Мовна квота у 2021 році: національний ефір звучить українською - Олена Ніцко розповіла про результати моніторингів регулятора - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Мовна квота у 2021 році: національний ефір звучить українською – Олена Ніцко розповіла про результати моніторингів регулятора

Одним із регулярних завдань Національної ради є проведення моніторингів щодо звучання української мови і пісні в ефірах телерадіоорганізацій. Про те, якими були підсумки цієї роботи у 2021 році, на засіданні 22 грудня розповіла відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко.

Для нагляду за виконанням мовної квоти в телерадіоефірі у 2021 році Національна рада проводила моніторинги радіо- і телемовників. Моніторинги 14 загальнонаціональних радіостанцій проводилися щомісяця. Упродовж року було проведено п’ять моніторингів 28 загальнонаціональних телеканалів, два моніторинги 157-ми супутникових,  регіональних і місцевих телекомпаній,  а також 238-ми регіональних і місцевих радіостанцій.

Розповідаючи про підсумки цієї роботи, Олена Ніцко зауважила: «Це були потужні моніторинги, під час яких фахівці регуляторного органу систематично опрацьовували тисячі годин ефіру. Приміром, лише для перевірки загальнонаціональних телеканалів було проаналізовано понад 3000 годин».

Національна рада регулярно інформувала громадськість про результати мовних моніторингів. Оцінюючи отримані дані, Олена Ніцко констатувала, що у 2021 році практично всі теле- і радіомовники сумлінно виконували законодавчі вимоги щодо обов’язкової частки української мови.

«Однак, вона зауважила, ми говоримо про виконання ліцензіатами вимог нашого профільного Закону, а саме статей 9 і 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Олена Ніцко згадала про колізію, в якій опинилася Національна рада після набуття чинності 16 липня 2021 року деякими нормами Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Зокрема, йдеться про положення, яке встановлює вимоги щодо розповсюдження і демонстрування фільмів державною мовою. Відповідно до статті 24 цього Закону телерадіоорганізації здійснюють мовлення державною мовою, однак обсяг мовлення встановлюється саме Законом України «Про телебачення і радіомовлення». Національна рада має право застосовувати заходи реагування тільки в разі порушення телерадіоорганізаціями вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (частина 2 статті 72 ) та/або умов ліцензії і не має права застосовувати санкції за порушення вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Крім того, згідно з частиною шостою статті 56 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» єдиним органом, який здійснює в Україні державний контроль за застосуванням державної мови під час поширення і демонстрування фільмів, є Уповноважений із захисту державної мови. Тобто законодавчо Національна рада не наділена правом і на неї не покладаються обов’язки щодо здійснення такого державного контролю.

З огляду на цю ситуацію Олена Ніцко висловилася, що необхідно удосконалити законодавство та внести зміни, яких бракує для унормування відносин між державними інституціями і медіаіндустрією. Зокрема, на її думку, необхідна  розробка системи підтримки контенту й державних преференцій для тих, хто виготовляє якісний український продукт. Вона висловила сподівання, що наступного року ці питання будуть вирішені і підсумувала: «Традиційно ми закликаємо мовників ретельно дотримуватися чинного законодавства, а також докладати всіх можливих зусиль, аби українська мова посіла гідне місце в національному ефірі».

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше