Мовні квоти на телебаченні: результати моніторингу регіональних і місцевих телеканалів у перехідний період – жовтень 2017 – вересень 2018 - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Мовні квоти на телебаченні: результати моніторингу регіональних і місцевих телеканалів у перехідний період – жовтень 2017 – вересень 2018

З 1 січня по 31 травня 2018 року Національна рада провела моніторинг 176 телеканалів, які здійснюють місцеве та регіональне телевізійне мовлення, стосовно обсягів української мови, що звучить у їхніх ефірах. Моніторинг кожного телеканалу тривав тиждень у часовому проміжку з 07:00 до 22:00. Загалом опрацьовано 16 130 годин ефірного часу.

Згідно з вимогами прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації», який набув чинності 13 жовтня 2017 року, упродовж першого року його дії вимоги до частки української мови в ефірі телеканалів різняться від визначеної цим законом норми. Зокрема, до частки передач та фільмів, виконаних державною мовою, зараховуються усі передачі та фільми власного виробництва і національний аудіовізуальний продукт; передачі та фільми, які повністю озвучені чи дубльовані державною мовою; передачі, які велися державною мовою.

Водночас для того, аби бачити реальні обсяги звучання української мови в телеефірі, Національна рада під час моніторингу виокремила україномовні передачі та фільми, що повністю озвучені чи дубльовані державною мовою, у тому числі фрагменти, закадровий текст, рекламу, анонси тощо, а також передачі, які велися державною мовою.

Загалом ефір більшості місцевих і регіональних телеканалів є україномовним відповідно до вимог перехідного періоду. Середня частка мовлення українською становить 99%. Фактично державна мова звучить у 93% передач.

Якщо порівняти із загальнонаціональними телеканалами, моніторинг яких Національна рада провела у IV кварталі минулого року, частка української мови відповідно до вимог перехідного періоду однаково висока як на загальнонаціональних (98%), так і на місцевих та регіональних телеканалах (99%).

Середній фактичний показник української мови на регіональному та місцевому телебаченні на 10% більший ніж на загальнонаціональних телеканалах, де він становив 83%.

Частка української мови в загальному ефірі, вимірювана відповідно до умов перехідного періоду, у 18-ти областях України, Автономній Республіці Крим, м. Севастополі та м. Києві становить 100%. У 6-ти областях України вона становить від 94 до 99%.

Фактичний обсяг української мови 100% зафіксовано у 6-ти областях – Волинській, Кіровоградській, Рівненській, Чернігівській, Черкаській, Хмельницькій.

У 15-ти областях він становить від 90% до 99%. У  Донецькій, Луганській, Харківській областях та м. Києві частка сягнула 85 – 86%. Одеська область показала найнижчий середній фактичний показник української мови на телебаченні – 59%. При цьому відповідно до умов перехідного періоду ефір одеських телеканалів україномовний на 100%.

Передачі новин відповідно до вимог законодавства регіональними і місцевими телеканалами 100-відсотково транслюються українською мовою, це стосується усіх областей України. Фактичний показник – 99%.

При цьому у 19 областях України та м. Києві новини цілковито звучать українською (100%), а в Запорізький, Закарпатській, Донецькій, Харківській, Миколаївській областях і в Криму частка державної мови становить від 99% до 93%.

Оцінюючи фактичний обсяг української мови в ефірі, за результатами моніторингу 7 зі 176-ти телеканалів не дотягують до встановленої законом квоти. Це такі місцеві телеканали:

  • «Третій цифровий», «Думська.TV» і «Південна хвиля» Одеської області;
  • «Горизонт-TV» Харківської області;
  • «Телеканал 100+» м. Київ;
  • «Телеканал СТС» Сумської області;
  • «TV Сигма» Донецької області.

Після 13 жовтня 2018 року, коли вимоги закону щодо частки української мови  на телебаченні набудуть чинності, такі факти будуть мати ознаки порушення законодавства.

Стосовно зафіксованих за минулий рік порушень штраф за недостатню кількість української мови в ефірі у вересні 2018 року отримало ТОВ «Телекомпанія «СТС», що здійснює місцеве мовлення в Сумській області. Його сума – 3 244,2 грн, що становить 5% ліцензійного збору. Тижневий обсяг україномовних передач на телеканалі «СТС» у проміжку часу з 07:00 до 18:00 був 56,1%.

Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації» передбачені такі вимоги щодо обсягу української мови на місцевому і регіональному телебаченні:

  • не менше ніж 75% української мови – в ефірі регіональних телеканалів;
  • не менше ніж 60% української мови – в ефірі місцевих телеканалів;
  • не менше ніж 75% загального обсягу передач новин – новини українською мовою.

Мовні квоти вимірюють у часовому проміжку з 07:00 до 18:00 і з 18:00 до 22:00.

QR-код для завантаження звіту

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше