РІШЕННЯ від 12.10.2017 № 22 щодо висловлення узгодженої позиції відносно наявності порушень чинного законодавства України при трансляції передач ПрАТ «Міжнародний Медіа Центр – СТБ» за результатами моніторингу
У відповідь на лист Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення і на основі раніше прийнятих рішень
Громадська рада зазначає наступне:
І. У наданих фрагментах трансляції передач ПрАТ «Міжнародний Медіа Центр – СТБ», виявлених за результатами моніторингу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, містяться елементи аудіовізуальної продукції, що можуть нанести шкоду духовному, моральному, інтелектуальному, фізичному і психічному здоров’ю неповнолітніх глядачів (згідно вимог ст.. ст. 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та ст. 27 Директиви Ради ЄС 2010/13/ЄС від 10 березня 2010 року), зокрема:
1) Демонстрація сцен насильства, його наслідків (крові, ран), нанесення самоушкоджень, що може лякати дітей дошкільного віку, сильно вразити дітей молодшого шкільного віку і сприяти повторенню небажаної поведінки підлітками, яка може завдати шкоди моральному і фізичному здоров’ю:
У передачі «Битва екстрасенсів» демонструється завдання собі шкоди (порізи рук, пускання крові, спроби проведення електроструму крізь власне тіло), обмазування себе прахом та іншими сумнівними субстанціями, ритуальне вбивство тварин і проведення ритуалів різного характеру. Ті частини програми, що подані глядачам як події, що реально відбувалися, але насправді такими не є, завдають психологічної шкоди дітям, оскільки викривлюють реальність і спотворюють їхнє світосприйняття, видаючи вигадані події за справжні.
У програмі «Кохана, ми вбиваємо дітей» демонструються неконструктивні моделі поведінки, які можуть засвоюватися неповнолітніми глядачами із благополучних сімей. Це, зокрема, нецензурна лексика, психологічне та фізичне насилля, зневажливе ставлення до батьків, можливість утечі з дому, порушення сімейної ієрархії та можливість диктувати дорослим способів поведінки, вигадування історій, яких не було в реальному житті (брехня). При демонстрації таких неконструктивних моделей поведінки (коли мати б’є дочок телевізійним дротом, коли дочка піднімає руку на матір, коли підліток зневажливо ставиться до членів своєї родини та агресивно з’ясовує з ними стосунки, застосовуючи силу) відсутнє їх невідкладне засудження в межах цієї ж сцени. Засудження відбувається із затримкою, у зв’язку з чим неповнолітні діти стикаються з ефектом навчання і толерантного сприйняття неконструктивної взаємодії.
2) Реконструкція сцен самогубства і романтизація самогубства сприяє посиленню суїцидальних думок у підлітків, які переживають втрати і можуть ідентифікуватися з персонажем, що посилює ризик вчинення самогубства неповнолітніми глядачами, а отже завдання шкоди власному психічному і фізичному здоров’ю:
У всіх епізодах телепередач «Містичні історії» порушуються такі теми, як самогубство, нещасні випадки з летальними наслідками, містичні вбивства, зустрічі з духами, продаж душі, тощо. Люди, які вчинили суїцид, представлені, з одного боку, як жертви обставин, з іншого – як привабливо-романтичні «духи справедливості», що може спричинити наслідування неповнолітніми телеглядачами суїцидальної поведінки. І хоча автори телепередачі на вербальному рівні засуджують суїцид, подальші візуальні повідомлення сприяють романтизації суїцидальної поведінки у неповнолітніх дітей, що є неприпустимим.
3) Демонстрація хвороб, що може налякати і сильно вразити дитину дошкільного віку, викликати невротичні реакції, у дітей молодшого шкільного віку – викликати фобії щодо певних описаних хвороб, а отже завдання шкоди моральному і психічному здоров’ю:
У передачі «Я соромлюсь свого тіла» (частина «Я соромлюсь_6_04.05.2017») містить зображення оголеної дитини, а також прояви її захворювання, не всі з них закриті. А також, частина «Я соромлюсь_6_20.07.2017» – відкрите зображення статевих органів дорослого чоловіка.
4) Відсутність чіткої межі між фантазією і реальністю знижує критичність неповнолітніх глядачів, викривлює розуміння реальності і формування світогляду, міфологізує свідомість, а також сприяє підвищенню тривожності, чим завдається шкода духовному, інтелектуальному і психічному здоров’ю:
Так звані реконструкції в програмах «Слідство ведуть екстрасенси», в яких показують потойбічні сутності, духів, демонів, створюють ефект реальності видінь екстрасенсів. При цьому реальні зображення змішуються із зображеннями потойбічного, що може негативно позначатися на формуванні картини світу дітей і підлітків, у результаті чого в їхній свідомості магія нерозривно пов’язується з раціональним. Змішування раціональних коментарів експертів-криміналістів з описами екстрасенсів тільки підсилює цей ефект. Передачі «Слідство ведуть екстрасенси» формують у дітей виключно позитивне ставлення до магії і екстрасенсів за рахунок того, що практично кожна передача закінчується тим, що учасники гаряче дякують екстрасенсам. При цьому в передачах відсутня критична думка про те, що екстрасенси можуть помилятися, немає критичного аналізу їхніх дій. У більшості передач демонструються ритуали, що проводяться на кладовищі; у передачі про жінку, на тілі якої уві сні з’являлися плями, був показаний ритуал визволення духу померлої із дзеркала. Ризик докладних зображень ритуалів полягає в тому, що діти і підлітки можуть почати копіювати ці ритуали, що може завдати непоправної шкоди їхньому психічному здоров’ю.
У передачі «Я соромлюсь свого тіла» (частина «Я соромлюсь_1_04.05.2017») учасниця проявляє схильність до містичного мислення (ствердження, що хвороба дитини – кара Божа), що не є вагомим для сюжету, але позиціонує дані погляди як потенційну норму. Також, деякі зауваження викликають учасники, що розмовляють суржиком так як це знижує цінність чистоти мовлення.
Такі передачі, показані ввечері в прайм-тайм, можуть призводити до надмірного захоплення дітей і підлітків магією. Вони починають шукати вирішення своїх підліткових проблем у магічних ритуалах, звертаються по допомогу до шарлатанів. Передачі, переглянуті ввечері перед сном, можуть посилювати у дітей і підлітків тривогу, викликати в них безпричинний страх і тривогу.
Передача «Битва екстрасенсів» формує та підкріплює у дітей міфологічне світосприйняття, засноване на вірі в надприродне, довірливість та некритичне ставлення до так званих «потойбічних проявів» (вимкнулося світло при згадуванні «темних сил», або раптом біля героя впала цеглина), що в результаті може призводити до підвищення особистої тривожності та закріплення дитячих страхів, які є ірраціональними і нереальними (наприклад, страх темряви, цвинтарів, духів, привидів, вампірів та ін.).
ІІ. Громадська рада звертає увагу на необхідність демонстрації потенційно небезпечних для неповнолітніх глядачів передач тільки в час, недоступний для перегляду, а саме: з 23.00 до 6.00 або на каналах з обмеженим доступом. Демонстрацію в час, доступний для перегляду неповнолітніми, вважаємо порушенням законодавства, оскільки в передачах наявні елементи, що завдають шкоди духовному, психічному, моральному і духовному здоров’ю і розвитку.
ГОЛОСУВАЛИ:
За – 11
Проти – 1
Утрималось – 3
Голова Громадської ради Н.І Клітна
Секретар Громадської ради К. І. Гріцак