Демонстрацію насилля на телебаченні українці вважають найбільшим ризиком негативного впливу на дітей

25.06.2019

Під час соціологічного дослідження, яке Національна рада замовила в Київського міжнародного інституту соціології, досліджувалися чинники, що їх громадяни України визначають як шкідливий контент, здатний передусім впливати на дітей. Основний негативний вплив, на думку респондентів, чинить показ насилля на телебаченні. Результати опитування оприлюднив під час пресконференції 25 червня член Національної ради Сергій Костинський.

57,3% українців визначили насилля найбільшим ризиком негативного впливу на дитячу аудиторію, яка дивиться телебачення. Серед цих факторів також відзначено ненормативну лексику – 38,6%, сексуальний контент – 38,4% і демонстрацію антисоціальної поведінки – 38%.

Відповідальними за доступ до шкідливого контенту опитані вважають батьків – 50,6%, телерадіоорганізації – 11,3%, державні органи – 4,7% або ж усі причетні сторони.

Найбільший потенційно небезпечний вплив на дитячу аудиторію, на думку громадян, мають реаліті-шоу, ток-шоу і телевізійні серіали.

Майже половина опитаних – 48,3% –  висловилися про те, що образливий чи інший негативний контент взагалі не повинен транслюватися в медіа. 31,2% зауважили, що подібні передачі можуть бути показані за умови, коли телеканали попереджатимуть про їх зміст, що дасть можливість глядачам заздалегідь розуміти, що буде продемонстровано на екрані.

Реакцією глядачів на поширення негативного контенту здебільшого є перемикання каналу чи радіостанції. Так роблять 59,8% опитаних.

Сергій Костинський повідомив про те, що питання негативного і шкідливого контенту та мови ворожнечі й надалі будуть у полі зору регуляторного органу. Цього року  Національна рада планує взяти участь ще у двох хвилях соціологічного опитування, де досліджуватиме в тому числі й ці аспекти.

Питанням захисту дітей від потенційно шкідливого впливу медіа на дитячу аудиторію в Національній раді опікується перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк. Вона очолює робочу групу, яка працює над виробленням індустрією саморегулівних актів з питань, що докладно не висвітлені чинним законодавством, нагадав він.

Опитування проводилося КМІС із 17 травня по 7 червня 2019 р. у 110 населених пунктах усіх областей України, окрім Автономної Республіки Крим та непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей. Загалом було опитано 2021 респондент віком від 18 років. Вибірка є репрезентативною для дорослого населення, яке постійно проживає на території України.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує:

  • 3,3% для показників, близьких до 50%
  • 2,8% для показників, близьких до 25 або 75%
  • 2,0% для показників, близьких до 12 або 88%
  • 1,4% для показників, близьких до 5 або 95%
  • 0,7% для показників, близьких до 1 або 99%.

Перейти до вмісту