Маріупольський телеканал «МТВ» оштрафовано за трансляцію передачі «Территория заблуждений»

06.04.2017

НАЦІОНАЛЬНА РАДА ЗАСТОСУВАЛА ДО ТОВ «ТРО «МАРІУПОЛЬСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ» (ЛОГОТИП «МТВ»), М. МАРІУПОЛЬ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛ., САНКЦІЮ «СТЯГНЕННЯ ШТРАФУ» У РОЗМІРІ 84 ТИС. ГРН. ВІДПОВІДНЕ РІШЕННЯ РЕГУЛЯТОР УХВАЛИВ НА ЗАСІДАННІ 6 КВІТНЯ, ОСКІЛЬКИ У ПЕРЕДАЧІ «ТЕРРИТОРИЯ ЗАБЛУЖДЕНИЙ» ВИРОБНИЦТВА ТЕЛЕКАНАЛУ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ «РЕН ТВ», ПРОСТЕЖУЄТЬСЯ ОДНОБОКЕ ТРАКТУВАННЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ, НАВ`ЯЗУЄТЬСЯ ДУМКА ЩОДО НЕМОЖЛИВОСТІ ІСНУВАННЯ УКРАЇНИ ЯК ДЕРЖАВИ, НЕМОЖЛИВОСТІ РОЗРИВУ ЗВ’ЯЗКІВ ІЗ РОСІЄЮ.

Національна рада застосувала до ТОВ «ТРО «Маріупольське телебачення» (логотип «МТВ»), м. Маріуполь Донецької обл., санкцію «стягнення штрафу» у розмірі 84 тис. грн. Відповідне рішення регулятор ухвалив на засіданні 6 квітня, оскільки у передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу Російської Федерації «РЕН ТВ», простежується однобоке трактування історії України, нав`язується думка щодо неможливості існування України як держави, неможливості розриву зв’язків із Росією.

 Національна рада отримала скаргу від ГО «Ініціативна група «Разом!» з наріканням на трансляцію 11 лютого в ефірі телеканалу «МТВ» передачі «Территория заблуждений» (випуск 58 від 01.04.2014, виробництво телеканалу Російської Федерації «РЕН ТВ»), яка, на думку заявників, має антидержавний зміст та створює умови для дестабілізації національної безпеки.

Позапланова перевірка цього мовника зафіксувала порушення абзацу четвертого та шостого частини другої статті 6, пункту є) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Про це свідчать, зокрема, такі висловлювання:

– диктор: «Вплоть до падения самодержавия в 1917 году не было такой страны – Украина. Это разговорное название двух провинций окраины Российской Империи»;

– головний науковий співробітник інституту російської історії РАН В. Лавров: «То есть это, скорее, такое умозрительное, теоретическое понятие «Украина» или «Малороссия». А затем вот началось конструирование в советское время, причем к Украине была присоединена Новороссия, которая никогда Украиной не была. Вот … Одесса»;

– старший науковий співробітник інституту російської історії РАН А. Марчуков: «Народ  юго-востока, юга, вот этих губерний Малороссийских, которые ныне являются югом и юго-востоком Украины; начал самоорганизовываться… их политически активные группы начали организовываться. И для того, чтобы на эти земли не пришли украинские националисты, там были образованы в конце 17-го года Донецко-Криворожская республика, Одесская республика и республика Таврида. Это были советские республики, но они объявляли себя частью советской России и, единственное… с целью того, чтобы не допустить на эти земли украинских националистов»;

– головний науковий співробітник інституту російської історії РАН В. Лавров: «Этот термин столетия спустя стали употреблять историки и только в своих книгах и статьях. То есть реально такого названия «Киевская Русь» не было. Так же, как и названия «Древняя Русь» не было. Жители «Древней Руси» отнюдь не считали себя древними. Вот так было на самом деле. Просто Русь, и она объединяла единый русский народ. Единый».

Національна рада також звернулася до Українського інституту національної пам’яті, який надав висновок, що наведені у передачі твердження свідчать про підтасовку і перекручення історичних фактів, поширення інформації, яка не відповідає дійсності, служить виправданню злочинного характеру комуністичного тоталітарного режиму, містить висловлювання, за допомогою яких виправдовується та надається видимість законності дій Російської Федерації щодо окупації та анексії частини території України. 

Регуляторний орган визнав наявність закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті; пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження у передачі,  яка транслювалася в ефірі «МТВ», і наклав на мовника штраф у обсязі 25% від розміру ліцензійного збору, що становить, як зазначалося, 84 тис. грн. Мовник має сплатити  штраф у тридцятиденний термін з дня отримання рішення.