Національна рада висловила свою позицію щодо виконання мовниками вимог законодавства щодо мови - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Національна рада висловила свою позицію щодо виконання мовниками вимог законодавства щодо мови

Динаміка мовних процесів в Україні – важлива і чутлива сфера суспільного та державного інтересу. Аналіз цих процесів потребує точності і прискіпливого дослідження того, яким чином працює законодавство і що має в ньому вдосконалюватися.

У деяких оглядах сфери радіо і телебачення, які поширюються публічно, автори, проводячи власний моніторинг, аналізують ситуацію довільно, наприклад, взявши  8 годин мовлення шести телеканалів двома проміжками у довільно визначені дні.

Чинним законодавством встановлено чіткі вимоги: для проведення такого моніторингу потрібно користуватися статтею 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», якою передбачено, що в загальному тижневому обсязі мовлення загальнонаціональних і регіональних телеканалів передачі та/або фільми, виконані державною мовою, мають становити не менше як 75 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів (або їх частин) у кожному проміжку часу між 07:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00.

Тож для розуміння об’єктивної картини дотримання телерадіоорганізаціями вимог мовного законодавства, а також для коректного порівняння з даними попередніх років, необхідно використовувати дані тижневого моніторингу в проміжках часу між 07:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00, а саме проаналізувати 105 годин ефіру кожного телеканалу, взятих протягом 7 днів поспіль у згаданих вище проміжках.

У підсумку, невідповідна методика при здійсненні моніторингу призвела до викривлення реальної картини дотримання телеканалами вимог мовного законодавства. Наслідком таких дій стало не лише зазначення недостовірних відомостей у огляді про становище української мови в Україні у 2020 році, але вони своєю чергою поставили під сумнів виконання Національною радою своїх повноважень, які полягають у здійсненні нагляду та контролю за дотриманням вимог мовного законодавства.

Національна рада провела власний аналіз ефіру телемовників, обраних авторами згаданого огляду. Повідомляємо, що, за даними моніторингу, який був проведений відповідно до  чинного законодавства, усі 6 каналів протягом тижня 26 жовтня – 1 листопада 2020 року виконували мовні квоти: найбільший показник мовлення державною мовою – 97% – у «Нового каналу», найменший – 78% – у телеканалу «Інтер».

Маємо пояснити, що відповідно до пунктів 5, 6 статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передача, що транслюється у прямому ефірі, вважається виконаною державною мовою, якщо виступи ведучих передачі виконані українською мовою. У передачах, які виходять у запису або повторі, всі репліки осіб, які беруть участь у передачі, мають бути виконані, дубльовані, озвучені українською мовою з урахуванням випадків, передбачених частиною 7 статті 10 Закону України “Про телебачення і радіомовлення”. Трансляція фільмів, що були створені до 1 серпня 1991 року або фільмів власного виробництва, допускається недержавною мовою.

Тобто законодавство дозволяє мовникам 26 годин на тиждень у проміжках між 07:00 та 22:00 і всю решту доби використовувати буд-які інші мови. Саме з урахуванням цих норм закону мовники будують і сітку мовлення, і плани власного виробництва. І саме ці норми враховуються при здійсненні моніторингу Національною радою.

Регулятор не наділений правом законодавчої ініціативи, але під час обговорень мовного законодавства неодноразово наполягав на необхідності регулювання саме добового обсягу мовлення і на більш чіткому визначенні мови при створенні та трансляції кінофільмів. Але законодавець дослухався до аргументів індустрії про поступове наповнення ефіру державною мовою і закріпив у законі норми, які призвели до ситуації, яку ми сьогодні обговорюємо.

Насамкінець хочемо відкинути будь-які звинувачення у послабленні позиції регулятора щодо виконання ліцензіатами своїх обов’язків. Контроль за виконанням телерадіоорганізаціями вимог чинного законодавства здійснюється на регулярній основі відповідно до затверджених планів і багаторічної практики. Результати моніторингів розміщуються на вебсайті Національної ради, також можна скористатися механізмами запитів, які працюють багато років.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше