Надія Горбаченко - про дротове радіомовлення на Черкащині - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Надія Горбаченко – про дротове радіомовлення на Черкащині

Приводом до цієї публікації став схвильований дзвінок моєї матері, яка живе у Маньківці: її стурбувало, що в домівці раптом замовкло радіо. Для одинокої пенсіонерки, яка всю інформацію брала з радіоприймача, це стало гіркою несподіванкою. Яким же було наше розчарування, коли після звернення на гарячу лінію «Укртелекому» представник Маньківського цеху телекомунікаційних послуг безапеляційно повідомив: дротове радіо відключили в усьому районі. Як і в Україні. Без попередження абонентів, розірвання договорів — вимкнули автоматично і тим, хто платив за послугу, і хто не платив. Причина — в збитковості такого напрямку діяльності підприємства.
 
ПАТ «Укртелеком» готував українців протягом років до тотального знищення мережі дротового радіо. Інформуючи про від’ємну динаміку зміни кількості абонентів, головною причиною монополіст називав те, що абоненти начебто самі масово відмовляються від користування дротовим радіо: «За наявності безплатної альтернативи ефірного мовлення та інших сучасних джерел доступу до інформації кількість користувачів проводового мовлення за останні 5 років скоротилася більш ніж утричі — з 1,7 мільйона до 600 тисяч».
Хтось зауважить: кому сьогодні в Україні потрібне те дротове радіо? Прийшов час позбутися його як рудимента радянського минулого. Технології стрімко змінюються, традиційні радіоточки вже давно поступилися ефірному мовленню, інтернету, врешті-решт, новини можна отримати з телебачення. Проте частина українців звикли до «брехунця», який десь із 1960-их років був чи не в кожній хаті. Люди чули не лише новини, а й точний час, погоду, корисні поради, насолоджувалися «театром перед мікрофоном», радіоконцертами. Більше того, радіо було сигналом оповіщення цивільного населення. У пік тотального дефіциту радіоприймачі видавали резервістам у військкоматах, аби ті могли оперативно отримати інформацію про навчальні чи мобілізаційні збори.
У 1991 році в Україні було 19 мільйонів радіоточок. Нині, за даними керівників працюючих редакцій місцевого радіомовлення, кількість абонентів проводового радіо на Черкащині мізерна. Зокрема, радіопередачі комунального підприємства «Телерадіоорганізація «На хвилі Корсуня» Корсунь-Шевченківської районної ради чують 180 абонентів; редакції радіомовлення Черкаського району — 4 200 абонентів; Звенигородського районного радіомовлення — 1 100 абонентів. Комунальна організація «Редакція Городищенського районного радіомовлення «Голос Городищини» мала більше ніж 5 000 абонентів. Філія ПАТ «НСТУ» Черкаська регіональна дирекція «Українське радіо» запевняє, що їхнє радіо доступне 40% жителів Черкаської області.
З 9 серпня цього року «Укртелеком» зупинив надавати послуги проводового мовлення в Драбівському, Городищенському районах. Тепер уже, як ми зрозуміли, й у Маньківському.

«Черкаський край» спробував вивчити тенденцію за допомогою інформаційних запитів у владних структурах, причетних до роботи дротового радіо. Ми надіслати запити в Міністерство інфраструктури, Міністерство інформаційної політики, Державний комітет телебачення і радіомовлення, Черкаську облдерж­адміністрацію. Міністерські чиновники перекидали редакційні звернення одне одному в руки, як гарячу картоплю, пояснюючи, що ці питання не в їхній компетенції. Єдиною структурою, що надала ґрунтовну, хоч і не дуже втішну відповідь, було представництво Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Черкаській області.

— Яким документом обумовлено оптимізацію мережі дротового мовлення на Черкащині? — допитуємося в представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Черкаській області Надії Горбаченко.
— Це питання до «Укртелекому», — каже Надія Петрівна. — Коли «Укр­телеком» перестав бути державною компанією та став приватною, ніхто не подумав про якісь зобов’язання щодо проводового радіо. Зрозуміло, що в Україні наразі недоцільно відмовлятися від проводового радіо, поки не знайдено йому альтернативи — наприклад, не забезпечено всі регіони ФМ-мовленням (так вчинила Білорусь, після чого вимкнула проводове мовлення). У віддалених районах України немає взагалі ніякого радіомовлення, крім проводового — на цьому під час виїзних засідань Нацради в регіони акцентують представники місцевих радіоредакцій. «Укртелеком» нібито не проти проводового радіо. Єдине, що вони хочуть, — щоб це було бізнесом. Якщо це не є бізнесом, тоді нехай хтось за це платить.

— В яких районах і населених пунктах Черкащини не діє дротове радіо?
— Вичерпною інформацією не володіємо. Простіше перерахувати редакції проводового мовлення, які ще працюють: комунальне підприємство «Телерадіоорганізація «На хвилі Корсуня» Корсунь-Шевченківської районної ради; редакція радіомовлення Черкаського району Черкаської області; редакція Звенигородського районного радіомовлення; філія ПАТ «НСТУ» Черкаська регіональна дирекція «Українське радіо».

— Які перспективи розвитку цього виду зв’язку?
— Сподіватися на розвиток не варто. Основною причиною зменшення кількості домогосподарств, що користуються проводовим мовленням, є небажання оператора телекомунікацій і власника мереж — ПАТ «Укртелеком» — ремонтувати і відновлювати лінії зв’язку. Підприємство не зацікавлене у сталому функціонуванні мереж проводового мовлення. Інші причини також впливають на цю ситуацію, серед них такі:
– масове звільнення працівників ПАТ «Укртелеком», які обслуговували радіолінії, радіовузли, радіоточки;
– працівники електромереж під час ремонту опор електроліній знімають радіолінії, які в подальшому не відновлюються;
– не прокладаються лінії радіофікації у новобудовах;
– зменшується кількість домогосподарств, які підключені до проводового мовлення.

— Чи не передбачено в умовах скорочення мережі мовлення дротового радіо закриття редакцій місцевого радіомовлення?
— На сьогодні в умовах скорочення мережі мовлення дротового радіо керівники редакцій, термін дії ліцензій яких закінчився, не подають документи до Нацради на її продовження, й відповідно редакції закриваються.

— Чи є технічна можливість охопити FM-сигналом усю Черкаську область?
— Поки що лише частково. «Білими плямами», де відсутнє місцеве ФМ-мовлення, залишаються Драбівський, Жашківський, Катеринопільський, Лисянський, Маньківський, Монастирищенський, Тальнівський та Христинівські райони. Нині на радіо-FM працюють 12 редакцій місцевого радіомовлення на Черкащині.

— Які перспективи у редакцій місцевого радіо, які працювали лише на проводовому мовленні?
— Подавати заявки до Нацради про можливість надання FM-частот у своєму регіоні. До речі, Національна рада оголосила конкурс на мовлення в освітньо-розважальному форматі, на який виставлено 38  FM-частот у 22 областях України. Публікація про конкурс вийшла друком у газеті «Голос України» №138. Серед запропонованих для освоєння частот є і в обласних центрах — Вінниці, Дніпрі, Житомирі, Запоріжжі, Кропивницькому, Львові, Миколаєві, Полтаві, Рівному, Тернополі, Харкові, Хмельницькому, Херсоні, Черкасах, Чернівцях, Чернігові, а також інших великих містах — Ковелі, Маріуполі, Білій Церкві, Кременчуці, Умані тощо.
Вимоги до програмної концепції передбачають, що інформаційні, освітні та розважальні передачі мають становити не менше, як 50% обсягу ефірного мовлення. Усі передачі мають звучати українською мовою. Також заборонено ретрансляцію програм і використання вихідних даних інших мовників.

— Чи є скарги слухачів через припинення роботи дротового радіо?
— Так, щотижня до черкаського представництва телефонують пенсіонери, для яких відключення від проводового радіо означає позбавлення отримання інформації про події у світі, в Україні, у своєму регіоні.

— Як впливає Нацрада на ситуацію з припинення послуги Укртелекомом (знищення) дротового радіо?
— У зв’язку з невпинним зменшенням кількості редакцій проводового мовлення, а також необхідністю забезпечення радіомовлення в районах, Національна рада ініціювала проект «Розвиток мовлення громад на основі малопотужного мовлення». У його рамках вивчається можливість використання малопотужних передавачів для забезпечення невеликих населених пунктів програмами суспільного та місцевого радіомовлення, а також сприяння розвитку локального мовлення та оперативному інформуванню територіальних громад про надзвичайні ситуації. Перехід редакцій з «дротів» на малопотужне FM-мовлення є одним із перших кроків на шляху впровадження мовлення громад, поряд із комерційним та суспільним.

Тетяна КАЛИНОВСЬКА

 

Джерело “Черкаський край

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше