Всесвітній день свободи преси - World Press Freedom Day 2022. 3 травня – May 3 - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Всесвітній день свободи преси – World Press Freedom Day 2022. 3 травня – May 3

2-5 травня 2022 року ЮНЕСКО спільно із Республікою Уругвай проведе Всесвітню конференцію, присвячену святкуванню Всесвітнього дня свободи преси (WPFD 2022). Цей день започатковано під час конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) у столиці Республіки Намібія місті Віндгук 1991 року. Глобальний захід 2022 року повертає це свято до першоджерел. На конференції йтиметься про сучасні аспекти свободи вираження поглядів, доступу до інформації і ролі журналістики у досягненні суспільного блага в умовах змін, що відбулися в комунікаційній екосистемі світу.

Тема цьогорічного заходу: «Журналістика у цифровій облозі» досить промовиста. Вона має привернути увагу до різноманітних чинників, що впливають на журналістику, свободу вираження поглядів та приватне життя. Зокрема це – нагляд державних і недержавних суб’єктів, збір великих даних і розвиток штучного інтелекту. Акценти також буде зроблено на проблеми, пов’язані з життєздатністю медіа у цифрову еру, викликами щодо суспільної довіри, що виникають через стеження та напади на журналістів із використанням цифрових технологій. Розглядатиметься і питання, як можуть позначитися наслідки таких дій на суспільній довірі до цифрових комунікацій.

 Всесвітня конференція, присвячена WPFD 2022, просуватиме реалізацію принципів, викладених у Декларації «Віндгук+30», про інформацію як суспільне благо, що була схвалена Генеральною конференцією ЮНЕСКО. На ній  заплановано ухвалити чергову декларацію, де будуть відображені основні підсумки дискусій, а також визначені напрями подальшої діяльності.

На конференції, присвяченій святкуванню WPFD 2022, триватимуть дискусії:

  • Підвищення прозорості у діяльності платформ соціальних медіа в рамках протидії дезінформації, а також просування достовірної інформації.
  • Просування урядування, заснованого на правах людини: забезпечення ефективності діяльності інтернет-компаній у протидії дезінформації, мові ненависті та ворожнечі, а також шкідливому контенту в мережі Інтернет. Відповідність їх діяльності міжнародним стандартам у сфері свободи вираження поглядів, доступу до інформації та безпеки журналістів.
  • Посилення стандартів конфіденційності в рамках викликів щодо реалізації права на конфіденційність через цифрові технології та практики, такі як збереження даних, штучний інтелект, шпигунське програмне забезпечення та неправомірне стеження.
  • Впровадження необхідних юридичних механізмів для запобігання неправомірному стеженню за журналістами. Посилення захисту журналістів щодо збереження їх конфіденційних джерел.
  • Просування діяльності платформ та поліцейських служб щодо вжиття рішучих заходів для запобігання і ліквідації онлайн-атак на журналістів, організованих кампаній переслідування, залякування та порушення конфіденційності.
  • Посилення заходів для захисту жінок-журналісток, як однієї із найбільш вразливих груп в інтернеті та офлайн-світі. Посилення ефективності діяльності для поліпшення ситуації та розробка інструментів для виявлення випадків насильства в мережі Інтернет та рішучої боротьби з ними.

Під час конференції планується закликати держави-члени, інтернет-посередників та представників громадянського суспільства до того, щоб зруйнувати цифрову облогу журналістики та знайти ефективні рішення для протидії викликам.

Вбачається, що WPFD 2022 стане можливістю для втілення в життя зобов’язань, взятих на себе усіма державами-членами ЮНЕСКО щодо принципів Декларації «Віндгук +30». Водночас Декларація «Віндгук +30» і далі лишається актуальною з погляду визнання того, що свобода преси, незалежність і плюралізм є передумовами для гарантування інформації як суспільного блага, що служить загальним ресурсом для всього людства.

Наразі до основних завдань додано життєздатність медіа, прозорість цифрових платформ, а також просування медіаграмотністі.

Мета цьогорічної конференції – реалізація Декларації «Віндгук +30» із впровадженням практичних кроків, щоб зробити свій внесок у захист інформації як суспільного блага, як нагальної потреби сьогодення і як спадщину для наступних поколінь.

Довідково:

3 травня 1991 року на семінарі ЮНЕСКО у місті Віндгук (Намібія) було ухвалено Віндгукську декларацію про просування розвитку незалежної та плюралістичної преси Африки. Генеральна конференція ЮНЕСКО ухвалила на своїй 26-й сесії резолюцію, присвячену Віндгукській декларації 1991 року, а  1993 року Генеральна Асамблея ООН на своїй 48-й сесії проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси. З того часу Віндгукська декларація 1991 року є прикладом та каталізатором боротьби за свободу преси у всьому світі. Вона стала джерелом натхнення для регіональних декларацій, сприяла підвищенню професійних та етичних стандартів журналістики, відкрила шлях для активної діяльності організацій з питань свободи преси та стимулювала реформи законодавства у сфері медіа та розвитку вільних, незалежних та плюралістичних засобів масової інформації. Водночас із моменту проголошення 1993 року регулярно проводиться Всесвітній день свободи преси, який привертає з кожним роком все більше уваги. 3 29 квітня по 3 травня 2021 року ЮНЕСКО та Уряд Намібії провели Глобальну конференцію, присвячену Всесвітньому дню свободи преси з нагоди 30-ї річниці історичного Віндгукського семінару 1991 року. 3 травня 2021 року учасники конференції ухвалили Декларацію «Віндгук +30», яка закликає просувати поширення інформації як суспільного блага. Декларація «Віндгук +30» є основою для подальшої роботи на благо вільним, незалежним та плюралістичним засобам масової інформації.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше