Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк на сьогоднішньому засіданні регуляторного органу нагадала, що 18 листопада відзначається Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. При Національній раді діє робоча група, яка намагається створити певні рамки для висвітлення цих негативних явищ суспільства у засобах масової інформації та захистити дітей від додаткової травматизації.
Вітчизняні медійники, можливо як ніхто інший, знають, наскільки проблеми щодо сексуального насильства над дітьми актуальні нині в Україні, і наскільки мало робить держава, аби їх викорінити. Це дуже складно в нинішніх соціально-політичних умовах, хоча і в більш розвинених демократичних державах випадків, коли діти знають насильства, не бракує. Європейське співтовариство шукає шляхи і правові механізми, аби захистити дітей всіма можливими способами. Розроблено багато і національних, і міжнародних документів, присвячених цим питанням. Україна також є підписантом низки міжнародних конвенцій і договорів.
Ольга Герасим’юк, яка представляє Україну в Керівному комітеті Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI), повідомила що питання захисту дітей постійно порушуються на засіданнях цього органу. Також вона нагадала, що у рамках робочої групи при Національній раді узгоджено акт, який декларує спільну позицію мовників щодо захисту дітей при залученні їх до програм і передач, в яких ітиметься про сексуальне насильство, та необхідність розробки методичних психологічних рекомендацій для виробників такого телевізійного продукту.
Медіа-групи заявили про готовність підписати цей акт узгодження. Група StarLightMedia, яка власне і запропонувала роботу в такому форматі, одна з перших надала підписаний документ, також його вже підписали група «1+1 Медіа» і Незалежна асоціація телерадіомовників, інші мають зробити це найближчим часом. Лише група «Інтер» після фінального засідання, де всі досягли згоди й домовилися про те, що керівники каналів підпишуть цей акт, раптом надіслала листа за підписом члена правління Леоніда Бігунова-Новікова, заявивши в ньому, що норм чинних законів достатньо.
Таким чином, це буде єдина на ринку група, що відмовляється виробляти певні правила саморегулювання, які мають бути чіткі і зрозумілі для всіх.
Це тим більше дивно, бо на всіх засіданнях робочої групи таких застережень представники «Інтера» не висловлювали, адже йшлося про те, що законодавчі норми – загальні, а під час створення й трансляції програм і передач за участі дітей або в тих, де вони згадуються, виникає низка запитань, на які законодавство не дає відповідей. Виробники не повинні забувати, що на першому місці тут повинні стояти інтереси дитини, які за жодних умов не можна ігнорувати. Саме для того, щоб таких питань виникало менше, в рамках робочої групи фахівці Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України розробили проект Психологічних рекомендацій захисту дитини при залученні її до медіа-виробництва. Цей проект нині винесено на обговорення. Після узгодження всіх позицій мовників, психологів, медіа-юристів, громадськості і регулятора ці методичні рекомендації будуть опубліковані на сайті Національної ради і стануть у пригоді для всіх ЗМІ.