До протоколу № 7 від 01.10.2019 Громадської ради при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення
1. Громадська рада при Національній раді з питань телебачення та радіомовлення, розглянувши та обговоривши законопроект №2035 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності провайдерів програмної послуги багатоканальних цифрових ефірних телемереж із загальнонаціональним покриттям» який готується до другого читання у Верховній Раді України вирішила:
1.1 Звернутися з наступною публічною заявою:
«Члени Громадської ради, як представники медіаспільноти України підтримують прагнення Верховної ради України закріпити у законодавстві принципи прозорості та доступності інформації про власників та кінцевих бенефіціарів телерадіоорганізацій та провайдерів програмних послуг, як суб’єктів телерадіопростору України.
Ми вважаємо виправданим та необхідним вводити обмеження щодо створення та володіння телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги особами (фізичними та юридичними), які походять з країни, визнаною Верховною радою України країною-агресором, або з країн, що визнані Кабінетом Міністрів України офшорними зонами.
Однак, в законопроекті присутні норми, які обмежують саме НАШУ державу бути засновником чи власником суб’єктів, які використовують національний обмежений ресурс – радіочастотний ресурс України та мають стратегічне значення для національних інтересів.
Зокрема, запропоновані зміни до статті 12 Закону України «Про телебачення та радіомовлення» містять пряму імперативну норму про те, що «…Кінцевим бенефіціарним власником (кінцевими бенефіціарними власниками) провайдера програмної послуги багатоканальної цифрової ефірної телемережі із загальнонаціональним покриттям може бути виключно громадянин України (громадяни України).
Більше за те, автори законопроекту пішли далі і пропонують увести зміни і в Закон України «Про телекомунікації», додавши частину 3 у статтю 28 названого Закону, де вказано наступне: «б) кінцевим бенефіціарним власником (кінцевими бенефіціарними власниками) юридичних осіб – операторів телекомунікацій, які здійснюють діяльність з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям, може бути виключно громадянин України (громадяни України)».
Фактично, такими змінами до Закону України «Про телекомунікації», державний концерн РРТ позбавляється права виступати оператором з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям.
На погляд членів Громадської ради таке обмеження повноваження держави є невиправданим, закріплює монополію приватних осіб на певну господарську діяльність, яка є стратегічно важливою та стосується національної інформаційної безпеки.
Тому, звертаємось до Голови Верховної Ради, Голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, депутатів Верховної Ради України з проханням врахувати наші зауваження при підготовці до другого читання законопроекту №2035 та виключити вищевказані норми (речення) з тексту що буде запропонований до схвалення в цілому Верховною Радою України.
1.2 Просити Національну раду з питань телебачення та радіомовлення підтримати на своєму засіданні аналогічне звернення та направити його до Верховної Ради України.
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 8 (голосування здійснювалося електронному режимі)
«проти» – 0
«утрималось» – 0
«не голосували» – 7
Рішення прийнято
Голова Громадської ради С.В. Сьомкін
Секретар Громадської ради С.В. Коробіна