Компанії «Гамма–консалтинг» оголошено попередження за результатами позапланової перевірки - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Компанії «Гамма–консалтинг» оголошено попередження за результатами позапланової перевірки

Національна рада на засіданні 9 червня розглянула матеріали позапланової перевірки ТОВ «Гамма–консалтинг» щодо трансляції ним передач «Опозиційна думка» і «Наголос. Підсумки» за участі Петра Симоненка й оголосила попередження через порушення низки законодавчих норм щодо недопустимсті використання телерадіоорганізації.

Названі передачі транслювалися в ефірі телерадіокомпанії 9 березня, 1 квітня і 9 травня 2016 року, деякі ­- з повторами.

На думку членів Національної ради, поширені телерадіоорганізацією висловлювання Петра Симоненка, на кшталт:

  • «мы предупреждали, что в Украине в результате февральского вооруженного переворота 2014 года был установлен профашистский, националистический режим»;
  • «в стране сегодня правит режим убийц, я не оговорился, уважаемые телезрители»;
  • «вандалы с промытыми и вывихнутыми на Майдане мозгами оскорбляют наших дедов и отцов, прадедов, проливающих кровь и положивших жизнь в борьбе с фашистской нечистью»;
  • «современные же украинские неофашисты сегодня мстят победителям, устраивая дьявольские пляски на их могилах»;
  • «режим хунты в Украине» тощо,

свідчать про порушення нею вимог абзацу тринадцятого частини другої статті 6, абзацу чотирнадцятого частини другої статті 6, частини другої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію».

Регулятор визначив, що в передачах «Опозиційна думка» та «Наголос. Підсумки» містилася інформація, трансляція якої свідчить про використання телерадіоорганізації для  розпалювання ворожнечі, приниження честі та гідності українського народу, заперечення  або виправдання  злочинного  характеру комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років в Україні, злочинного характеру націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, створення позитивного образу осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, виправдання  діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення  радянської  влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті.

Представники компанії «Гамма–консалтинг» апелювали до того, що висловлювання Петра Симоненка є  оціночним судженням, і для того, щоб зрозуміти, чи були в них заклики або образи, необхідно провести лінгвістично-філологічне дослідження. Також, за словами адвоката Олександра Готіна, у законодавстві не прописано чітко, що є мовою ворожнечі, і який  механізм реалізації відповідних норм. Тому ліцензіат звертався до Національної ради, щоб та видала припис, яким чином їх виконувати. На це голова Національної ради Юрій Артеменко зауважив, що регуляторний орган у жодному разі не даватиме таких роз’яснень. «Якщо ми будемо давати рекомендації – це буде близько до цензури. Ми дивимося по факту», – сказав він. Телеканали самі мають вивчати законодавство і стежити за виконанням його положень. Також голова наголосив, що попри наявність згадуваної представниками «Гами-консалтингу» спеціальної угоди з Петром Симоненком, відповідно до якої він бере на себе відповідальність за усе сказане, за розповсюдження зазначених матеріалів у ефірі відповідає сам мовник.

Заступник голови Національної ради Уляна Фещук звернула увагу на факт трансляції передач у повторі. «Якщо навіть журналіст не зміг зупинити того, хто дає інтерв’ю або висловлює свою думку, повтор заборонений, тому що журналіст і керівник телерадіоорганізації повинні були оцінити всі вислови, які говорив інтерв’юер,  і відповідно не ставити їх у повторі. Це порушення мовника» – наполягла вона. Також Уляна Фещук нагадала про положення статті 60 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», які визначають обов’язки творчих працівників телерадіоорганізацій. Ці положення вона назвала прямою нормою закону, тому, на її  думку, жодні додаткові роз’яснення щодо виконання статті 6 цього закону не потрібні.

На несвободі журналістів телеканалу наголосила перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк. На її переконання, колектив цілковито залежить від сина Петра Симоненка Андрія, який за документами є генеральним директором «Гамми-консалтинг». Ольга Герасим’юк засумнівалася у правдивості слів адвоката про нерозуміння каналом, що є мовою ворожнечі. «Насправді це лицемірство і маніпуляція. Комуністичну партію точно заборонили недаремно, тому що, те, що я бачу, є яскравим аргументом на користь цієї заборони. Не працює ваш колектив як медіа у вільній демократичній країні, у вільному ЗМІ, а ви батрачите на сина Петра Симоненка і особисто на колишнього лідера забороненої комуністичної партії. Ви не смієте писнути проти нього жодного слова. Ви замість того, щоб відстоювали свою позицію, апелюєте до аргументів юристів компартії»,­- емоційно висловилася вона.

При розгляді зазначеного питання Національна рада також взяла до уваги висновки Незалежної медійної ради та Українського інституту національної пам’яті. Оприлюднюємо їх для ознайомлення.

Регуляторний орган також ухвалив звернутися до правоохоронних органів із метою вжиття заходів відповідного реагування щодо фактів трансляції передач «Опозиційна думка» і «Наголос. Підсумки» за участю політичного діяча Петра Симоненка,  у висловленнях якого зафіксовано ознаки порушення вимог абзацу чотирнадцятого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (не допускається використання телерадіоорганізацій для здійснення інших вчинків, за якими наступає кримінальна відповідальність), оскільки у висловлюваннях наявні ознаки злочину, передбачені статтею 161 Кримінального кодексу України.

 

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше