Дайджест дезінформації пропагандистських ЗМІ від 7 листопада 2016 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Дайджест дезінформації пропагандистських ЗМІ від 7 листопада 2016 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий дайджест дезінформації, поширеної прокремлівськими ЗМІ і незалежними російськими медіа. В матеріалі також представлено основні тенденції в російських соцмережах.

Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Громадська думка – за дружбу із заходом?

На підставі останніх опитувань громадської думки, можна зробити висновок, що росіяни все-таки не дозволяють “зомбоящику” перетворювати себе в довірливих “зомбі”. За даними опитування, оприлюдненими 29 листопада “Левада-центром”, все більше росіян хочуть, щоб їх країна товаришувала із Заходом. Відсоток тих, хто виступає за хороші відносини з Європейським Союзом і США, зараз вищий, ніж будь-коли з березня 2000 року, а з липня 2015 року він зріс на переконливі  21%.

Інша інтерпретація результатів опитування викликає велику стурбованість: прокремлівські ЗМІ останнім часом активно обіцяли перезавантаження відносин із Заходом після президентських виборів у США. Загальний наратив зводився до того, що тепер перезавантаження відносин можливе без поступок зі сторони Росії, тобто без визнання того, що Кремль серйозним чином  підірвав архітектуру безпеки в Європі, анексувавши Крим і дестабілізувавши ситуацію в Україні.

Замдиректора “Левада-центру” Олексій Гражданкін в інтерв’ю “РБК” повідомив, що “росіяни переважно вважають, що ініціатива [щодо нормалізації відносин] повинна виходити від самого Заходу, і не розуміють, чому дії їх країни в Україні зустрічають таке відношення зі сторони західних держав”.

Якщо аналіз пана Гражданкіна правильний, то нам доведеться визнати, що прокремлівський наратив про те, що Росія повернула собі статус наддержави, певною мірою є успішним, як мінімум для самих росіян. І це незважаючи на – або як компенсація за – спад в економіці.

Сприйняття має значення

Європейські країни посідають перші позиції у Світовому індексі свободи преси, а п’ять країн-членів ЄС входять до першої десятки. Згідно з оцінкою правозахисної організації Freedom House ЗМІ в країнах ЄС вільні або частково вільні.

Проте результати нещодавнього опитування громадської думки (Євробарометр), оприлюднені Європейською Комісією, свідчать, що громадяни ЄС вважають, що необхідно ще багато зробити для забезпечення справжньої свободи ЗМІ в їх країнах. Таке сприйняття готує підгрунтя для подальшого зміцнення довіри до альтернативних джерел новин в Європейському Союзі, таких як, агенція “Спутник” і телеканал “RТ” (Russia Today), що належать російському урядові.

53 % респондентів згодні з тим, що національні ЗМІ надають достовірну інформацію, тоді як 44 % з цим не згодні. У 19 країнах-членах ЄС більшість респондентів згодна з тим, що їх національні ЗМІ надають достовірну інформацію. Майже дев’ять з десяти жителів Фінляндії (88 %) і понад три чверті жителів Швеції та Данії (77 % у двох країнах) дотримуються такої ж думки. На відміну від них, респонденти у Греції (26 %), Франції (34 %) та Іспанії (38 %) менш за все схильні довіряти своїм ЗМІ.

У 22 країнах-членах ЄС більшість респондентів вважають національне телебачення джерелом інформації, що заслуговує на довіру. І знову саме у Фінляндії, Швеції та Данії з цим погоджуються найчастіше, тоді як в Греції це тільки кожен шостий з опитаних (16 %), в Іспанії таких 31 % і 41 % у Франції. Соціальним мережам як джерелу інформації більшість опитаних не довіряють.

Довіра до національних ЗМІ особливо висока в тих країнах, де, на думку респондентів, їх ЗМІ вільні від політичного тиску (наприклад, у Фінляндії, Данії, Швеції і Нідерландах). З іншого боку, у Франції, Греції та Іспанії, наприклад, респонденти довіряють національним ЗМІ значно менше і менше схильні вірити, що їх національні ЗМІ вільні від впливу ззовні.

Тиск на соціальні мережі в Росії

Після того, як в Росії було заблоковано професіональну мережу LinkedIn, минулого тижня знову з’явилися гіпотези про майбутнє західних соціальних мереж в Росії. “Законопроект про обмеження іноземної участі в аудіовізуальних сервісах 20 % може змусити YouTube піти з Росії”, – написав 30 листопада “Коммерсант”.

Законопроект, внесений в Державну Думу 25 листопада, стосується інтернет-ресурсів, щоденна аудиторія яких за місяць налічує понад 100 тис. користувачів у Росії. Згідно з документом, на який посилається “Коммерсант”, це або змусить YouTube створити на території Росії спеціальну інфраструктуру, або піти з Росії. 30 листопада заступник міністра зв’язку і масових комунікацій Олексій Волін спростував ці чутки в коментарі інформаційній агенції RNS: “Ми офіційно заявляємо, що усі розмови про те, що YouTube потрапляє під обмеження, – не мають нічого спільного з реальністю».

Минулого місяця російська влада почала процедуру блокування доступу до LinkedIn, соціальної мережі з приблизно 6 млн користувачів із Росії. Блокування почалося після рішення Мосміськсуду, на підставі якого Роскомнагляд вирішив, що “соціальна мережа порушує закон, який зобов’язує зберігати персональні дані російських користувачів у Росії”. Блокування LinkedIn – це перший випадок застосування цього закону проти великої західної компанії. На думку The Guardian, великі соціальні мережі, як от “Твіттер”, Google і Фейсбук, імовірно, знаходяться під тиском, оскільки не виконують цей закон.

Голокост на льоду

26 листопада популярний російський актор Андрій Бурковський, який бере участь у льодовому шоу в парі з Тетяною Навкою, знаменитою фігуристкою і дружиною прес-секретаря президента Росії Дмитра Пєскова, розважив націю номером на тему концентраційного табору.

Про це повідомили декілька ЗМІ за межами Росії, серед яких Die Welt, BBC і The New York Times, вказавши на зніяковіння міжнародної громадськості, хоча продюсери шоу підкреслили, що номер був підготовлений за мотивами італійського фільму “Життя прекрасне”, що отримав премію “Оскар”.

Увага зарубіжних ЗМІ, що повідомили про здивування і збентеження, змусила офіційного представника російського МЗС Марію Захарову написати на своїй сторінці у Фейсбуці наведений нижче емоційний протест:

“ДЕ ВИ ВСІ ХОВАЄТЕСЯ, КОЛИ В ЄВРОПІ ЗНОСЯТЬ ПАМ’ЯТНИКИ ТИМ, ХТО З ГОЛОКОСТОМ БОРОВСЯ? 30 РОКІВ У ПРИБАЛТИЦІ ПРИНИЖУВАЛИ ВЕТЕРАНІВ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ, ВІДМОВЛЯЮЧИ У ГРОМАДЯНСТВІ, – ВИ …, ДЕ БУЛИ? ЦЕ БУЛИ ВИ, ХТО ЗНУЩАВСЯ З ПАРАДУ ПЕРЕМОГИ У МОСКВІ В 2015, НАЗИВАЮЧИ ЙОГО “ПРОЯВОМ МІЛІТАРИЗМУ”. А КОЛИ НА УКРАЇНІ ГОЛЕНІ ХЛОПЦІ Зі СВАСТИКОЮ І ФАКЕЛАМИ МАРШИРУЮТЬ – ВИ В ЯКУ СТОРОНУ ВІДВЕРТАЄТЕСЯ? І КУДИ РОЗБІГАЄТЕСЯ, КОЛИ ЛЕГІОНЕРИ ВАФФЕН СС ВЛАШТОВУЮТЬ ПАРАДИ? А КОЛИ В ПОЛЬЩІ ОФІЦІЙНІ ОСОБИ ЗАЯВИЛИ, ЩО ОСВЕНЦИМ ЗВІЛЬНЯЛИ УКРАЇНЦІ, А НЕ РАДЯНСЬКІ ВІЙСЬКА, ТИМ САМИМ ПРИНИЖУЮЧИ  ПАМ’ЯТЬ СОЛДАТІВ БАГАТЬОХ НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, ВИ ЧОМУ НЕ ВКАЗАЛИ ЇМ НА НЕПРИПУСТИМІСТЬ ПОЛІТИЗУВАННЯ БЕЗСМЕРТНОГО ПОДВИГУ?

ТОДІ ВИ УСІ МОВЧАЛИ. ВИ ТІЛЬКИ КОВЗАНИ ОБГОВОРЮВАТИ МОЖЕТЕ”.

Курйоз: “Дайджест дезінформації” має зізнатися, що йому дуже подобаються роботи російського карикатуриста Сергія Йолкіна. Минулого тижня він відреагував на жарт Президента Путіна про те, що “кордони Росії ніде не закінчуються”. (Джерело: DW)

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше