Коментар Олега Черниша “Детектору медіа” про розширення універсальної програмної послуги на час карантину зв’язку з ухваленням відповідного закону
Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019).
30 березня Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (проект № 3275). Цим законом на період карантину внесено зміни до майже 40 кодексів і законів, у тому числі й до закону «Про телебачення і радіомовлення».
Закон підтримали 312 народних депутатів. При цьому голова Верховної Ради поставив його на голосування «з необхідними техніко-юридичними правками» – тобто закон, коли його підпишуть та опублікують, може відрізнятися від тексту законопроєкту.
Новий закон розширив склад універсальної програмної послуги (УПП – обов’язковий перелік телеканалів, які має надавати кожен провайдер) на час встановленого урядом карантину. До складу УПП мають увійти «інформаційні, інформаційно-аналітичні, інформаційно-пізнавальні телерадіопрограми телерадіоорганізацій загальнонаціональної категорії мовлення, які відповідно до ліцензій на мовлення здійснюють ефірне телевізійне мовлення або цифрове мовлення з використанням радіочастотного ресурсу на території розташування відповідної багатоканальної телемережі».
«Провайдери програмної послуги забезпечують включення таких телепрограм до всіх пакетів програм, які вони пропонують абонентам, та забезпечують отримання таких телерадіопрограм усіма абонентами без стягнення будь-якої плати з телерадіоорганізацій, крім випадків коли телерадіоорганізація подала до Національної ради заяву про невходження та (або) вихід зі складу універсальної програмної послуги та повідомила про це провайдера програмної послуги», – йдеться в законопроєкті, який ухвалила Верховна Рада.
Наразі до універсальної програмної послуги входять Суспільні телеканали та радіостанції, державний телеканал «Рада», а також місцеві та регіональні телеканали, які мають ліцензії на ефірне або цифрове мовлення на території розташування мережі провайдера.
Член Нацради Олег Черниш пояснив «Детектору медіа», що відповідно до програмних концепцій під визначення інформаційних, інформаційно-аналітичних та інформаційно-пізнавальних загальнонаціональних телеканалів, які мають ліцензії на ефірне або цифрове мовлення, можуть підпадати:
- «Еспресо» (інформаційно-пізнавальний формат);
- ZIK (інформаційно-аналітичний формат);
- Прямий канал (формат – інфотеймент);
- 5 канал (інформаційний формат з фільмопоказом);
- «Україна 24» (інформаційно-аналітичний формат).
Проте ці телеканали мають ліцензії на «багатоканальне телебачення», а не «цифрове мовлення з використанням радіочастотного ресурсу». «Це хороше питання, – зауважив пан Черниш. – Треба подивитися, в якому вигляді буде опубліковано закон».
«Після того, як закон буде підписано президентом та опубліковано, ми його беремо в роботу і починаємо готувати проєкти рішень щодо змін до УПП по кожному населеному пункту, починаємо готувати засідання», – пояснив пан Черниш порядок дій. Нацрада в умовах карантину обмежила свою роботу, але не виключає проведення засідань у разі потреби. Коли і в якому вигляді буде проведено засідання щодо перегляду УПП – пан Черниш наразі не може спрогнозувати.