РІШЕННЯ № 5 до протоколу № 3 від 05.03.2019 - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

РІШЕННЯ № 5 до протоколу № 3 від 05.03.2019

До протоколу № 3 від 05.03.2019 Громадської ради при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення

1. Громадська рада розглянула запит першої заступниці голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольги Герасим’юк та ухвалила (шляхом онлайн-голосування) надати наступні роз’яснення щодо роботи Незалежної експертної ради з питань діяльності масмедіа під час виборів 2019 року:

1.Чинне законодавство про вибори передбачає відповідальність телерадіоорганізацій як за безпідставну відмову у поширенні передвиборної агітації, так і за поширення агітаційних матеріалів, що порушують норми закону. В умовах стислих строків виборчої кампанії мовники потребують допомоги у здійсненні доефірної експертизи матеріалів передвиборчої агітації. В той же час, здійснення доефірної експертизи державними органами є одним із найбільш небезпечних видів цензури, а саме – попередньою цензурою. Саме з метою надання допомоги у здійсненні доефірної експертизи без ознак цензури була створена Незалежна експертна рада. Також, експерти можуть надавати допомогу телерадіоорганізаціям, державним органам і учасникам виборчого процесу у тлумаченні найбільш складних та суперечливих норм законодавства про вибори. Проте, Незалежна експертна рада не може бути органом, який надає висновки щодо наявності ознак порушень законодавства про вибори у матеріалах, які вже були поширені телерадіоорганізаціями, оскільки це буде дублюванням функцій Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, до прямих наглядових повноважень відноситься оцінка законності дій телерадіомовників.

2. Відповідно до Положення Незалежна експертна рада надає свої висновки на запити третіх осіб. Третьою особою в цьому випадку є будь-які фізичні та юридичні особи окрім Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та її членів, Громадської ради Національної ради та її членів. Незалежна експертна рада створена та діє на базі Громадської ради Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, відповідно зазначені органи не можуть вважатись третіми особами по відношенню до неї.

ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 9
«проти» – 0
«утрималось» – 0
«не голосували» – 6
Рішення прийнято

2. Громадська рада розглянула текст запиту до Прем’єр-міністра України п. Гройсмана В.Б. та Голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики п. Сюмар В.П. щодо необхідності перенесення строку припинення аналогового телебачення для місцевих телекомпаній, що не мають ліцензії на цифрове мовлення (шляхом онлайн-голосування):

Громадська рада Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення звертається до Вас з проханням вжити невідкладних заходів для внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2006 р. №815, та відтермінування повного відключення аналогового мовлення. Це необхідно для забезпечення прав глядачів місцевих телекомпаній, які зберігають аналогове мовлення, однак ще досі не мають ліцензій на мовлення у цифровому форматі.

Відповідно до діючого Плану використання радіочастотного ресурсу України з 1 травня 2019 р. в Україні має бути повністю відключено аналогове телебачення. Це в тому числі стосується всіх мовників, що мають чинні ліцензії на мовлення в аналоговому форматі, і яким відповідно до ст. 8 та 9 чинного Закону України «Про телебачення і радіомовлення» гарантований перехід на цифрове мовлення після готовності цифрової мережі. З метою реалізації цих гарантій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі – Національна рада) спільно з ДП «Український державний центр радіочастот» (далі – УДЦР) розробила підходи до виділення частотного ресурсу для місцевих телекомпаній. Наприкінці 2018 року мовники подали до Національної ради заяви про прорахунок частотного ресурсу для місцевого цифрового телебачення, які протягом грудня 2018 – січня 2019 року були передані до УДЦР.

Як повідомила Національна рада, УДЦР знайшов можливість прорахунку частотного ресурсу для місцевого цифрового телебачення практично за всіма поданими заявками, і у січні 2019 року передав його на погодження до Генерального штабу України. Станом на 15 березня 2019 року відповіді щодо можливості використання частотного ресурсу не отримано.

Розподіл частотного ресурсу за процедурою конкурсу, передбаченою чинним законодавством, потребує не менше двох місяців. Ще принаймні один місяць потрібен телекомпаніям для отримання дозволу на використання радіоелектронних засобів (РЕЗ) мовлення, придбання та налагодження технічних засобів мовлення. Таким чином навіть якщо УДЦР найближчим часом отримає погодження Генерального штабу та підготує відповідні висновки, Національна рада не матиме достатньо часу для проведення конкурсу та видати ліцензії мовникам до 01 травня 2019 року не зможе. Разом з тим відключення аналогового мовлення без забезпечення всіх діючих ефірних телекомпаній можливістю мовити у цифрі означитиме грубе порушення прав більше 100 незалежних медіа та сотень тисяч їх глядачів. Отже, єдиним прийнятним рішенням в ситуації, що склалася, є відтермінування повного відключення аналогового мовлення.
У зв’язку з усім вище викладеним Громадська рада Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення просить вас ввести зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2006 р. № 815, виклавши позицію 38 розділу I у графі «Строк припинення використання радіотехнології» після цифр і слів «31 липня 2018 р.;» у наступній редакції «для визначених Національною радою з питань телебачення і радіомовлення каналів мовлення на територіях, що межують з Російською Федерацією та тимчасово окупованими територіями, та каналів мовлення на територіях, де розповсюджуються програми ПАТ «НСТУ» 1 травня 2019 р., для телерадіоорганізацій місцевого мовлення, які не мають ліцензій на цифрове мовлення».
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 11
«проти» – 0
«утрималось» – 0
«не голосували» – 4
Рішення прийнято

Голова Громадської ради С.В. Сьомкін

Секретар Громадської ради С.В. Коробіна

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше