інцестом (мати мала статеві зносини зі своїм сином).

Усі наведені факти свідчать про те, що перегляд неповнолітніми такої передачі міг завдати шкоди їхньому фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку.

Жодного попередження на початку випуску передачі про зміст, що може спричинити шкоду дитині (як і дорослим людям, що мають серцеві захворювання, вагітним жінкам тощо), телевізійним каналом «Україна» не робилося.

Отже, констатуємо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» абзацу восьмого частини другої статті 6, частини п’ятої статті 28 і частини другої статті 62 Закону.

  1. Окремого дослідження потребує питання доцільності телевізійного показу подібних випусків телепередачі «Говорить Україна» у майбутньому.

Обговорюваний випуск телепередачі не має інформаційного або аналітичного характеру, звертається до найнижчих почуттів, не може виховувати повагу до життя і здоров’я людини. Навпаки, може спонукати людей з неадекватною психікою вчинити подібні жахливі речі.

ІІ. Звертаємо увагу Національної ради на те, що зазначені відеоматеріали ТОВ «ТРК «Україна», на думку Громадської ради, схожі до фрагменту трансляції телепередачі  «Битва екстрасенсів» ПрАТ «МІЖНАРОДНИЙ МЕДІА ЦЕНТР – СТБ», щодо якого Громадська рада вже висловлювала свою позицію (рішення № 7 від 16.12.2016 ), а Національна рада 9 березня 2017 року застосувала санкції через показ контенту, що може завдати шкоди дітям.

Тому закликаємо Національну раду бути послідовними у своїй діяльності, спиратися на попередні рішення, прийняті щодо контенту, телевізійних трансляцій з подібним шкідливим змістом і відповідними обставинами, незалежно від особи, що припустилася порушення законодавства.  

ГОЛОСУВАЛИ:

За – 9

Проти – 2

Утрималось – 4 (враховуючи Регламент Громадської ради щодо електронного голосування)

Голова Громадської ради                Н.І. Клітна

Секретар Громадської ради           К. І. Гріцак

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше