Лідери демократичних країн 12 листопада 2018 року підтримали «Міжнародну декларацію про інформацію та демократію»

12.11.2018

Історичним кроком у контексті проведення Паризького форуму миру стало започаткування 12-ма країнами політичного процесу, спрямованого на забезпечення демократичних гарантій для постачання новин і інформації та свободи думки – процесу, що базується на декларації, оприлюдненій минулого тижня незалежною комісією, створеною за ініціативи «Репортерів без кордонів» (RSF).

Розпочинаючи те, що може стати найважливішою ініціативою щодо захисту свободи, незалежності, плюралізму й надійності новин та інформації з часів прийняття в 1948 році Загальної декларації прав людини, 12 держав відповіли на звернення Комісії з питань інформації та демократії під головуванням генерального секретаря RSF Крістофа Делуара і лауреата Нобелівської премії миру Ширін Ебаді.

12 глав держав, що долучилися, представляють Буркіна Фасо, Канаду, Коста-Ріку, Данію, Францію, Латвію, Ліван, Литву, Норвегію, Сенегал, Швейцарію й Туніс. Для старту цієї ініціативи 12 листопада шестеро з них зібралися у приміщенні прес-клубу Паризького форуму миру в культурному центрі «Grande Halle de la Villette» в Парижі.

Президент Франції Еммануель Макрон, який раніше, 11 вересня, прийняв делегацію Комісії з питань інформації і демократії в Єлисейському палаці, заявив: «Ми сьогодні, через 70 років після ухвалення Загальної декларації прав людини, увійшли в переломний етап, оскільки свобода думки та вираження поглядів, що лежать в основі наших демократій і прогрес яких ми вважали незворотним, насправді нині знову опинилися під загрозою та поставлені під сумнів».

Макрон додав: «Я підтримую вашу ініціативу і даю згоду на сукупність зобов’язань на основі представленої сьогодні Декларації. Я виступаю за те, щоб було докладено зусиль для залучення якомога більшої кількості інших країн до підтримки і виконання цих зобов’язань. І я виступаю за створення групи міжнародних експертів із цього питання».

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо наголосив на обов’язку лідерів вільних демократій «підтримати необхідність створення сильних та незалежних засобів масової інформації, щодо яких наші співгромадяни мають впевненість». Він сказав, що Канада «бере на себе зобов’язання захищати вільну пресу через Комісію, ініційовану «Репортерами без кордонів».

Генеральний секретар ЮНЕСКО Одрі Азула й Генеральний секретар Ради Європи Торбьйорн Ягланд висловили свою підтримку з трибуни, а генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш звернувся через відеозапис. Гутерріш сказав: «…Я високо ціную вашу ініціативу щодо створення Комісії з питань інформації та демократії у найважливіший момент, коли нові засоби комунікації і поширення інформації трансформують наш світ. Тому доступ до прийнятної та достовірної інформації є ще більш вагомим, ніж будь-коли. Та все більше і більше він опиняється під загрозою».

Демократичні країни, що беруть участь у цій ініціативі – до яких «Репортери без кордонів» звернулися на основі оцінки їхньої поваги до демократичних стандартів, їх місця у Світовому рейтингу свободи преси та особистих якостей їх лідерів, – взяли на себе зобов’язання захищати демократичні гарантії в глобальному інформаційно-комунікаційному просторі, взявши за основу Міжнародну декларацію про інформацію та демократію, опубліковану 5 листопада.

Після того, як було висловлено високу оцінку роботи Комісії з питань інформації та демократії, глави держав та урядів оголосили, що вони «вирішили розпочати ініціативу щодо інформації та демократії на основі принципів, викладених у цій декларації», і що через цю ініціативу вони відновили свої зобов’язання стосовно дотримання права на свободу думки та вираження поглядів і «визначать цілі, яких слід досягти, з метою повної реалізації цих свобод у технологічному та політичному контексті ХХІ століття».

П’ятеро членів комісії, які брали участь у зустрічі, також виступили з доповідями, вказуючи на те, що журналістика піддається багатьом загрозам, і її захист як гаранта демократії є необхідним, як ніколи раніше.

Комісія складається із 25 відомих діячів із 18 країн світу, серед яких лауреати Нобелівської премії Амартія Сен, Джозеф Стіглітц та  Маріо Варгас Лльоса і лауреат премії Сахарова Хаува Ібрагім. До неї також входять нові фахівці в галузі технологій, юристи, журналісти та колишні керівники міжнародних організацій.

Більше інформації (англійською мовою) за посиланням

Фото з Твіттер-сторінки Reporters sans frontières