Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав законопроєкт про особливості повноважень Національної ради на період воєнного стану - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав законопроєкт про особливості повноважень Національної ради на період воєнного стану

11 травня Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики на своєму засіданні одноголосно підтримав за основу законопроєкт № 7345 «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей здійснення окремих повноважень Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення в умовах воєнного стану».

Законопроєктом запропоновано внести зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» в частині визначення термінології, уточнення повноважень регулятора в період дії воєнного стану, удосконалення положень, що стосуються регулювання сфери телерадіомовлення в особливих обставинах.

Зокрема, передбачено, що Національна рада зможе штрафувати телерадіоорганізації у разі вчинення ними таких порушень: «виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України». Водночас збільшується перелік порушень, за які мовник не несе відповідальності, якщо вони транслювалися в прямому ефірі, крім випадків, коли працівниками телерадіоорганізації не було вжито заходів щодо припинення правопорушення у прямому ефірі.

Законопроєкт також передбачає, що Закон «Про телебачення і радіомовлення» буде доповнено новою статтею 51-1, яка встановлює особливості застосування санкцій в період дії воєнного стану, врегульовує процедуру розгляду питання про можливе порушення ліцензіатом окремих вимог цього Закону, прийняття рішень за результатом такого розгляду тощо.

Член Національної ради Олександр Бурмагін зауважив на двох проблемах, які пов’язані з необхідністю ухвалити цей законопроєкт. Перша – це проблема «технічного характеру», оскільки нині усе законодавство, усі процедури в роботі регуляторного органу виписані для мирного часу, і багато з них сьогодні фізично важко виконати – подання заяв у паперовій формі, терміни розгляду тощо. Тому в законопроєкті запропоновано, що Національна рада сама визначатиме такі процедурні моменти під час воєнного стану.

Інший аспект – санкційний. Було погоджено, що санкційні моменти мають бути виписані на рівні закону. Саме тому в Законі «Про телебачення і радіомовлення» запропоновано нову статтю. У ній ідеться про те, що Національна рада в разі повторного порушення мовником законодавства буде констатувати такий повторний факт і буде звертатися до військового командування, щоб воно вжило заходів реагування щодо порушника.

«Зауважу, що звернення до військового командування є тільки у випадку повторності порушення. І тільки за ті порушення, що стосуються закликів до насильницького повалення конституційного ладу, за речі, які пов’язані з війною. За інші порушення – порнографія, обмеження щодо дітей та ін. – Нацрада буде застосовувати штрафи», – пояснив Олександр Бурмагін.

Члени Комітету пропонують Парламенту ухвалити зазначений законопроєкт за процедурою, яка передбачає скорочений строк подачі правок

Законопроєкт № 7345 зареєстрований 29 квітня 2022 року, його авторами є народні депутати Євгенія Кравчук, Микита Потураєв, Ірина Констанкевич та інші.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше