Наша культурна спадщина безцінна – вийшла друком книга про архітектора й етнографа Опанаса Сластіона - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Наша культурна спадщина безцінна – вийшла друком книга про архітектора й етнографа Опанаса Сластіона

20 серпня Ольга Герасим’юк взяла участь у презентації першого в історії мистецтвознавства України видання про Опанаса Сластіона – «людини з того виміру цивілізації,  який від нас ховали глибоко, щоби не прорвалося в наш світ це високої ноти служіння Україні». 

Саме так про цю непересічну подію сказала на своїй сторінці у фейсбук Ольга Герасим’юк, яка упродовж багатьох років є натхненницею і учасницею громадської ініціативи «Школи Лохвицького земляцтва». Земляцтво опікується історичною спадщиною цього знаменитого митця – етнографа, маляра, графіка й архітектора, що з 1900 до 1933 року мешкав у Миргороді і брав активну участь у мистецькому, театральному, музичному, літературному житті, у педагогічній і культурно-освітній діяльності цього краю. На території колишнього Лохвицького повіту нині знайдено 53 школи, споруджених за проєктами Опанаса Сластіона. 35 із них занесені до реєстру пам’яток місцевого значення.

Учасники урочистого дійства дякували авторові книги – Віталію Ханку, що збирав матеріали про знаменитого земляка із 17 років. 

 «Я постарався у рамках наукової монографії висвітлити його життєвий шлях. Далі відповідно до розділів – про малярство, про графіку, про архітектуру, декоративне мистецтво. Про його нариси, критичні праці», – сказав він.

Книга стала справжнім подарунком не лише до 85-річчя пана Віталія – поважну дату він святкував днями, – а й усім меценатам, шанувальникам творчості Опанаса Сластіона, а також усій громаді Полтавщини.

Видання надрукували у Харкові. Як зауважив видавець Олександр Савчук, підготовка цього тому тривала близько року. Через війну процес затягнувся. Але саме сьогодні, розуміючи потребу відновлення історичної справедливості щодо великого українця, творчість якого замовчувалася у совєцьку добу, книга побачила світ.

Надруковано нині 500 примірників, два з них були продані на аукціоні під час презентації по 17 тисяч гривень. Таким був результат затятого бажання Сергія Мегідея і Артура Міхно купити розігруваний екземпляр книги з підписами партнерів та меценатів. Як наслідок – дві книги і 34 тис гривень, які будуть передані на допомогу військовим. 

 «Опанас Сластіон живий, він витав над нами, посміхався в свої шикарні вуса і, впевнена, радів. Бо бачив цю нищівну культурну Перемогу над ворогом – і він недаремно повернувся в цей день із скорботного Харкова цим коштовним виданням, з дорогою обкладинкою з найкращого матеріалу, у витіснених візерунках, як ніби зі стін своїх уже знаменитих шкіл, у рідкісних, вирваних із забуття світлинах… Він повернувся, думаю, сказати, що дочекався покоління, яке цю Україну не віддасть нікому», – переконана Ольга Герасим’юк.

Фото: Facebook сторінка Ольги Герасим’юк і Суспільне Полтава

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше