Медійники, які під час війни працюють із травмівним контентом, можуть потребувати психологічної допомоги – куди звертатися
Коли необхідно звертатися за психологічною підтримкою, хто може посприяти людям, які постійно перебувають у стресових ситуаціях, чому за психологічною допомогою необхідно звертатися вчасно – це пояснять фахівці-психологи, які працюють у багатьох проєктах із консультування медійників.
Національна рада ще у липні 2022 року оприлюднила Рекомендації щодо забезпечення психологічної допомоги журналістам у період воєнної психотравматизації (з профілактики посттравматичних стресових розладів). Вони створені докторкою психологічних наук, президенткою Української асоціації медіапсихологів і медіапедагогів, членкинею Громадської ради при медіарегуляторі Любов’ю Найдьоновою на основі відкритих даних про світові дослідження і практики у рамках надання глобальної допомоги журналістам у роботі з травмівним контентом і містять перелік організацій, що надають безкоштовну допомогу представникам медіа.
Нині медіарегулятор рекомендує ще один міжнародний проєкт, який допоможе українським журналістам та іншим представникам медіа уникнути розвитку травматичних розладів чи сповзання в депресію, – програма «Самопоміч».
Вона розроблена українською мовою одразу ж після початку російського вторгнення в Україну Федерацією «Глобальна ініціатива в психіатрії» (FGIP) разом із Чеським національним інститутом психічного здоров’я як багатостороння платформа з метою допомогти Україні впоратися з психологічними наслідками війни.
Програма підтримки психічного здоров’я та психосоціальної підтримки має у своєму складі вебсайт із різноманітними ресурсами, доступність яких додатково розширюється завдяки довідковим лініям у соціальних мережах (Facebook, Telegram, Instagram).
Програмою керує міжнародна команда експертів із психічного здоров’я, які мають спеціальний досвід у сфері травм, а розроблена вона була у співпраці з кількома українськими та іноземними організаціями.
Команда спеціально підготовлених фахівців із психічного здоров’я пропонує онлайн- та офлайн-сесії для консультування людей, що мають такі проблеми:
- порушення сну,
- підвищена сторожкість,
- повторне переживання спогадів,
- тривожність і панічні атаки,
- пригнічений настрій, почуття безнадії,
- емоційна нестабільність,
- емоційне заціпеніння,
- страхи,
- почуття провини,
- втрата концентрації тощо.
Наголошуємо, що послуга безкоштовна, і доступ до неї відкрито через реферальні організації, які беруть участь у цій програмі.
У середньому, як зазначають представники «Самопомочі», послуги обмежуються 6 – 7 сесіями. Однією з реферальних організацій програми є Асоціація психіатрів України.
За підтримки Норвезької спілки журналістів з 1 серпня 2022 року «Самопоміч» пропонує безкоштовні психологічні консультації українською постраждалим від війни журналістам та іншим працівникам медіа.
Додаткову інформацію можна отримати у Юлії Пієвської:
+380 50 305 91 69 або pievskaya@gmail.com