Французький медіарегулятор повідомив Національну раду про своє рішення щодо припинення трансляції російських каналів «Росія 1», «Перший канал» і «НТВ» на супутнику Eutelsat - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Французький медіарегулятор повідомив Національну раду про своє рішення щодо припинення трансляції російських каналів «Росія 1», «Перший канал» і «НТВ» на супутнику Eutelsat

Національна рада отримала листа від французького медіарегулятора Arcom, яким він повідомляє про своє рішення надіслати супутниковому оператору Eutelsat офіційне повідомлення про припинення мовлення трьох російських каналів – «Россия 1», «Первый канал» і «НТВ». Arcom зауважує, що його рішення ґрунтується на тому, що ці три канали мовлять на анексованих росією українських територіях і що Україна, як і Франція, є підписантом Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

Проналізувавши випуски передач на російських телеканалах «Россия 1», «Первый канал» і «НТВ», Arcom дійшов висновку, що поширювані ними передачі щодо конфлікту в Україні містили неодноразові заклики до ненависті і насильства, а також численні порушення принципу правдивості під час надання інформації.

Французький медіарегулятор також надіслав Національній раді своє рішення. У ньому він викладає законодавчу базу, яка визначає зобов’язання до телевізійних послуг і принципи, яких необхідно дотримуватися при їх наданні.

Arcom розглянув передачі трьох російських телеканалів, що транслювалися в лютому, квітні, травні, липні і вересні 2022 року. Під час слідства вивчено аспекти зобов’язань не розпалювати ненависть і насильство, а також щодо правдивості інформації.

У передачах на телеканалах «Россия 1», «Первый канал», «НТВ» українське населення неодноразово представлене як прихильники нацистської ідеології Третього Рейху і, отже, воно становить надзвичайну небезпеку. Як ненависницька і небезпечна представлена також українська мова. Була поширена думка, що застосування насильства проти українців є правомірним і має бути посилене.

Використані висловлювання у передачах, на думку французького медіарегулятора, створюють особливо тривожний і загрозливий образ українського населення в цілому, що може розпалювати ненависть і насильство проти нього на національній основі. Arcom зауважує, що ці послідовності, як правило, легітимізують застосування насильства проти українського населення і, отже, можуть підбурювати до насильства проти українського населення за національною ознакою.

Медіарегулятор визначає, що трансляція всіх відповідних послідовностей є порушенням статті 15 закону від 30 вересня 1986 року і абзацу першого статті 7 Європейської конвенції про транскордонне телебачення від 5 травня 1989 року. Це порушення є тим серйознішим, що це відбувається в контексті військового вторгнення Російської Федерації в Україну, яке почалося 24 лютого 2022 року.

Arcom також дійшов висновку, що при висвітленні подій війни в Україні на російських каналах  поширювалися твердження, оцінки подій, які не відповідають дійсності. «Неодноразове поширення в умовах війни фейкової інформації, деконтекстуалізованої, упередженої та не заснованої на будь-якому надійному джерелі інформації, відображає особливо серйозне порушення зобов’язання щодо забезпечення правдивості інформації», – йдеться в рішенні французького медіарегулятора.

Поширення такої інформації є порушенням абзацу третього статті 3-1 закону від 30 вересня 1986 року і абзацу третього статті 7 Конвенції від 5 травня 1989 року.

Отже, Arcom визначив, що трансляція Eutelsat SA телевізійних служб «Россия 1», «Первый канал» і «НТВ» серйозно порушує статті 3-1 і 15 закону від 30 вересня 1986 року та пункти 1 і 3 статті 7 Конвенції від 5 травня 1989 року, і цій компанії необхідно надіслати офіційне повідомлення про припинення трансляції їх послуг.

Eutelsat SA було зобов’язано забезпечити припинення мовлення служб «Россия 1», «Первый канал» і «НТВ» протягом 7 днів після отримання повідомлення про рішення французького медіарегулятора.

Нагадаємо, питання про необхідність припинення трансляції на супутнику цих та інших російських телеканалів, які служать пропагандистським рупором кремля, Національна рада неодноразово порушувала на міжнародному рівні. Про небезпеку, яку вони становлять для демократії, миру і спокою в Європі та світі, регулятор після початку повномасштабного вторгнення писав до країн-учасниць Європейської платформи регуляторних органів.

Також Національна рада зверталася із цього питання до Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн і Верховного представника Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.

У квітні члени Національної ради підписали петицію Комітету імені Дені Дідро із закликом припинити трансляцію російської пропаганди в Європі.

Упродовж усього року Національна рада моніторила ефіри російських телеканалів і звертала увагу регуляторів Франції і Люксембурга на те, що риторика війни, яка звучить у російських програмах, несе гібридні загрози безпеці не тільки України, а й всім без винятку країнам європейського континенту. 

З вимогою до Eutelsat припинити трансляцію каналів зверталася і організація «Репортери без кордонів» (RSF). У відповідь на порушену нею справу Вищий адміністративний суд Франції зобов’язав Arcom переглянути своє початкове рішення про те, що регулятор не має повноважень наказати Eutelsat припинити трансляцію каналів.

Загалом під санкціями Європейського Союзу перебувають такі російські телеканали й агенції: RT, SPUTNIK, «РТР-Планета», «Россия 24», «Международный телецентр», «НТВ-мир», «Россия 1», «Первый канал», «Рен-ТВ».

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше