Громадська рада обговорила імплементацію нового закону і звернула увагу медіарегулятора на трансляцію в Португалії російської пропаганди
На засіданні Громадської ради 4 квітня розглядалися найбільш актуальні питання імплементації норм і положень Закону України «Про медіа», що набув чинності 31 березня 2023 року, випадки подальшого поширення в європейських країнах російської пропаганди та інші питання сфери медіа. У роботі дорадчого органу взяла участь членкиня Національної ради, відповідальна секретарка Олена Ніцко.
Передовсім ішлося про ті правові вимоги, які стали обов’язковими відразу після 31 березня, коли Закон України «Про медіа» набув чинності. Сергій Сьомкін, голова Громадської ради, уточнив, що для повної імплементації Закону мають бути ухвалені нормативно-правові акти. Цей процес буде тривати не більше ніж три місяці, тобто до 30 червня. Національна рада вже підготувала низку проєктів, що будуть винесені на громадське обговорення на найближчому засіданні медіарегулятора. Інші акти з’являться трішки згодом. З усіма проєктами можна буде ознайомитися на сайті медіарегулятора.
Члени Громадської ради висловили свою готовність проаналізувати ці проєкти і в разі потреби подати пропозиції і зауваження до них. Крім того, вони звернули увагу на те, що було б добре, аби деякі регуляторні акти (не першочергові) була змога обговорювати трішки довше ніж місяць. Також запропоновано, щоб Національна рада після ухвалення цих документів проводила онлайн-семінари, на яких для суб’єктів у сфері медіа надаватимуться роз’яснення з практичними порадами для учасників ринку.
Олена Ніцко пояснила, що медіарегулятор уже проводить такі консультації за участі членів робочої групи, що працювали над розробкою Закону, для своїх працівників і готова вести подібну роботу і для суб’єктів медійного ринку.
Сергій Сьомкін також акцентував на тому, що не лише Національна рада працює над підзаконними актами. Інші державні органи, які мають згідно з нормами Закону України «Про медіа» внести зміни до своїх процедур, теж опрацьовують акти. Зокрема, це стосується Державного агентства України з питань кіно, яке відповідно до нових положень має вести Реєстр прокатних посвідчень. Він закликав членів Громадської ради уважно стежити за цим процесом імплементації Закону, щоб інші органи діяли у межах відповідних законодавчих положень.
Наталія Клітна поділилася інформацією про те, що спільна робота над ухваленням критеріїв для визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки у сфері культури та інформаційній сфері, має позитивний результат. Міністерство культури та інформаційної політики України одним із перших із центральних органів виконавчої влади опрацювало критерії, відповідно до яких компанії, що працюють у сфері медіа, матимуть можливість бронювати військовозобов’язаних працівників, які є найбільш важливими для процесу роботи. Наказ МКІП нині подано на реєстрацію до Міністерства юстиції, з ним можна ознайомитися на сайті «ЛІГА:ЗАКОН» за посиланням.
Любов Найдьонова поінформувала членів Громадської ради, що до Всесвітнього дня здоров’я, який відзначається 7 квітня, «парасолькова» громадська організація «Національна психологічна асоціація України» проводить круглий стіл на тему: «Психологічні, юридичні та етичні аспекти висвітлення насильства проти дітей під час війни». Усі члени Громадської ради можуть зареєструватися і послухати цей захід онлайн. Він є надзвичайно важливим з огляду на воєнні події, що тривають у нашій країні. Любов Найдьонова братиме участь у цьому заході й розповість про акти саморегуляції медіа, які були ухвалені Робочою групою зі створення правил захисту дітей у медіа, що працює при Національній раді. Вона запропонувала іншим членам Громадської ради приєднатися до цього обговорення.
Олена Ніцко своєю чергою запропонувала запросити до участі в круглому столі членів робочої групи. На її думку, інформація про те, що необхідно робити для покращення психологічного здоров’я українських дітей, буде корисною для подальших напрацювань правил і рекомендацій для медіа.
Ще одне важливе питання, яке стосується поширення російської пропаганди у світі, порушив член Громадської ради Олександр Глущенко. Він повідомив, що зафіксував порушення супутниковою платформою «MEO» санкційних вимог Європейського Союзу. Йдеться про ретрансляцію у складі програмної послуги міжнародної версії російського «Первого канала» у Португалії.
Члени Громадської ради підтримали його пропозицію – звернутися до Національної ради, аби вона своєю чергою написала до медіарегулятора Португалії відповідного листа, вказавши, що до зазначеного каналу діють санкції ЄС. У листі до медіарегулятора будуть зазначені технічні параметри супутника, з якого MEO ретранслює цю програму.
Олена Ніцко подякувала за таку важливу інформацію і сказала, що Національна рада й далі працює над питаннями припинення трансляції дезінформації та пропаганди у світі. Медіарегулятор обов’язково опрацює ці дані та вживе всіх можливих заходів із протидії поширенню в Європі пропаганди Кремля.
Окрім цього, Громадська рада визначилася стосовно звернення громадянина щодо припинення трансляції програм із пакету компанії Viasat. Ухвалено, що громадянина поінформують про роз’яснення Національної ради з цього питання, які розміщені на офіційному сайті.
У процесі обговорення Олена Ніцко назвала роботу Національної ради з вивчення структури власності телеканалів Viasat ґрунтовною і такою, що не дає наразі можливості медіарегулятору внести програми Viasat до переліку дозволених до ретрансляції через наявність кінцевих бенефіціарних власників, які є фізичними чи юридичними особами рф.
Наступне чергове засідання Громадської ради має відбутися 2 травня.