Латвійський регуляторний орган забороняє ретрансляцію телевізійного каналу «Россия РТР» на території Латвії

08.02.2019

Національна рада з питань електронних ЗМІ Латвії (NEPLP) на засіданні 31 січня 2019 року ухвалила рішення про заборону ретрансляції (в т.ч. розповсюдження) телевізійного каналу «Россия РТР» на території Латвії упродовж 3 місяців. «Мова ненависті, розпалювання прокремлівською пропагандою війни на території Латвії неприпустимі, це є чітким сигналом для недружніх нам держав та сил – ми будемо захищати наш інформаційний простір»– сказав  з цього приводу заступник Голови NEPLP Іварс Аболінс.

Порушення були виявленні в таких програмах каналу «Россия РТР», як «Вечер с Владимиром Соловьевым» та «60 минут». До прикладу, 22 травня 2018 року у програмі «Вечер с Владимиром Соловьевым» звучали очевидні неодноразові заклики до розпалювання ненависті щодо України. А саме, ведучий програми вказував на те, що частину українців (яких він називає «бандеровцями») потрібно «вішати та вбивати». Окрім цього, Володимир Соловйов називав частину українців нацистами, антисемітами та бандитами. 11 січня 2018 року в програмі «60 минут» російський політик Володимир Жириновський неодноразово закликав до воєнних дій на території України, а також неодноразово фіксувалося розпалювання ненависті до українців, ствердження, що українці є огидними, бандитами тощо.

 «Неважливо проти якої країни або народу спрямовані розпалювання війни або ненависть, це порушення закону, проти чого NEPLP буде діяти відповідним чином»,  відзначив член регулятора Патрік Грива.

Рада підкреслила, що таке покарання має мотивувати інші медіа в майбутньому дотримуватися латвійського законодавства. Виходячи з цього, був обраний розумний термін дії санкції – 3 місяці.

В умовах гібридної війни кремлівська пропагандистська політика, за якою стоять величезні фінансові ресурси, поширила свої інструменти в різних країнах. Про це свідчить той факт, що телевізійний канал «Россия РТР» зареєстрований у Швеції, а не в РФ, тобто на території Європейського Союзу. Зважаючи на цей нюанс, NEPLP спрямував відповідні повідомлення до Європейської Комісії і медіа-регулятора Швеції, в яких проінформував про порушення закону про електронні медіа Латвії та статті 6 Директиви про аудіовізуальні медіа-послуги й звернувся із проханням знайти прийнятне рішення для всіх сторін у разі повторних порушень.

До ухвалення рішення NEPLP провів низку консультацій та звернувся до латвійських і міжнародних експертів.

Латвійський регулятор закликав Парламент Латвії збільшити фінансування на моніторинг медіа, що дасть можливість більш ефективно боротися із російською пропагандою.

Також NEPLP просить громадськість у випаду самостійного виявлення випадків розпалювання ненависті інформувати регулятор (neplpadome@neplpadome.lv.)

Як заявив П. Грива, ніхто не очікує, що після такого обмеження кремлівська пропагандистська машина припинить діяти, однак є плани внести зміни до програмного пакету «Lattelecom» (найбільший гравець індустрії, в якому державі належить контрольний пакет), які будуть відповідати національним інтересам Латвії. Мова йде про те, що кінцевою метою діяльності «Lattelecom» на конкретному ринку має стати не отримання прибутку, а збалансований програмний пакет послуг, що відповідає інтересам національної безпеки країни.

Заступник голови регуляторного органу переконаний, що потрібно запроваджувати спеціальне регулювання для країн Балтії, щоб захистити громадян від інформаційних атак лідера Російської Федерації (В. Путіна). «Ворожі до Латвії сили повинні зрозуміти, що ми будемо протидіяти мові ненависті та закликам до розпалювання війни… І якщо будь-який інший телевізійний канал не зрозуміє після цього попередження нашої позиції, ми будемо діяти миттєво і набагато жорсткіше»,  підсумував Іварс Аболінс.

Рішення NEPLP щодо заборони ретрансляції телевізійного каналу «Россия РТР» на території Латвії набули чинності в понеділок, 4 лютого 2019 року (наступного дня після публікації у виданні «Latvijas Vēstnesis»).

Джерело веб-сайт NEPLP