Національна рада і Національне агентство з питань запобігання корупції підписали Меморандум про взаєморозуміння, співпрацю та обмін інформацією - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Національна рада і Національне агентство з питань запобігання корупції підписали Меморандум про взаєморозуміння, співпрацю та обмін інформацією

 

19 грудня голова Національної ради Юрій Артеменко і голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Мангул підписали Меморандум про взаєморозуміння, співпрацю та обмін інформацією між Національним агентством з питань запобігання корупції та Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Його мета – створити запобіжники політичній корупції і запобігти непрозорому фінансуванню політичних партій у період наступних виборчих кампаній.

 З одного боку, це звичайна і буденна робота, яку виконують Національна рада і Національне агентство, а з другого боку, – це незвичайна подія, тому що наближаються вибори, сказав Юрій Артеменко. Тому обидва органи вийшли з ініціативою налагодити співробітництво і певною мірою його формалізувати. Цей документ допоможе організувати співпрацю таким чином, аби можна було відстежити, як фінансують суб’єкти виборчих перегонів свої передвиборні кампанії.

«Ми налаштовані на те, щоб наповнити цей меморандум, – наголосив під час підписання документа Олександр Мангул. – Ми розцінюємо цей меморандум як ще один додатковий інструмент для виконання однієї з наших важливих функцій – запобігання корупції в частині контролю за фінансуванням політичних партій. Тому я сподіваюся, що цей документ дозволить нашу інституційну спроможність виконувати».

Обидві сторони висловили сподівання, що нині скріплений підписами Меморандум буде належним чином імплементовано. Адже підписання – це лише перший крок, за яким надалі стоїть ретельна праця багатьох людей з обох боків, підкреслила заступник голови Національної ради Уляна Фещук. «Тому ми сподіваємося, що кожен зі співробітників, які будуть задіяні в цьому процесі, викладуться на 100% і ми напрацюємо практику, яка дозволить надалі уникати тих помилок, які ми виявимо на першому етапі реалізації Меморандуму», – сказала вона.

Говорячи про те, чим може бути корисною співпраця обох органів, член НАЗК Наталія Корчак розповіла про те, як цей орган здійснюватиме контроль за надходженням і використанням внесків до передвиборчих фондів. Національне агентство аналізує звіти про фінансування виборчих кампаній, де мають бути відображені всі витрати. Також на наступний виборчий період буде припадати аналіз відповідних звітів партій за IV квартал. «І тут дуже важливо, щоб ті партії, які є на державному фінансуванні, не витрачали державні кошти на виборчу рекламу», – повідомила вона. Співпраця обох органів дасть змогу Національному агентству скористатися даними, які будуть стосуватися ефірного часу, виділеного для агітації суб’єктів виборчого процесу, чи різних форм розміщення реклами, для того, щоб перевірити достовірність цифр, які вказані у звітах політичних партій.

Досягнути певних змін у суспільстві й передвиборних процесах, за словами  Наталії Корчак, можна лише, запровадивши певні механізми. Для цього необхідно об’єднати контрольні повноваження обох органів і знайти можливості швидко реагувати на ті порушення, які будуть виявлені.

Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк нагадала, що в регуляторному органі напередодні виборів традиційно створюють спеціальну робочу групу, яка стежить за дотриманням телерадіоорганізаціями законодавства про вибори і є відкритою для участі громадських, міжнародних організацій, журналістів. «Ми знову починаємо цю роботу», – сказала вона і запросила представників Національного агентства приєднуватися до її засідань. 

Основними напрямами співпраці відповідно до Меморандуму стануть:

  • надання сторонами одна одній документів, надсилання звернень, запитів, листів про надання інформації;
  • обмін інформацією на відповідні запити щодо використання ефірного часу замовниками політичної, соціальної реклами в рамках здійснення державного контролю за додержанням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій тощо;
  • проведення сторонами моніторингу передвиборної агітації суб’єктів виборчого процесу.

Меморандум укладено терміном до 31 грудня 2019 року з умовою, що його дія триватиме  і далі, якщо жодна зі сторін не виявить наміру припинити його дію.

Попередньо текст Меморандуму було схвалено рішенням Національної ради на засіданні 6 грудня.