Надія Горбаченко у інтерв'ю обласній громадсько-політичній газеті “Черкаський край” - про виконання мовних квот на радіо - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Надія Горбаченко у інтерв’ю обласній громадсько-політичній газеті “Черкаський край” – про виконання мовних квот на радіо

Наступного тижня завершується чергова хвиля моніторингу 14-ти місцевих та регіональних радіостанцій Черкаської області щодо виконання мовних квот. Гарна новина в тому, що всі вони впевнено продовжують перевиконувати вимоги законодавства, транслюючи в своїх ефірах переважну частку передач і значну частку пісень українською. Про це розповіла кореспондентці «Черкаського краю» представник Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України в Черкаській області Надія Горбаченко.
 

— Які мовні квоти сьогодні діють і для яких ЗМІ?
— Квоти на музику українською мовою в ефірі радіо­станцій  впроваджені з 8 листопада 2016 року, коли набув чинності закон про зміни до законодавства про телебачення і радіомовлення. Він, зокрема, зобов’язував радійників забезпечувати щонайменше 25 відсот­ків композицій українською мовою упродовж першого року дії закону, 30 відсотків — на другий рік, 35 — на третій  і далі.
Виняток робиться для радіо­станцій, формат яких передбачає не менше, ніж 60 відсотків музичного контенту мовами Євросоюзу: для них українська квота залишиться в межах 25 відсотків.
При цьому частка ведення передач українською мовою в перший рік мала становити половину, у другий — 55 відсотків, а у третій і подальші роки — 60 відсотків загального часу програм в ефірі усіх радіостанцій.
Закон про мовні квоти на телебаченні набув чинності
13 жовтня 2017 року. Згідно з документом, у перші 12 місяців діяв перехідний період: передачі власного виробництва, а також національний аудіовізуальний продукт зараховувався до частки передач, виконаних державною мовою, незалежно від фактичної мови цих передач. Із 13 жовтня 2018 року закон встановлює обов’язкову частку україномовного контенту на загальнонаціональних телеканалах в обсязі 75 відсотків. Телерадіокомпанії місцевого мовлення повинні транслювати не менше від 60 відсотків ефіру українською.

— Чи дотримуються їх редакції черкаських медіа?
— Не лише дотримуються, а й перевиконують вимоги законодавства. Середній показник присутності української мови на українському телебаченні  та радіо досягнув рекордних 92 відсотки, а у нас в області, згідно з моніторингами, — всі 99 відсотків. Чи не вперше ефір телеканалів на Сході і Заході, на Півдні, в Центрі і на Півночі звучить однаково — українською. Мова фактично об’єднала Україну. Закон про мовні квоти, що був прийнятий два роки тому, підготував ґрунт для ухвалення нового закону — про українську мову. Він посилить становище української в українському телерадіоефірі.
— Чи було щось складне на практиці для втілення квот?
— Зовсім ні. Що стосується проводового радіо в регіоні й в Україні, то ці ліцензіати завжди виходили в ефір суто українською, й пісні лунали лише українські. Щодо ФМ-радіо, то тут ситуація була іншою: до 2015 року середня частка пісень українською в ефірі радіостанцій ледь досягала 18 відсотків. А сьогодні вона становить 57! При цьому в одних мовців цей показник взагалі сто відсотків, в інших — 40. Торік пісні українською уперше очолили радіочарт країни. За три останні роки радіостанції відкрили величезну кількість нових імен — у різних жанрах української музичної індустрії. Ці здобутки стали можливими завдяки послідовній державній політиці щодо впровадження мовних квот на захист інформаційного простору і стимулювання розвитку внутрішнього ринку України.

— Хто і як часто перевіряє дотримання мовних квот?
— В електронних ЗМІ — представники Національної ради з питань телебачення і радіомовлення в областях. Протягом року добові моніторинги радіомовників та тижневі моніторинги телемовників здійснюємо раз на чотири місяці.
Найбільша частка пісень державною мовою звучить в ефірі таких радіостанцій:
– UA: Черкаси, Філія ПАТ НСТУ Черкаська регіональна дирекція, («Українське радіо»), м.Черкаси та смт Буки Маньківського району — 100%;
– КП «Медіа-центр» (Радіо «Тясмин»), м.Сміла, мовлення м.Кам’янка та Кам’янський район — 100%;
– КЗ «Редакція радіомовлення «Голос громади» («Голос громади»), м.Умань — 100%.
Найбільша динаміка зростання частки українських пісень в ефірі:
– КП ТРО «На хвилі Корсуня», («На хвилі Корсуня»), м.Корсунь-Шевченківський;
– ПП «Шпола Укрцентр» («Екватор-ФМ»), м.Шпола;
– ПП «БУДПРОЕКТ-МАКСИМУМ» («Радіо-АКТИВНОСТЬ»), м.Ватутіне.
Середній показник обсягу ведення передач українською мовою на черкаських радіостанціях  та телеканалах у листопаді 2018-квітні 2019 року становив 100%.

— Якщо десь є (як бачимо, не у нас) порушення квот — яке покарання?
— Станом на 1 березня ц.р. Національна рада вже застосувала штрафні санкції до семи телеканалів в Україні. Шість із них супутникові: «Bolt», «Дача», «Epoque», «Відродження», «Наука», «Терра», і один місцевий — сумський «СТС». Загальна сума стягнутих штрафів — 117,5 тисячі гривень. Для кожного з телеканалів вона дорівнює 5 відсотків суми ліцензійного збору. В ефірі загальнонаціональних і регіональних телеканалів порушен ь мовних квот зафіксовано не було.

— Чи практикують місцеві радіо й телебачення переклад українською для слухача й глядача, якщо той, хто дає інтерв’ю, говорить російською?
— Так, практикують і запроваджують. Хочу виокремити Черкаську телекомпанію «ВІККА», яка першою з електронних ЗМІ регіону, ще в перехідний період, повністю накладала синхронний переклад на російськомовних респондентів не лише в новинних передачах, а й під час вуличного опитування. Керівництво каналу навіть на прямі ефіри запрошує фахівців, які доносять черкащанам інформацію тільки українською.
Загалом усі радіо- та тележурналісти Черкаської області ведуть передачі українською. Новини практично повністю україномовні. Фільми озвучуються або дублються українською.
Так, закон про квоти не ідеальний: спікери — гості інформаційних передач — мають право спілкуватися будь-якою мовою, дія закону поширюється тільки на мову ведучих, дикторів і репортерів, а власні російськомовні фільми і передачі телеканали мають право лише титрувати. Але це не створює завад потужному послідовному впровадженню української мови на українському телебаченні. Маємо захистити здобуте і забезпечити подальшу дію мовних квот у майбутньому, — підсумовує Надія Петрівна.

Розпитувала
Лариса СОКОЛОВСЬКА

 

Джерело “Черкаський край

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше