54% становить обсяг пісень українською мовою на загальнонаціональних радіостанціях, і в середньому у 84% випадків із уст ведучих звучить державна мова. Такі дані моніторингу за перше півріччя 2018 року оприлюднив під час прес-конференції 5 вересня член Національної ради Сергій Костинський.
Загалом цього року обсяг пісень українською мовою, що транслювалися в радіоефірі як загальнонаціональних, так і місцевих та регіональних FM-станцій, зріс на 5 відсоткових пунктів. Ця цифра відповідає зростанню квоти до 30%, яке відбулося відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» в листопаді 2017 року.
Таким чином, перевиконання квоти україномовних пісень від мінімально встановленого законом значення становить 24 відсоткові пункти.
«Незважаючи на те, що кількість пісень і так досить висока, радіостанції за рік збільшили цю частку. Квоти підштовхнули до розвитку індустрію, у нас з’явилося більше авторів пісень, більше відомих виконавців пісень… Є що транслювати в ефірі радіостанцій», – висловився Сергій Костинський.
Він умовно поділив радіостанції на три групи. Перша – де переважна більшість україномовних пісень. Це – три радіостанції суспільного мовника – «UA:Радіо Промінь», «UA:Українське радіо», «UA:Радіо Культура» – і «Країна ФМ», на яких українська пісня звучала у 91% випадків (зріст становив 6 в.п. порівняно з першим півріччям минулого року).
Друга – сім радіостанцій із різноформатним музичним контентом, де середня частка україномовних пісень у першому півріччі 2018 року становила 40%, що на 7 в.п. більше ніж минулого року.
Третя – чотири радіостанції, в ефірі яких частка пісень офіційними мовами ЄС відповідно до умов ліцензії становить не менше ніж 60% загального обсягу, а тому для них квота на пісні українською мовою відповідно до закону – 25%. У середньому ці радіостанції транслюють 30% україномовних пісень, що збігається з минулорічним показником.
Найбільше пісень державною мовою у першому півріччі 2018 року звучало на таких радіостанціях:
«Країна ФМ» – 100% «UA:Радіо Промінь» – 99% «UA:Українське радіо» – 92%
«UA:Радіо Культура» – 76% «Радіо НВ» – 61%.
Звичайно, що високий відсоток україномовних пісень на цих радіостанціях позначається на середньому показнику усіх загальнонаціональних радіостанцій, зауважив Сергій Костинський.
На деяких радіостанціях спостерігалося значне зростання кількості україномовних пісень порівняно з минулим роком. Це:
«Радіо НВ» – на 23 відсоткові пункти «UA:Українське радіо» – на 14 в.п.
«UA:Радіо Культура» – на 13 в.п. «Наше радіо» – на 9 в.п.
«Перець ФМ» – на 6 в.п.
Середній показник обсягу ведення передач українською мовою в ефірі загальнонаціональних радіостанцій цього року зріс на 3 в.п. і становить 84%. Порівняно з вимогами, які передбачені законом, ця цифра більша на 31 в.п. Тобто радіостанції перевиконують норму щодо ведення передач державною мовою.
Найбільше української мови було в ефірі таких радіостанцій:
«Країна ФМ» – 100% «UA:Радіо Промінь» – 100%
«UA:Радіо Культура» – 99% «Українське радіо» – 97% «Ретро» – 94%.
Окремі радіостанції покращили цей свій показник порівняно з минулим роком. Все частіше їхні передачі звучали українською. Така тенденція зростання спостерігалася на:
«Наше радіо» – на 16 в.п. «Русское радио – Україна» – на 14 в.п.
«Перець ФМ» – на 8 в.п. «Мелодія» – на 7 в.п.
«Шансон» – на 5 в.п.
«Ми бачимо, що всі радіостанції нарощують частку української мови в ефірі, частку пісень українською мовою. Таким чином, очевидно, що квоти стимулюють радіостанції збільшувати обсяги державної мови у своєму ефірі щороку», – підсумував Сергій Костинський.
Також у першому півріччі цього року було сплачено найбільший штраф за увесь час дії квот на радіо. ДП «Новий обрій», м. Київ («Радио Пятница»), сплатило 327 842,2 грн.
Загалом за перші 6 місяців цього року Національна рада провела 6 хвиль моніторингів 15-ти загальнонаціональних радіостанцій.