Громадська рада провела чергове засідання та обговорила низку правових актів

01.02.2022

1 лютого 2022 року Громадська рада, що діє при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, провела чергове засідання, що відбувалося в реальному часі з використанням відеоконференції Zoom. До обговорень низки законопроєктів та підзаконних актів доєдналися також відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко і член Національної ради Олександр Бурмагін.

Голова Громадської ради Сергій Сьомкін доповів про підготовку до розгляду в Парламенті законопроєктів № 5870 «Про захист послуг, що надаються із застосуванням системи умовного доступу» і № 5870-1 «Про захист послуг умовного доступу». Він запропонував колегам у разі наявності пропозицій до положень цих законодавчих актів надати їх робочій групі, яка опрацьовує ці проєкти. Якщо такі пропозиції надійдуть, їх можна буде проголосувати.

Також він повідомив, що наразі є можливість подати до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку застосування Комісією регулювання азартних ігор та лотерей фінансових санкцій (штрафів). Громадська рада раніше обговорювала положення, що стосуються реклами в медіа.  

Значний час члени Громадської ради приділили питанню щодо розробки Національною радою Порядку проведення перевірки ділової репутації покупця (потенційного покупця) засобу масової інформації. Член Національної ради Олександр Бурмагін подякував Громадській раді за надані пропозиції і докладно зупинився на кожному положенні, до якого були зауваження.

Загалом він сказав, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України Національна рада мусить розробити цей підзаконний акт, хоча завдання це дуже складне і вимагає врахування не лише позиції регулятора, а й думок цілої низки інших державних органів. Національна рада звернулася за необхідними рекомендаціями до двох парламентських комітетів, однак наразі жодної відповіді не це звернення не надійшло.

Розробивши початковий проєкт цього Порядку, Національна рада оприлюднила його для громадського обговорення. Водночас регулятор звернувся до низки державних органів для отримання їхніх роз’яснень щодо окремих положень закону, вже отримав їхні зауваження та пропозиції і провів з ними консультації. Найперше, на чому сходяться всі зацікавлені органи, – це необхідність законодавчо визначеного уповноваженого державного органу для проведення таких перевірок медіа. Олександр Бурмагін, зауважив, що в підзаконному акті можна визначити уповноважений орган, однак у такому разі його позиції будуть слабкі в разі оскарження процедур самої перевірки.

Він погодився з більшістю зауважень, висловлених Громадською радою, і повідомив, що Національна рада ретельно опрацьовуватиме увесь проєкт документа. На його думку, особливої уваги заслуговують питання щодо чіткого визначення цілої низки критеріїв. Також є питання щодо дотримання захисту персональних даних, формування переліку документів, які мають надавати медіа для перевірки, визначення середньої ринкової вартості медіа, переліку тих органів, до яких може звертатися уповноважений орган, призначаючи перевірку, хто може таку перевірку ініціювати тощо.

Він уточнив, що Національна рада уточнюватиме всі ці позиції, а після доопрацювання цього документа звернеться до Міністерства юстиції не лише з відповідним проєктом акта, а й зі своїми пропозиціями щодо тих питань, які необхідно врегулювати законодавчо. 

«Ситуація станом на зараз така, що ми маємо зробити більш якісний документ і відправити його в Міністерство юстиції, але ми його відправимо із супровідним листом і переліком тих змін на рівні законодавства, які, на нашу думку, необхідні для того, щоб цей Порядок проведення перевірки і сама перевірка були зрозумілими всім гравцям, були зрозумілі ринку, не несли загроз із необмеженої дискреції з боку органів влади. Щоб всі розуміли, як це все відбувається», – сказав Олександр Бурмагін.

Члени Громадської ради зупинилися також на питанні функціонування в країні системи оповіщення населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій чи воєнної загрози. Наталія Клітна, голова правління Асоціації правовласників та постачальників контенту, зауважила, що всі нормативні акти, які регулюють ці аспекти, застарілі і потребують оновлення. Відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко уточнила, що ці питання опрацьовуються Національною радою та низкою інших державних органів. Вона сказала, що регулятор готовий до співпраці з громадськістю і розгляне будь-які пропозиції та повідомлятиме Громадську раду і своїх ліцензіатів про ухвалені рішення.

У засіданні Громадської ради також взяли участь Олена Андрієнко, Сергій Бойко, Ольга Большакова, Олександр Борисенко, Вікторія Веселовська, Олександр Глущенко, Наталія Клітна, Катерина М’ясникова, Юлія Поляк, Аліна Правдиченко, Ірина Стройко.