Львівський телеканал «НТА» має сплатити штраф через поширення висловлювань, що розпалюють національну ворожнечу

16.09.2021

Рішенням Національної ради 16 вересня за висловлювання, що були поширені в ефірі ПП «НТА-Незалежне телевізійне агентство» (логотип «НТА»), м. Львів, і містили розпалювання національної ворожнечі, на цю компанію накладено штраф. Його сума становить понад 130 тис. грн.

Санкцію до мовника застосовано за результатами позапланової безвиїзної перевірки, яка була проведена на основі моніторингу ефіру компанії за 20, 21 і 23 травня цього року.

20 травня наживо, а 21 і 23 травня у повторі в ефірі телеканалу «НТА» транслювалася передача «Говорить великий Львів». Її гостем став громадсько-політичний діяч Олег Барна, зневажливі слова якого і стали предметом уваги до мовника під час перевірки.

Перевіркою Національної ради було встановлено, що ці висловлювання не були обумовлені темою передачі і мали ознаки ксенофобії та мови ворожнечі. Поширена лексика мала негативне забарвлення, була спрямована на протиставлення людей однієї нації  за невизначеними критеріями і, таким чином, провокувала розділення різних груп населення країни.

Директорка компанії і ведуча ток-шоу Наталія Струк під час засідання зауважила, що  ведучі відреагували на вислови гостя і закликали гостей та експертів бути толерантними. Однак попри це працівники телерадіоорганізації під час повторних трансляцій не скористались можливістю внести зміни до передачі і подати змінену або спростовану її версію. А тому передача 21 і 23 травня транслювалася без змін і редакційної модерації. Цю помилку представниця телерадіокомпанії визнала.

Говорячи про проведення прямих ефірів і створення аналітичних передач, голова Національної ради Ольга Герасим’юк зауважила, що, безумовно,  дискусії повинні бути в ефірі,  і журналісти мають думати, як робити їх критичними. Однак при цьому вони повинні дбати і про етику.  Адже без риторики, яка ображає і розколює суспільство, можна обійтися. Вона зауважила, що тут ідеться не лише про образу однієї особи, щодо якої прозвучали вислови, а про всіх громадян, яких такі вислови могли зачепити і образити. А якщо вже в прямому ефірі подібне трапилося, то обов’язково це треба виправити в повторах, а цього, на жаль, зроблено не було.

Отже, перевіркою було встановлено, що виловлювання, які звучали у передачі «Говорить великий Львів», містять порушення вимог абзацу четвертого частини другої статті 6, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», якими заборонено використовувати телерадіоорганізації для розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі і ненависті. Крім того,  наявне порушення частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», відповідно до якої інформація не може бути використана для закликів до розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі тощо.

Порушення абзацу четвертого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» є підставою для застосування санкції «стягнення штрафу». Закон визначає його величину в розмірі 25% суми ліцензійного збору. Для  ПП «НТА-Незалежне телевізійне агентство» він становитиме 130 845,00 грн.

Своїм рішенням Національна рада зобов’язала ліцензіата з дня набрання чинності рішенням привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства.