Національна рада і далі отримує скарги через поширення у медіа інформації, що порушує законодавство й права суб’єктів виборчого процесу
28 жовтня робоча група з нагляду за дотриманням ЗМІ виборчого законодавства на місцевих виборах 2020 року розглянула звернення і скарги щодо порушень у медіа під час висвітлення виборчого процесу. Загалом із часу проведення попереднього засідання до Національної ради надійшло ще три скарги. Серед заявників – ГО «Єдина Альтернатива», адвокат, який надає правову допомогу музиканту Олегу Скрипці, та уповноважена особа Волинської обласної організації політичної партії «Слуга народу».
Громадська організація «Єдина Альтернатива» повідомила регулятор про низку порушень в діяльності ліцензіата ТОВ «Чернівецький промінь», м. Чернівці (логотип «Чернівецький промінь»), які вона виявила під час проведення моніторингу засобів масової інформації щодо дотримання чинного законодавства, зокрема Виборчого кодексу України. Йдеться про поширену в період із 20 по 23 жовтня 2020 року в ефірі телеканалу «Чернівецький промінь», а також на його інформаційних платформах, сторінці у Facebook та на каналі в YouTube серію сюжетів із негативною інформацією про кандидата на посаду Чернівецького міського голови Клічука Романа та кандидатів до місцевих рад різних рівнів, висунутих Чернівецької обласною організацією Політичної партії «Єдина Альтернатива» і, власне, про діяльність цієї політичної партії. ГО «Єдина Альтернатива» наводить приклади і стверджує, що телеканал поширював завідомо недостовірну інформацію і здійснював передвиборну антиагітацію проти перерахованих вище суб’єктів виборчого процесу. Заявник звернувся до Національної ради з проханням призначити ліцензіату позапланову перевірку на підставі викладеної ним інформації.
Учасники засідання робочої групи зійшлись на тому, що Національна рада не наділена повноваженнями перевіряти «достовірність» чи «недостовірність» подібної інформації. У цьому випадку регулятор не може надавати правову оцінку і не має підстав для проведення перевірки. Працівники апарату регуляторного органу наголосили, що Законом передбачено механізм реалізації суті цієї скарги. Він полягає в тому – якщо кандидат вирішить, що проти нього поширюється недостовірна інформація, він у передбачений законом спосіб повинен звернутися до телерадіоорганізації щодо спростування, а мовник зі свого боку – надати кандидату час в ефірі, аби він міг це зробити.
Також до регулятора надійшов адвокатський запит Андрія Бахмача, який надає правову допомогу музиканту Олегу Скрипці. У ньому йшлося про трансляцію в ефірі загальнонаціональних телеканалів політичного рекламного ролика партії «За майбутнє», в якому було неправомірно використано зображення Олега Скрипки. Промова і зображення музиканта змонтовано без його письмової згоди, чим порушено його права і законні інтереси. У зв’язку із цим фактом адвокат просить Національну раду надати інформацію про дату і час трансляції відповідного рекламного ролика за участі Олега Скрипки, а також відеофайли із фіксацією цього матеріалу в ефірі телерадіоорганізацій. Регулятор підготував проєкт відповіді заявнику та передасть йому результати моніторингу з інформацією щодо телеканалів, які демонстрували цей ролик.
Ще одна скарга надійшла від уповноваженої особи Волинської обласної організації політичної партії «Слуга народу» Прохорука Дмитра, який звернувся до Національної ради через можливе порушення законодавства в опублікованій 25 жовтня 2020 року в інтернет-виданні «Під прицілом» інформації із заголовком: «Закриті бари, ресторани, спортзали: у Слузі народу готують для Волині черговий жорсткий карантин». Зокрема, скарга стосується розміщення у цьому матеріалі назви політичної партії, а також публікацію зображення із символікою відповідної організації партії та її кандидатами у депутати. Це питання на засіданні робочої групи було вирішено не розглядати, оскільки до повноважень Національної ради наразі не належить регуляція інтернет-простору.