Голова Національної ради представив Україну на нараді ОБСЄ щодо нових ЗМІ - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Голова Національної ради представив Україну на нараді ОБСЄ щодо нових ЗМІ

Голова Національної ради Володимир Манжосов та заступник голови Лариса Мудрак 7–8 липня взяли участь в обговоренні теми плюралізму в нових ЗМІ.
7 липня 2011 року в рамках головування Литви в ОБСЄ офіс представника ОБСЄ з питань свободи слова та Бюро з демократичних інститутів і прав людини організували у Відні дводенну нараду, головною темою якої стали нові ЗМІ та їхній вплив на світові комунікації.

Голова Національної ради Володимир Манжосов та заступник голови Лариса Мудрак 7–8 липня взяли участь в обговоренні теми плюралізму в нових ЗМІ.

7 липня 2011 року в рамках головування Литви в ОБСЄ офіс представника ОБСЄ з питань свободи слова та Бюро з демократичних інститутів і прав людини організували у Відні дводенну нараду, головною темою якої стали нові ЗМІ та їхній вплив на світові комунікації.

Мета наради – вироблення рекомендацій для керівництва держав та урядів щодо сприяння плюралізму в ЗМІ. Зрозуміло, що насамперед ішлося про те, як Інтернет змінює природу соціальних взаємовідносин, та які грандіозні можливості надає світова павутина для реалізації особистості. Було наголошено, що Інтернет змінив і світову політику. Як приклади було наведено виборчу кампанію Барака Обами, арабські революції весни 2011 року, під час яких величезну організаційну роль соціальної мережі Фейсбук важко переоцінити.

У комплексі інтернетних питань найважливішим є питання спроб регулювання цього засобу масової комунікації. Загальна ситуація, яка складається нині – кожна держава в свій спосіб пробує так чи інакше впливати на контент в Інтернеті. Виникають і такі спроби, як контроль через певні доступи, через платне або безкоштовне підключення.
Такого роду підхід однозначно хибний, і міжнародні організації мають застерігати уряди від такого шляху.

«Держави мають зробити все можливе, щоб дати найширший доступ населенню європейських країн до Інтернету. Такий підхід має включати в себе й аспекти інвестицій у нові ЗМІ, медіа-грамотності, для просування можливостей майбутніх поколінь», – резюмувала модератор Дуня Міятович, представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.

Разом тим, у багатьох країнах зростає довіра до нових ЗМІ, до соціальних мереж. Як приклад Wikileaks майже одномоментно в усіх країнах був сприйнятий як надійне джерело суспільно-важливої інформації.

Андре Ланж, голова департаменту інформаційних ринків ОБСЄ, у своєму виступі зазначив тенденцію зростання користувачів Інтернету через мобільні телефони, що з його погляду, надзвичайно серйозно змінює ринок мобільного зв’язку. Первинним феноменом серед сучасних тенденцій було названо зростання уваги до нови, (у телебаченні та Інтернеті) в тих країнах, де раніше такої уваги не спостерігалося. Йдеться про успішні розвинені європейські економіки. Останні роки в Інтернеті майже втричі зросло користування відео. Ще одна тенденція – все більше й більше і суспільно-важливих, і політично – значущих новин переходять із телевізійних джерел до джерел Інтернету. Іще одна цікава тенденція, на якій варто наголосити: лише Інтернет пережив світову економічну кризу з найменшими втратами,тобто майже безболісно. Тоді, коли загалом у світі майже 30% друкованих ЗМІ змушені були взагалі закритися, а телевізійний сектор пережив серйозні проблеми з рекламними прибутками.

Учасники звертали увагу й на проблеми та ризики, які може становити Інтернет для національної безпеки тієї чи іншої країни. Мінімізацією цих загроз мають спільно опікуватися і державні організації, і громадянська спільнота. Йдеться про боротьбу із пропагандою таких явищ, як екстремізм, порнографія, ксенофобія, нетерпимість.

Інтернет-дисиденти – це поняття, що з’явилося в деяких державах пострадянського простору. Це в’язні-блогери, які вже несуть покарання за організацію акцій протестів через соціальні мережі. Щоб уникати таких крайнощів, мінімізовувати ризики для національних інтересів, а також повноцінно сприяти розвиткові свободи в Інтернеті, учасники наради рекомендують вже нині підвищену увагу приділяти законотворчості.

Передовсім, необхідно зосередити увагу на інтернет-провайдерах, компаніях, які організовують інтернет-платформи та соціальні мережі. Їм потрібно надавати такі ж права та сприяння, як і традиційним ЗМІ. Крім того, рекомендовано розробити чіткі положення щодо класифікації так званих нових ЗМІ. Поки що такої загальновизнаної класифікації не існує. Лідером змін у законодавстві щодо розвитку нових ЗМІ була названа Фінляндія, яка першою зафіксувала в своєму законодавстві беззаперечність необмеженого доступу населення країни до Інтернету та свободи слова.

Візит здійснено за підтримки представництва ОБСЄ в Україні.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше