Кожен із 27 загальнонаціональних телеканалів забезпечує в ефірі не менше ніж 75% української мови - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Кожен із 27 загальнонаціональних телеканалів забезпечує в ефірі не менше ніж 75% української мови

Національна рада оприлюднила результати моніторингу мовлення 27 загальнонаціональних телеканалів щодо дотримання мовних квот у ІІ кварталі 2021 року. Обсяг української мови в загальнонаціональному телеефірі відповідає вимогам Закону.

У період із квітня до червня 2021 року Національна рада проаналізувала 105 годин ефіру 27 загальнонаціональних телеканалів. Моніторинг тривав тиждень. Для перевірки, як виконують телеканали законодавчі вимоги, аналізувалося мовлення в часові проміжки із 7:00 до 18:00 та із 18:00 до 22:00. У ці відрізки часу входять, зокрема, і години прайм-тайм, коли телебачення дивиться найбільша кількість глядачів.  

Стаття 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» зобов’язує вітчизняні телеканали забезпечувати в ефірі українську мову обсягом не менше ніж 75%. Також вони мають виконувати вимоги статті 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Перевіривши телеканали на дотримання цих законодавчих норм, Національна рада отримала такі результати:

11 телеканалів мовлять 100-відсотково українською мовою. Це – «UA:Перший», «UA:Культура», «Рада», «НЛО», «Індіго», «М1», «XSport», «Прямий», «ПлюсПлюс», «Піксель TV», «Zoom».

У телеканалів – «ТЕТ», «2+2», «Мега, «Україна 24», «Еспресо», «5 канал», «К2», «СТБ» – також високі показники, які перевищують 90%. В умовному рейтингу телеканалів за обсягом української мови наступними йдуть – «Новий канал» – 89%, «ICTV» та «Ентер фільм» – 84%. 

Найменше українська мова звучить в ефірі телеканалів: «1+1» та «НТН» – 79%, «Україна» – 78%, «Інтер» та «К1» – 77%.

«Усі передачі новин та реклама на всіх телеканалах звучать 100-відсотково українською», – констатувала членкиня Національної ради Олена.

Таким чином, у ІІ кварталі 2021 року всі 27 загальнонаціольних телеканалів виконали мовні квоти. Єдині ознаки порушення, які Національна рада фіксувала під час моніторингу, стосуються інших норм законодавства. Ця інформація наразі перевіряється фахівцями регулятора. У разі підтвердження цих порушень Національна рада поінформує громадськість.

Також під час засідання Олена Ніцко повідомила, що Національна рада провела окремий моніторинг 4 мовників на звернення Уповноваженого із захисту державної мови. Секретаріат Уповноваженого провів свій моніторинг телеканалів і на його підставі нібито виявив порушення у діяльності телеканалів «Студія «1+1», «Інтер», «Україна», «ІСTV».

«Національна рада уважно перевірила дані, які були нам надані, і проаналізувала  тижневий моніторинг ефіру цих мовників відповідно до визначених законом норм за період із 17 по 23 травня 2021 року в часові відрізки з 18 до 22 години  (загальний обсяг мовлення 28 годин по кожному з телеканалів)», – сказала вона­.

За результатами моніторингу Національної ради було отримано такі дані: «1+1» – частка державної мови – 79%, «Україна» – 76%, телеканал «ICTV» – 84%, «Інтер» – 77%.

Зокрема, було зауважено, що повноваженнями здійснювати офіційний моніторинг мовників згідно з положеннями чинного законодавства наділений єдиний орган державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення – Національна рада. Позапланові перевірки призначаються  лише у разі виявлених ознак порушень.

Олена Ніцко нагадала, що раніше Національна рада уклала з Уповноваженим із питань державної  мови Меморандум, яким  передбачено координацію дій та спільних заходів для забезпечення виконання відповідних законодавчих норм. Вона висловила сподівання, що надалі оприлюднення висновків моніторингів будуть відбуватися, як і записано в Меморандумі, на основі принципів рівності, чесного партнерства і захисту інтересів один одного.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше