Public hours - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Public hours

Public hours of Members of the National Council
Position, firs and last name Days and hours of acceptance Phone number
Mr. Iurii Artemenko,

Chairman of the National Council

Tuesday
11:00 a.m. - 1:00 p.m.
(044) 278-68-32
Ms. Olha Herasymiuk,

First Deputy Chairman of the National Council

Tuesday
11:00 a.m. - 1:00 p.m.
(044) 278-75-58
Ms. Ulyana Feshchuk,

Deputy Chairman of the National Council

Tuesday
11:00 a.m. - 1:00 p.m.
(044) 278-69-82
Mr. Oleksandr Iliashenko,

Executive Secretary

Wednesday
11:00 a.m. - 1:00 p.m.
(044) 278-72-93
Mr. Valentyn Koval,

Member of the National Council

Monday
11:00 a.m. - 1:00 p.m.
(044) 278-67-56
Mr. Serhii Kostynskyi,

Member of the National Council

Friday
10:00 a.m. – 12:00 a.m.
(044) 278-74-51
Mr. Oleh Chernysh,

Member of the National Council

Wednesday
10:00 a.m. – 12:00 a.m.
(044) 278-71-96
Public hours of Chief Administrative Officer and heads of individual structural subdivisions of the National Council
Position, firs and last name Days and hours of acceptance Phone number
Mr. Serhii Kucheruk,

Chief Administrative Officer

Wednesday
11:00 a.m. - 1:00 p.m.
(044) 270-55-25
Ms. Tamara Kravchenko,

Head of Division of Public Relations and Public Broadcasting Activities

Thursday
2:00 p.m.- 5:00 p.m.
(044) 278-75-75
Ms. Nadia Vusyk,

Head of Human Resources Division

Thursday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
(044) 279-53-87
Ms. Tamara Mironenko,

Head of Department of Radio Frequency Resource and Technical Control

Thursday
2:00 p.m. - 5:00 p.m.
(044) 234-97-33
Ms. Liudmila Zaporozhets,

Head of Licensing Department

Thursday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
(044) 234-98-43
Mr. Roman Kifliuk,

Head of Department of Broadcasting Control and Analysis

Thursday
2:00 p.m. – 5:00 p.m
(044) 278-48-41
Mr. Serhii Savelyev,

Head of Department of Representatives of the National Council

Thursday
2:00 p.m. - 5:00 p.m.
(044) 278-74-11
Ms. Anna Litvishchenko,

Head of Legal Department

Thursday
3:00 p.m. – 5:00 p.m.
(044) 234-97-00
Ms. Tetyana Sobchuk,

Head of Department of Organizational and Documentary Support

Thursday
10:00 a.m. – 1:00 p.m.
(044) 278-48-74
Ms. Tetyana Storozhenko,

Head of Department of Financial and Accounting Management – Chief Accountant

Thursday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
(044) 278-72-60
Mr. Taras Tarasenko,

Head of Department of Resources Provision

Thursday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
(044) 278-72-82
Public hours of the Representatives of the National Council for the Autonomous Republic of Crimea, regions, the cities of Kyiv and Sevastopol
Position, firs and last name Days and hours of acceptance Phone number
Mr. Vadym Mazuryk,

Representative of the National Council for Vinnytsia region

Thursday
10:00 a.m. – 1:00 p.m.
0432-61-15-01
Mr. Stepan Rodich,

Representative of the National Council for Volyn region

Tuesday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
050-378-03-00
Ms. Olena Demchenko,

Representative of the National Council for Dnipropetrovsk region

Tuesday
11:00 a.m. – 1:00 p.m.
(067) 332-91-43
Ms. Natalia Shakh,

Representative of the National Council for Donetsk region

Monday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
(066) 539-01-62
Mr. Ivan Natykach,

Representative of the National Council for Zhytomyr  region

Monday
2:00 p.m. – 4:00 p.m.
0412-22-35-25
Mr. Ivan Kuzma,

Representative of the National Council for Zakarpattia region

Wednesday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
0312- 61-65-55
Mr. Volodymyr Kuchugurnyi,

Representative of the National Council for Zaporizhia region

Monday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
061-225-66-11; 067-726-18-03
Mr. Igor Maslov,

Representative of the National Council for Ivano-Frankivsk region

Wednesday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
0342-73-03-12
Mr. Mykhailo Revenko,

Representative of the National Council for Kyiv region


044-234-97-18
Mr. Volodymyr Gorobets,

Representative of the National Council for Luhansk region

Wednesday
9:00 a.m. – 12:00 a.m.
050-475-27-14
Mr. Petro Tsegolko,

Representative of the National Council for Lviv region

Monday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
032-260-10-60
Mr. Serhii Bondur,

Representative of the National Council for Mykolaiv region

Tuesday
9:00 a.m. – 12:00 a.m.
067-512-39-23
Mr. Oleksandr Salabai,

Representative of the National Council for Odesa region

Tuesday
10:00 a.m. – 1:00 p.m.
048-787-79-67
Ms. Lilia Myronovych,

Representative of the National Council for Poltava region

Monday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
0532-50-26-95
Mr. Dmytro Tarasiyk,

Representative of the National Council for Rivne region

Monday
11:00 a.m. – 1:00 p.m. 2:00 p.m. – 5:00 p.m.
0362-69-52-90
Ms. Larysa Yakubenko,

Representative of the National Council for Sumy region

Tuesday
3:00 p.m. – 5:00 p.m.
050-301-27-13
Mr. Mykhailo Zubyk,

Representative of the National Council for Ternopil region

Monday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
067-999-09-95; 093-486-39-30
Mr. Serhii Movchan,

Representative of the National Council for Kherson region

Thursday
10:00 a.m. – 1:00 p.m.
0552-45-41-06
Ms. Olena Gavinska,

Representative of the National Council for Khmelnytskyi region

Tuesday
2:00 p.m. – 5:00 p.m.
097- 276-53-33
Ms. Nadiia Horbachenko,

Representative of the National Council for Cherkasy region

Wednesday
10:00 a.m. - 12:00 a.m.
(097) 291-45-12
Ms. Lyubov Nechyporuk,

Representative of the National Council for Chernivtsi  region

Monday
11:00 a.m. – 1:00 p.m.
0372-55-09-01
Ms. Iryna Senchenko,

Representative of the National Council for Chernihiv region

Tuesday
10:00 a.m. - 1:00 p.m.
(099) 326-42-70
Ms. Tetiana Iashchuk,

Representative of the National Council for the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol


(068) 174-49-56
Select person
  • Select person
  • Mr. Iurii Artemenko
  • Ms. Olha Herasymiuk
  • Ms. Ulyana Feshchuk
  • Mr. Oleksandr Iliashenko
  • Mr. Valentyn Koval
  • Mr. Serhii Kostynskyi
  • Mr. Oleh Chernysh
  • Mr. Serhii Kucheruk
  • Ms. Tamara Kravchenko
  • Ms. Nadia Vusyk
  • Ms. Tamara Mironenko
  • Ms. Liudmila Zaporozhets
  • Mr. Roman Kifliuk
  • Mr. Serhii Savelyev
  • Ms. Anna Litvishchenko
  • Ms. Tetyana Sobchuk
  • Ms. Tetyana Storozhenko
  • Mr. Taras Tarasenko
  • Mr. Vadym Mazuryk
  • Mr. Stepan Rodich
  • Ms. Olena Demchenko
  • Ms. Natalia Shakh
  • Mr. Ivan Natykach
  • Mr. Ivan Kuzma
  • Mr. Volodymyr Kuchugurnyi
  • Mr. Igor Maslov
  • Mr. Mykhailo Revenko
  • Mr. Volodymyr Gorobets
  • Mr. Petro Tsegolko
  • Mr. Serhii Bondur
  • Mr. Oleksandr Salabai
  • Ms. Lilia Myronovych
  • Mr. Dmytro Tarasiyk
  • Ms. Larysa Yakubenko
  • Mr. Mykhailo Zubyk
  • Mr. Serhii Movchan
  • Ms. Olena Gavinska
  • Ms. Nadiia Horbachenko
  • Ms. Lyubov Nechyporuk
  • Ms. Iryna Senchenko
  • Ms. Tetiana Iashchuk
Public hours:
Comment