27 – 28 червня для працівників Національної ради відбувся вебінар, присвячений темі медіаграмотності. На прохання регулятора в рамках співпраці зі StopFake тренінг провела заступниця головного редактора цієї освітньої платформи, заступниця директора Могилянської школи журналістики Вікторія Романюк. Вебінар проходив у дистанційному режимі на платформі Zoom.

Перед навчальним процесом працівникам медіарегулятора було запропоновано пройти тестування. На основі проаналізованих отриманих відповідей експертка побудувала своє спілкування з аудиторією.
Учасники вебінару в перший день розібрали такі поняття, як дезінформація, фейк, місінформація та маніпуляція, розглянули способи їх поширення. Говорили про різні фокуси маніпуляцій – текстовий, візуальний, емоційний. Механізмом, який найшвидше і дуже потужно впливає на людину, є саме вплив на психіку та емоції. Адже така дезінформація найперше зачіпає цінності або базові потреби людини, чим провокує емоційний відклик. Вікторія Романюк дала поради, як із цим впоратися.

Також вона акцентувала, що важливо постійно бути критичним, адже навіть авторитетні видання можуть припускатися помилок. Особливо це стосується інтерпретацій соціологічних досліджень.
Другий день вебінару був присвячений вивченню алгоритмів перевірки дезінформації. Експертка звернула увагу, що дієвість будь-якої дезінформації забезпечується системністю і повторюваністю певних наративів. Також дослідження показують, що здебільшого люди читають лише заголовки, не вчитуючись у тексти статей, і маніпулятори, знаючи це, використовують таку особливість для поширення недобросовісної інформації.

Учасники дослідили й проаналізували:
- трансформацію основних наративів російської пропаганди (починаючи із 2015 року), які з роками стали відкритою офіційною кремлівською ідеологією, що виправдовує повномасштабне вторгнення рф в Україну;
- динаміку впливу дезінформаційних повідомлень на реальні події.
Вони також говорили про те, як працює мережа дезінформації, що таке фактчекінг і які його складові, розбирали інструменти і підходи для перевірки контенту.
Вікторія Романюк підготувала для учасників вебінару добірку матеріалів і корисних посилань на ресурси, за допомогою яких можна розвивати навички медіаграмотності, навчитися перевіряти інформацію з допомогою цифрових інструментів.
Членкиня, відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко подякувала Вікторії Романюк за цікавий, змістовний тренінг і можливість для працівників медіарегулятора перевірити свої знання і здатність критично мислити.

«StopFake» – фактчекерська організація, освітня платформа ГО «Центр медіареформи», з якою Національна рада уклала меморандум про співпрацю.