Громадськість долучиться до моніторингу ЗМІ під час виборів - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Громадськість долучиться до моніторингу ЗМІ під час виборів

 Експерт Ради Європи Расто Кужель у співпраці з медіа-юристом Олександром Бурмагіним завершили розробку методології моніторингу засобів масової інформації, яка була розроблена для використання громадськими організаціями під час наступних виборчих кампаній. Про подальшу співпрацю громадського сектору й Національної ради та практичні механізми взаємодії в рамках застосування цього моніторингу йшлося на зустрічі 14 грудня.

За сприяння Ради Європи українські громадські організації мають намір проводити моніторинг висвітлення медіа виборчих кампаній, який стане додатковим до моніторингу Національної ради інструментом аналізу медіа-простору. Ця ініціатива є надзвичайно важливим проектом для Офісу Ради Європи в Україні, повідомила під час зустрічі керівник проектів Офісу РЄ Галина Смірнова. Він реалізовується з початку року, і вже нині відібрано фахівців, які будуть проводити моніторинг за розробленою Расто Кужелем і Олександром Бурмагіним методологією. Були проведені спеціальні навчання, і на конкурсі відібрано зацікавлених і професійних людей. Також залучатимуться експерти аналітики та юристи. «Ми хочемо, щоб моніторинг використовувався для змін, щоб він сприяв об’єктивним, збалансованим і чесним виборам в Україні», – сказала Галина Смірнова.

Національна рада зі свого боку підтримує проведення незалежного моніторингу висвітлення ЗМІ виборчої кампанії. Це дозволить мати ще одне неупереджене джерело оцінювання, що сприятиме зростанню довіри і до моніторингу регулятора. «Ми вмотивовані співпрацювати і ми хотіли б ефективно відпрацювати весь цей виборчий період. Тим більше, що в нас потім буде можливість із тими напрацюваннями також включитися і у виборчий період щодо обрання нового складу Парламенту», – повідомив член Національної ради Сергій Костинський. Він поінформував, що на наступному засіданні буде створено спеціальну робочу групу в Національній раді, як це зазвичай відбувається на час виборів. Діяльність робочої групи відкрита, тож регулятор сподівається, що громадськість буде активним її учасником. А результати моніторингу ЗМІ, який проводитимуть незалежні громадські експерти, будуть автоматично додаватися до порядку денного робочої групи для розгляду, щоб реагувати на порушення.

Галина Смірнова розповіла про те, що в рамках моніторингу Рада Європи тісно співпрацюватиме з Комісією з журналістської етики, яка надаватиме висновки щодо тих випадків, які відрізняються, тобто якихось резонансних або системних історій. Їх готуватимуть юристи. Вона також озвучила пропозицію створити експертну раду, яка могла б надавати Національній раді кваліфіковану допомогу фахівців і юристів. «Ми розуміємо, що це буде дуже гарячий період, і додаткові експерти, аналітики, юристи були б дуже корисними», – висловилася вона.

Така незалежна експертиза може стати надалі підґрунтям для Національної ради, аби ініціювати внесення змін до законодавства, звертатися до суду чи Центральної виборчої комісії й НАЗК і для ухвалення певних рішень, переконаний Сергій Костинський. «Ми хочемо запровадити повноцінну комунікацію, не тільки розглядати ті результати моніторингу, які ви будете нам надавати, але в тому числі ми хочемо зрозуміти, чи можемо ми офіційно звертатися за вашою експертизою щодо певних подібних речей, які для нас є прецедентними, для того, щоб потім виробляти політику… Наше намагання – це максимально деполітизувати і зробити цивілізованим сам виборчий процес, наскільки це є можливим», – сказав він. Водночас член Національної ради запропонував запросити до експертної групи Незалежну медійну раду, до якої регулятор уже неодноразово звертався й отримував дуже кваліфіковані висновки після всебічного неупередженого вивчення питань. Зважаючи на виклики і нові тенденції, які постають у медіа-сфері, подібна допомога буде вкрай важливою для Національної ради.  

Олександр Бурмагін, який входить до Незалежної медійної ради, схвально відгукнувся на таку пропозицію, а Расто Кужель сказав про те, що готовий привнести міжнародний досвід для розгляду складних питань як з етичного погляду, так і регулювання в юридичному аспекті.

Потужна незалежна експертна група могла б посилити регулятора і підтвердити його незаангажованість, додав Сергій Костинський. На його думку, дуже важливо залучити саме тих експертів, які потім і в публічному просторі могли б давати реальну оцінку тому, чи є порушення, чи немає. «Фраза «політичні спекуляції», вона для мене ключова, і я хочу, щоб ми зараз максимально від цього всього відійшли. Щоб не давали підстав говорити про те, що рішення Нацради політично-вмотивовані або є якийсь вплив і т.д. Тому для нас дуже важлива співпраця з незалежними організаціями і співпраця з Радою Європи», – наголосив він.

Відтак сторони домовилися підтримувати тісну комунікацію й надалі, шукати різноманітних шляхів взаємодії та підтримки, щоб сприяти проведенню в Україні незалежних і чесних виборів.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше