Громадська рада напрацьовує пропозиції до кількох актів, що регулюють медіасферу
2 серпня Громадська рада, що діє при Національній раді, провела чергове засідання, що відбувалося в реальному часі з використанням відеоконференції Zoom. На ньому було розглянуто пропозиції до рекламного законодавства щодо використання державної символіки та зображення зброї у рекламі. Також члени дорадчого органу продовжують роботу над законопроєктом про медіа і проєктом змін до додатка до ліцензії на мовлення, що винесений регулятором на громадське обговорення. У засіданні взяла участь відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко.
Секретарка Громадської ради Олена Андрієнко запропонувала до обговорення ініціативу Всеукраїнської рекламної коаліції щодо внесення змін до Закону України «Про рекламу» в частині використання державної символіки та зображення зброї у рекламі. Вона нагадала, що у чинному рекламному законодавстві є два суттєві обмеження: заборона використання будь-якої державної символіки і зображення зброї, окрім реклами збройних магазинів. Наразі існує велика кількість соціальної реклами, яка потребує використання державної символіки і зброї, в тому числі спрямованої на підтримку Збройних Сил України, волонтерів тощо. Також є певні ініціативи від комерційного сектору. Тому доцільно внести зміни до рекламного законодавства, аби те, що де-факто вже існує відповідало законодавчому полю. Пропонується внести зміни у статті 8 і 20 Закону України «Про рекламу», що дасть змогу використовувати державну символіку та зображення зброї у соціальній рекламі – без обмеження строку, а в комерційній – на період дії воєнного стану та протягом 3 місяців після його завершення. Оскільки подібні зміни вже були ухвалені Верховною Радою за основу 15 лютого у законопроєкті № 6194 про внесення змін до закону «Про кінематографію», використані такі самі формулювання та доопрацьовані з урахуванням сучасних реалій.
Громадська рада погодила ці пропозиції та ухвалила звернутися до Національне ради з проханням підтримати пропозиції і переслати їх до профільного комітету Верховної Ради України.
Голова Громадської ради Сергій Сьомкін поінформував, що на громадське обговорення винесено зміни до рішення Національної ради «Про внесення змін до додатка 4 до ліцензії на мовлення». Вони враховують вимоги Закону України від 19 червня 2022 року № 2310-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора» щодо обов’язкової для телерадіоорганізацій частки національного аудіовізуального продукту і збільшення квоти пісень українською мовою на радіо. Члени дорадчого органу вирішили докладніше ознайомитися із цим проєктом і надати свої пропозиції до 19 серпня цього року.
Також Сергій Сьомкін наголосив, що активно йде робота над опрацюванням законопроєкту про медіа. Він повідомив, що зауваження та пропозиції до нього вже надали члени Громадської ради Наталія Клітна і Сергій Бойко. Отже, члени Громадської ради мають терміново опрацювати законопроєкт і надати пропозиції, якщо хочуть, щоб їх опрацювала робоча група, адже від ухвалення цього закону залежить майбутнє всієї медіасфери. Членкиня Громадської ради Катерина М’яснікова додала, що важливо всі правки надавати до тієї редакції законопроєкту, який був оприлюднений на сайті профільного Комітету наприкінці липня.
Олена Ніцко, відповідальна секретарка Національної ради, поінформувала, що на сайті Національної ради було розміщено Рекомендації щодо забезпечення психологічної допомоги журналістам у період воєнної психотравматизації (з профілактики посттравматичних стресових розладів) і відповідну презентацію, які розробила членкиня Громадської ради Любов Найдьонова. Вона подякувала пані Найдьоновій за таку важливу роботу і надані матеріали. Вся нова інформація, що буде з’являтися щодо цієї теми, також буде оприлюднюватися на сайті регулятора.
У засіданні Громадської ради взяли участь Сергій Сьомкін, Олена Андрієнко, Вікторія Веселовська, Катерина М’яснікова, Любов Найдьонова, Юлія Поляк, Ірина Стройко, а також представники апарату Національної ради Ірина Пархоменко і Олександр Дяченко.