Гендерний аспект під час виборів у 2019 році в Україні Національна рада досліджуватиме спільно з Місією гендерного спостереження за виборами

17.01.2019

16 січня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк, а також представники апарату регуляторного органу зустрілися з директором організації «Міжнародні гендерні питання» (МГП) Саброю Бано для налагодження співпраці в питанні спостереження за виборами. Пані Сабра представляє Місію гендерного спостереження за виборами (GEOM), яка оцінюватиме виборчі процеси в нашій країні передусім у гендерному аспекті.

Зазначена Місія є єдиною у світі, яка опікується гендерними питаннями під час виборів і працює ось уже 11 років. За цей час спостереження відбулися в Пакистані, Лівії, Марокко, Тунісі, М’янмі, Нідерландах. Організація «Міжнародні гендерні питання», яка є її засновником, тісно співпрацює з Організацією Об’єднаних Націй, інституціями Нідерландів і Німеччини, є підписантом Декларації принципів ООН щодо міжнародних спостережень за виборами. Як повідомила Сабра Бано, МГП сприяє розбудові потенціалу жіночих організацій та організацій громадянського суспільства і підтримує повну інтеграцію жінок у виборчі процеси та вироблення політики. Унікальна програма Місії з гендерного спостереження за виборами розглядає демократичну участь жінок до, під час і після виборів як виборців, кандидатів і виборчих посадових осіб, гарантуючи, що післявиборний період залучає жінок і дівчат.

Ольга Герасим’юк подякувала пані Бано за увагу, яку приділяє Місія гендерній тематиці, і тим самим підтримує кроки, які робить Україна і національний регулятор сфери медіа у цьому питанні. Вона поінформувала про завдання, які стоять перед Національною радою у передвиборний період, і заходи, до яких долучається регулятор з метою роз’яснення медіа та їхній аудиторії необхідності подолання гендерних стереотипів та сексизму в засобах масової інформації. Пріоритети надання рівних можливостей для участі в програмах та передачах і жінкам, і чоловікам – як експертам, так і героям – мають вийти на перше місце.

Перший заступник голови Національної ради запросила представників Місії до співпраці в рамках робочої групи регуляторного органу, яка стежить за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства. Представники GEOM можуть брати участь у її засіданнях і висловлювати свої думки з обговорюваних питань. Ольга Герасим’юк сказала про те, що на наступному засіданні робочої групи поінформує її учасників про сьогоднішню зустріч для того, щоб надалі в її діяльності акцентувати увагу на гендерному аспекті спостереження за виборчою кампанією. У звіті, який готуватиме робоча група після завершення виборчих перегонів, буде відображено й гендерний погляд на кампанію.

За словами Сабри Бано, Місія гендерного спостереження за виборами зараз шукає партнерів для реалізації свого проекту в Україні і з цією метою зустрічається з громадськими організаціями, державними органами, що залучені до виборчого процесу, тощо. Уже відбулася зустріч із Центральною виборчою комісією. Надалі Місія напрацює методи і моделі співпраці з усіма стейкхолдерами, а за результатами спостереження підготує звіт рекомендаційного характеру про те, як покращити ситуацію в досліджуваній сфері.