Громадська рада обговорила процес оновлення переліку іноземних програм

04.10.2022

На черговому засідання 4 жовтня Громадська рада, що діє при Національній раді, розглядала процес оновлення Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються (Перелік). У засіданні дорадчого органу взяли участь відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко, член Національної ради Максим Онопрієнко і керівник управління контролю та аналізу телерадіомовлення Олександр Дяченко.

Відповідно до Порядку формування Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються до 1 серпня дистриб’ютори іноземних телепрограм мали оновити документи, на основі яких Національна рада раніше ухвалювала рішення про їх адаптацію. На основі поданих заяв регулятор з 15 вересня вніс до Переліку 67 каналів. До того на території України дозволеними для ретрансляції були 185 каналів.

Члени Громадської ради зауважили на тому, що провайдерів програмної послуги непокоїть істотне зменшення кількості іноземних каналів, які можна транслювати у їхніх пакетах. Вони вважають, що це відіб’ється на привабливості їх послуг і кількості їх абонентів та споживачів.

Для Національної ради, запевнив Максим Онопрієнко, розвиток ринку є важливим. Тому регулятор зі свого боку робить усе максимально оперативно для того, щоб швидко опрацювати документи щодо іноземних телеканалів і провести їхні моніторинги. Нині до Національної ради подані заяви щодо 115 телеканалів, 67 уже опрацьовані і внесені до Переліку. На наступному засіданні регулятор розгляне ще кілька з них, а відтак кількість іноземних програм для ретрансляції збільшиться.  

Загалом, за словами Олександра Дяченка, складається враження, що учасники ринку невідповідально підходять до процесу оновлення інформації про телеканали. Це стосується і документів, і матеріалів, наданих для моніторингу. Національна рада звертає особливу увагу на те, що буде транслюватися в ефірі цих іноземних мовників і що бачитиме український глядач. Тому регулятор уважно вивчає і документи, і ефір іноземних телеканалів. Національна рада оприлюднить на сайті роз’яснення щодо типових помилок, які допускають дистриб’ютори при подачі документів для оновлення Переліку.

На засіданні Громадської ради також обговорювали наявну проблему зі сплатою провайдерами роялті правовласникам контенту. Члени Громадської ради вважають за необхідне внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.22 № 153 «Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту». Ними передбачити доповнення роялті як платежів критичного імпорту, щоб дозволити провайдерам платити правовласникам за контент. Громадська рада підготує відповідні звернення до Національної ради та інших державних органів, які були авторами цієї постанови Уряду.